Reklama

Niedziela Łódzka

Pan wezwał ich po imieniu

Niedziela łódzka 43/2012, str. 1

[ TEMATY ]

modlitwa

kapłan

Ks. Mariusz Wojturski

Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski, od prawej: abp Władysław Ziółek, od lewej: bp Ireneusz Pękalski i bp Adam Lepa

Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski, od prawej: abp Władysław Ziółek, od lewej: bp Ireneusz Pękalski i bp Adam Lepa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzisiejsze zgromadzenie jest okazją do powrócenia pamięcią do chwili, w której każdy z nas uświadomił sobie, że Pan jest i woła, i wzywa, właśnie nas po imieniu. Ta chwila jednoczy nas we wspomnieniu tego niezwykłego dnia, kiedy każdy z nas stał się uczestnikiem Chrystusowego kapłaństwa, dla budowania Jego mistycznego ciała, Kościoła. Ta chwila jest także koniecznym momentem żalu wobec własnych słabości i niewierności, zwłaszcza wobec tego, że pierwotny zapał i żar przemieniały się tak często w rutynę i obojętność” - mówił metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski na rozpoczęcie Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów archidiecezji łódzkiej.
W czwartek 4 października kapłani łódzkiego prezbiterium zgromadzili się w bazylice archikatedralnej na modlitwie o świętość życia i pełnionej posługi duszpasterskiej. Gościem uroczystości był ks. Artur Godnarski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia w Służbie Nowej Ewangelizacji „Wspólnota św. Tymoteusza” z Gubina, który wygłosił konferencję i homilię.
„Zobacz, co rodzi przebywanie z żywym Chrystusem. Nawet wtedy, gdy jesteśmy zamknięci w tajemnicy naszego grzechu, śmierci, niewierności, upadków. Kiedy pojawia się pokusa, byśmy byli nieaktywni w tej duchowej walce, która toczy się dzisiaj przez świat. Byśmy już nie wierzyli w to, że możemy być przyjaciółmi Chrystusa - Duch Święty rodzi pragnienie. Właśnie to pragnienie powoduje, że uczniowie proszą: zostań z nami (...) Św. Jan Apostoł w swoim Liście napisze: «Myśmy poznali i doświadczyli miłości, jaką Bóg ma ku nam». Bóg jest Miłością” - mówił ks. Godnarski do zebranych kapłanów i przypomniał: „Wiara to nie jest sprawa intelektu. Wiara to jest sprawa serca. I jeśli dzisiaj dotykamy tematu świętości kapłanów, to nie jest sprawa tylko naszego intelektu i wiedzy. Ale czy ja mam osobiste doświadczenie spotykania z Chrystusem?”.
Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów, obchodzony oficjalnie w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, to dzień wprowadzony przez Jana Pawła II w 1995 r. Może być celebrowany w innym dniu, wyznaczonym przez biskupa diecezji. Kapłani z terenu archidiecezji łódzkiej spotykają się na Dniu Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów w każdy pierwszy czwartek października. Przed południem modlą się w katedrze, a wieczorem - w parafiach, wraz z wiernymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłan zamordowany przez sycylijską mafię w chwale ołtarzy

Dla ks. Giuseppe Puglisiego, sycylijskiego kapłana pracującego w trudnej dzielnicy Palermo, Brancaccio, dzień 15 września 1993 r., był szczególny - obchodził wtedy 56. urodziny w 33. roku kapłaństwa. Wieczorem, po dniu wypełnionym zajęciami, wracał do domu samochodem. Zaparkował swojego fiata Uno i wyszedł z samochodu. Gdy otwierał drzwi plebanii, usłyszał mężczyznę, który wołał do niego. Odwrócił się i w ułamku sekundy zrozumiał wszystko - ktoś przyszedł, aby go zabić. Ale nie było to dla niego zaskoczeniem, więc uśmiechnął się do mordercy i powiedział: „Spodziewałem się tego”. W tym momencie drugi zamachowiec strzelił w tył głowy - była to prawdziwa egzekucja w stylu mafijnym.
CZYTAJ DALEJ

Cudowny Medalik

Niedziela legnicka 27/2009

AWERS: - biała szata i welon - symbol dziewictwa, welon także poświęcenia; Maryja jest zawsze gotowa na przyjęcie woli Bożej - promienie wychodzące z dłoni - oznaczają łaski, które Najświętsza Panna wyjednuje - otwarte, wyciągnięte ręce - Maryja niczego nie zatrzymuje dla siebie, cała jest darem; Jej dłonie są otwarte na spotkanie i na przyjęcie - wąż - uosobieniem szatana, zwyciężonego przez Niepokalaną; Maryja zachęca nas do niewchodzenia w dialog ze złem - glob - cały świat (wszystkie narody i każda dusza), nad którym Maryja ma władzę i może ofiarować je Bogu
CZYTAJ DALEJ

Turcja: papież spotkał się z prezydentem i odwiedził mauzoleum Atatürka

2025-11-27 13:45

[ TEMATY ]

Leon XIV

Leon XIV w Turcji i Libanie

Vatican News

Papież Leon XIV w Turcji

Papież Leon XIV w Turcji

Na początku swojej wizyty w Turcji papież odwiedził w czwartek w Ankarze mauzoleum założyciela państwa Mustafy Kemala Atatürka (1881-1938). Następnie spotkał się prezydentem Recepem Tayyipem Erdoğanem w pałacu prezydenckim.

U stóp schodów na początku „Lwiej Drogi”, alei prowadzącej do Mauzoleum, papieża powitali: minister kultury, wicegubernator Ankary, dowódca garnizonu w Ankarze, wiceburmistrz Ankary, dowódca Mauzoleum i szef protokołu dyplomatycznego. W mauzoleum papież złożył wieniec biało-czerwonych róż z napisem „Papież Leon XIV”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję