W ramach sympozjum „Łódź w panoramie oporu” w Urzędzie Miasta Łodzi można było obejrzeć wystawę poświęconą najbardziej znanemu łódzkiemu kapłanowi czasów „Solidarności” - jezuicie o. Stefanowi Miecznikowskiemu. Na 25 planszach znalazły się fotografie i dokumenty ilustrujące działalność legendarnego duszpasterza. Ekspozycja została przygotowana przez łódzki oddział IPN w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
O. Stefan Miecznikowski urodził się 25 sierpnia 1921 r. w Warszawie. W 1950 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego przyjął święcenia kapłańskie. W Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie obronił rozprawę doktorską na temat duchowości ignacjańskiej. W latach 1953-1957 był duszpasterzem akademickim przy KUL, później opiekował się nowicjatem w Kaliszu. W 1967 r. trafił do Łodzi, gdzie został duszpasterzem akademickim. O. Stefan Miecznikowski jest legendą łódzkiej „Solidarności”. Był jej kapelanem, w stanie wojennym organizował pomoc dla internowanych i ich rodzin. Kościół Jezuitów przy ul. Sienkiewicza 60 stał się dzięki niemu oazą wolności w czasie komunistycznego terroru. Mimo częstych represji, o. Miecznikowski podejmował kolejne wyzwania - Msze św. za Ojczyznę, środowe panele dyskusyjne, Duszpasterstwo Twórców Kultury. drzełożeni kilkakrotnie przenosili go w inne miejsce, aby uchronić przed realną groźbą odwetu ze strony Służby Bezpieczeństwa. Wygłoszone w tamtym czasie kazania wydano drukiem w 1992 r. pt. „Kazania stanu wojennego”. W 1992 Rada Miejska Łodzi przyznała mu tytuł honorowego obywatela miasta, a VII Krajowy Zjazd „Solidarności” w 1995 r. tytuł honorowego członka związku. Zmarł 27 grudnia 2004 r. Wszyscy, którzy mieli kontakt z o. Stefanem Miecznikowskim, wspominają z wdzięcznością wielki wpływ, jaki wywarł na ich życie duchowe, piękno kazań, jego charyzmę, dzięki której gromadził wokół siebie tylu ludzi.
Zdjęcia wykorzystane na wystawie pochodzą m.in. z archiwum Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Jezuitów w Warszawie, Instytutu Pamięci Narodowej i Narodowego Archiwum Cyfrowego. Autorami wystawy są pracownicy Oddziału IPN w Łodzi: Grzegorz Nawrot, Paweł Spodenkiewicz i Milena Romanowska.
Pomóż w rozwoju naszego portalu