Reklama
Ja nie oglądałem niedzielnej modlitwy Anioł Pański, gdyż byłem umówiony, w takim wąskim gronie na zebranie na temat 600-lecia Łodzi, które przypada 29 lipca. Przyszły do mnie dwie osoby i zajęliśmy się tym tematem. Jakieś 10 czy 15 minut po godzinie dwunastej zaczęły się jakieś dziwne wiadomości i telefony, z których nic nie rozumiałem. W końcu ktoś mi tak wyraźnie napisał czy powiedział, że Ojciec Święty mianował mnie kardynałem, to był moment w którym - mój brat lekarz mówi, że serce nie boli, ale mnie rozbolało i siadłem tak dość mocno w fotelu. - mówił kard. Ryś po swojej nominacji.
- Cieszę z racji na Łódź. To jest jeszcze ciągle w takim dalekim echu 100-lecia diecezji. Ten rok jest również szczególny dla miasta, bo wiąże się to z 600-leciem lokacji miasta Łodzi. Dobrze, że w Kościele powszechnym ludzie dowiedzą się, że jest taki Kościół w Łodzi. Ja uważam, że ten Kościół ma do zaproponowania coś w Kościele powszechnym, ma czym się dzielić. Jak ta nominacja posłuży temu, żeby Kościół Łódzki gdzieś szerzej zaistniał w świadomości eklezjalnej to chwała Bogu! - zauważył metropolita łódzki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Należy podkreślić, że w 100-letniej historii Diecezji Łódzkiej to pierwszy kardynał, który jest również arcybiskupem, metropolitą łódzkim oraz drugi w Archidiecezji Łódzkiej po łodzianinie kardynale Konradzie Krajewskim - jałmużniku papieskim.
Konsystorz, podczas którego kard. Grzegorz Ryś otrzymał biret i pierścień kardynalski odbył się w sobotę 30 września 2023 roku na Placu Świętego Piotra w Wtykanie. Uroczystości przewodniczył Ojciec Święty Franciszek.
Aktualnie mamy 5 polskich kardynałów, a w śród nich są: kard. Stanisław Dziwisz - emerytowany metropolita krakowski, kard. Stanisław Ryłko - archiprezbiter bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie, kard. Kazimierz Nycz - metropolita warszawski, kard. Konrad Krajewski - jałmużnik papieski, kard. Grzegorz Ryś - metropolita łódzki.