Wcześniej podobną umowę Ukraina podpisała z Danią oraz Finlandią. Według gospodarza spotkania, premiera Szwecji Ulfa Kristerssona, łączna pomoc wojskowa i cywilna krajów nordyckich osiągnie kwotę około 17 mld euro.
Zełenski na konferencji prasowej z Kristerssonem dziękując za wsparcie, ostrzegł, że "jest jasne, że (Rosja) przygotowuje prowokacje w państwach bałtyckich, skierowane przeciwko ich granicom".
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ujawnił, że wśród tematów rozmów z premierami Szwecji, Norwegii, Islandii, Danii oraz Finlandii była kwestia wzmocnienia ukraińskiej obrony powietrznej. "Dyskutowaliśmy o tym, jak przyspieszyć dostawy (systemów) Patriot" - zaznaczył.
Rozmawiano także o staraniach Ukrainy o członkostwo w NATO oraz UE.
Zełenski pytany na konferencji prasowej o decyzję Szwecji o wstrzymaniu planów przekazania Ukrainie samolotów bojowych Gripen, odpowiedział, że jego zdaniem ten program (Gripenów) już powinien się rozpocząć. W tym tygodniu szwedzki minister obrony Pal Jonson tłumaczył, że jest to wspólna decyzja zachodnich sojuszników, aby skupić się na jednym modelu samolotów, czyli amerykańskich F-16.
Zełenski zwrócił uwagę, że zapowiadane rok temu przekazywanie F-16 trwa zbyt długo. Początkowo pierwsze samoloty miały trafić na przełomie 2023-24 roku, ostatnie zapowiedzi to lato tego roku.
Reklama
Prezydent Ukrainy poinformował również o wymianie jeńców z Rosją, dzięki czemu 75 Ukraińców powróci do swojej ojczyzny.
Przyjazd Zełenskiego do Sztokholmu nie był zapowiadany. W programie wizyty jest również audiencja u króla Szwecji Karola XVI Gustawa.
Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)
zys/ mms/
(PAP)