Reklama

Kościół

Archidiecezja gnieźnieńska: Zmiany personalne 2024

Prymas Polski abp Wojciech Polak dokonał zmian personalnych wśród duchowieństwa archidiecezji gnieźnieńskiej. Dekrety wejdą w życie 24 czerwca i 1 lipca 2024. Publikujemy listę zmian.

[ TEMATY ]

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Fot. ks. R. Malewicz/archidiecezja.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

INSTYTUCJE CENTRALNE

Ks. Marcin Kulczyński zwolniony z obowiązków sekretarza Prymasa Polski i mianowany proboszczem parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kruszwicy. Dekret wejdzie w życie 24 czerwca 2024.

Ks. Jakub Kapelak zwolniony z obowiązków kapelana Prymasa Polski i mianowany sekretarzem Prymasa Polski. Dekret wejdzie w życie 24 czerwca 2024.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Maciej Jasiński po powrocie ze studiów w Rzymie mianowany kapelanem Prymasa Polski. Dekret wejdzie w życie 24 czerwca 2024.

Ks. Karol Świderski zwolniony z obowiązków dyrektora Archidiecezjalnego Domu Księży Seniorów w Gnieźnie oraz z funkcji referenta referatu finansowo-administracyjnego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie i mianowany proboszczem parafii pw. św. Mikołaja w Łubowie. Dekret wejdzie w życie 24 czerwca 2024.

Ks. Marcin Korybalski, notariusz w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, mianowany dyrektorem Archidiecezjalnego Domu Księży Seniorów w Gnieźnie i kuratorem dla oskarżonych duchownych. Dekret wejdzie w życie 24 czerwca 2024.

PROBOSZCZOWIE I ADMINISTRATORZY

Emerytura

Ks. Jan Kasprowicz, dotychczasowy proboszcz parafii przy Bazylice Prymasowskiej pw. Wniebowzięcia NMP, przechodzi na emeryturę. Jednocześnie będzie pełnić funkcję delegata arcybiskupa gnieźnieńskiego ds. kultury. Dekret wejdzie w życie 24 czerwca 2024.

Reklama

Ks. Jerzy Rafalont, dotychczasowy proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Brześciu n. Gopłem, przechodzi na emeryturę. Dekret wejdzie w życie 1 lipca 2024.

Ks. Roman Kotecki, dotychczasowy proboszcz parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kruszwicy, przechodzi na emeryturę. Dekret wejdzie w życie 24 czerwca 2024.

Nominacje proboszczowskie

Ks. Przemysław Kwiatkowski, przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, mianowany proboszczem parafii przy Bazylice Prymasowskiej pw. Wniebowzięcia NMP. Dekret wejdzie w życie 24 czerwca 2024.

Ks. Jan Łykowski, zwolniony z obowiązków proboszcza parafii pw. św. Mikołaja w Łubowie i skierowany na urlop zdrowotny. Dekret wejdzie w życie 24 czerwca 2024.

Ks. Tomasz Radziński, administrator parafii pw. św. Mateusza w Ostrowie n. Gopłem, mianowany dodatkowo administratorem parafii pw. św. Wojciecha w Brześciu n. Gopłem. Dekret wejdzie w życie 1 lipca 2024.

Ks. Daniel Zientara, administrator parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Ciążeniu, mianowany proboszczem tejże parafii. Dekret wejdzie w życie 1 lipca 2024.

WIKARIUSZE I REZYDENCI (dekrety wejdą w życie 1 lipca 2024)

Ks. Łukasz Abram zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Nawiedzenia NMP w Chodzieży i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Mikołaja w Witkowie.

Ks. Rafał Bachora zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana w Gnieźnie i mianowany wikariuszem w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gniewkowie.

Reklama

Ks. Paweł Balicki zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Wita w Rogoźnie.

Ks. Jarosław Banasiak zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Marcina w Żninie i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Floriana w Chodzieży.

Ks. Krzysztof Brzykcy zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Floriana w Żninie i mianowany wikariuszem w parafii pw. Świętego Krzyża we Wrześni.

Ks. Rafał Budzyński zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Kleczewie i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Zagórowie.

Ks. Radosław Czerwonka zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Wawrzyńca w Słupcy i mianowany wikariuszem w parafii pw. NMP Królowej Polski w Żninie.

Ks. Grzegorz Dębowski zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Świętego Krzyża we Wrześni i mianowany wikariuszem w parafii pw. Nawiedzenia NMP w Chodzieży.

Ks. Stanisław Ejdys zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa w Murowanej Goślinie i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Wągrowcu.

Ks. Krzysztof Idczak zwolniony z obowiązków rezydenta w parafii pw. św. Wawrzyńca w Słupcy i skierowany na urlop.

Ks. Łukasz Jaworski zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Floriana w Żninie.

Reklama

Ks. Romuald Karmoliński zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Floriana w Chodzieży i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Marcina w Żninie.

Ks. Krzysztof Kępiński zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Wągrowcu i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Wawrzyńca w Słupcy.

Ks. Krzysztof Kubaszewski zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. bł. Bogumiła w Gnieźnie i mianowany wikariuszem w parafii pw. bł. Michała Kozala w Janikowie.

Ks. Daniel Leszczyński zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Świętej Trójcy w Strzelnie i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kruszwicy.

Ks. Maciej Łakomiak zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Apostołów Piotra i Pawła w Kruszwicy i mianowany wikariuszem w parafii pw. Świętego Ducha w Inowrocławiu.

Ks. Dawid Mistelski zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gniewkowie i mianowany wikariuszem w parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie.

Ks. Waldemar Myka zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Jadwigi Królowej we Wrześni.

Ks. Michał Owczarczak zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu i skierowany na studia do Rzymu (prawo kanoniczne).

Reklama

Ks. Rafał Pęchorzewski zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. bł. Michała Kozala w Janikowie i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Andrzeja w Kleczewie.

Ks. Tomasz Rogaliński zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Wita w Rogoźnie i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie.

Ks. Michał Romel zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Świętego Ducha w Inowrocławiu i mianowany wikariuszem w parafii pw. bł. Bogumiła w Gnieźnie.

Ks. Adam Sarbinowski zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Mikołaja w Ujściu.

Ks. Krzysztof Stawski (wyśw. 2021) zwolniony z obowiązków rezydenta w parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu i mianowany rezydentem w parafii pw. św. Wawrzyńca w Słupcy.

Ks. Mateusz Stróżewski zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Zagórowie i mianowany wikariuszem w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie.

Ks. Julian Wawrzyniak zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Mikołaja w Witkowie i mianowany wikariuszem w parafii pw. Świętej Trójcy w Strzelnie.

Ks. Paweł Wilczewski zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. NMP Królowej Polski w Żninie i skierowany na urlop.

Ks. Rafał Wojciechowski zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Mikołaja w Ujściu i mianowany wikariuszem w parafii pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana w Gnieźnie.

Ks. Leszek Zych zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Jadwigi Królowej we Wrześni i mianowany wikariuszem w parafii pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu.

2024-06-03 12:48

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej

[ TEMATY ]

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Archidiecezja Krakowska

Dziękując proboszczom przechodzącym na emeryturę i wręczając nowe nominacje księżom Archidiecezji Krakowskiej abp Marek Jędraszewski poinformował, że 25 kwietnia br. złożył na ręce Ojca Świętego – zgodnie z prawem – rezygnację z pełnionego przez ponad siedem lat urzędu Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego. 24 lipca kończy 75 lat.

Abp Marek Jędraszewski nawiązał do beatyfikacji ks. Michała Rapacza i zwrócił uwagę, że jest on wzorem i zachętą „by być nieugiętym w głoszeniu prawdy ewangelijnej światu takiemu, jaki jest”. – Wszędzie szedł jako świadek Chrystusa na spotkanie swoich czasów. Wierny aż do końca – mówił metropolita dziękując kapłanom za włączenie się w aktywne przeżywanie Kongresu Eucharystycznego w Archidiecezji Krakowskiej oraz organizację uroczystości beatyfikacyjnych ks. Michała Rapacza.
CZYTAJ DALEJ

Konklawe: Jan Paweł II wprowadził ważne zmiany w procedurze wyboru papieża

2025-05-06 08:42

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

konklawe

zmiany

procedura

wybór papieża

PAP/EPA

Kardynałowie w bazylice św. Piotra

Kardynałowie w bazylice św. Piotra

Jan Paweł II, dostrzegając konieczność dostosowania zasad wyboru Biskupa Rzymu do współczesnych realiów, wprowadził zmiany w procedurze konklawe. To między innymi ustanowienie Kaplicy Sykstyńskiej jako jedynego miejsca głosowań podczas konklawe oraz Domu Świętej Marty jako miejsca zakwaterowania kardynałów-elektorów.

Jan Paweł II przywiązywał ogromną wagę do zachowania tajemnicy obrad. Kardynałowie uczestniczący w konklawe składają uroczystą przysięgę zachowania tajemnicy dokonywania wyboru Biskupa Rzymu pod sankcją kary ekskomuniki. Odcięci od świata zewnętrznego, nie mają dostępu do mediów, telefonów, internetu ani żadnych form komunikacji. W dniu rozpoczęcia konklawe biorą udział w uroczystej Mszy św. Pro eligendo Papa w Bazylice św. Piotra, a następnie, w godzinach popołudniowych, procesyjnie przechodzą do Kaplicy Sykstyńskiej przy dźwiękach hymnu Veni Creator.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję