Reklama

Z kraju

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zebranie Plenarne Episkopatu

Biskupi za Telewizją Trwam

Reklama

Podsumowanie spotkania z Cyrylem I, przygotowania do Dnia Papieskiego i Roku Wiary były głównymi tematami zakończonego 3 października w Warszawie 359. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi ustanowili delegata ds. Telewizji Trwam. Został nim abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, który zaznaczył, że telewizja ta jest „ważnym nadawcą, który winien być pod kościelnym parasolem” oraz że powinno się to wyrażać w istnieniu określonej rady programowej Telewizji Trwam i przez inne rozwiązania. Abp Józef Michalik poinformował, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w odpowiedzi na pismo, jakie przesłała prezydium Episkopatu, otrzyma list, w którym uzyska zapewnienie, że Episkopat widzi wartość Telewizji Trwam oraz że podtrzymuje poparcie dla uzyskania miejsca dla tej stacji na multipleksie.
Podczas spotkania biskupów zostały przedstawione pierwsze owoce polsko-rosyjskiego przesłania. Abp Michalik zaliczył do nich m.in. lepsze traktowanie Kościoła katolickiego przez Kościół prawosławny na Syberii, organizowane sympozja oraz odczytanie przesłania polsko-rosyjskiego w katedralnym soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, czemu towarzyszyła transmisja telewizyjna.
O ogólnopolskich przedsięwzięciach duszpasterskich związanych z rozpoczynającym się Rokiem Wiary mówił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Episkopatu. - Ten czas ma służyć ożywieniu, podniesieniu, oczyszczeniu i ukazaniu wiary, która jest czynna i jednocześnie misyjna - wyjaśnił.
W komunikacie końcowym z 359. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski biskupi upomnieli się o nowelizację rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej, zgodnie z którym od 1 września lekcje religii zostały przesunięte z ramowego planu nauczania do planu szkolnego. 21 września Komisja Wychowania wystosowała pismo do MEN, przypominające o obawach Episkopatu Polski w tej sprawie. Niebawem kwestię rozporządzenia jeszcze raz mają przedyskutować na wspólnych rozmowach prawnicy MEN i KEP.
Na spotkaniu został przyjęty list pasterski nt. zagrożeń ze strony grup i zjawisk pseudoreligijnych, w tym wróżbiarstwa, okultyzmu i satanizmu. Biskupi omawiali też zagadnienia dotyczące nowego roku duszpasterskiego, który rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu pod hasłem „Być solą ziemi”.

Komunikat z Zebrania Plenarnego KEP drukujemy na s. 27.

Wilamowice

Będzie sanktuarium św. abp. Józefa Bilczewskiego

Kościół pw. Przenajświętszej Trójcy w Wilamowicach otrzyma tytuł sanktuarium św. abp. Józefa Bilczewskiego. Uroczyście ogłosi to 23 października ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy podczas Mszy św. w rodzinnej parafii świętego. W świątyni od kilku lat rozwija się intensywnie kult kanonizowanego 7 lat temu metropolity lwowskiego. Proboszcz parafii - ks. prał. Michał Boguta podkreśla, że w kaplicy kościelnej przed obrazem świętego codziennie modli się wiele osób, a w ciągu roku przybywa tu kilkadziesiąt pielgrzymek zorganizowanych i indywidualnych.
Podczas uroczystości ogłoszenia sanktuarium wprowadzone zostaną relikwie świętego, które przekazał arcybiskup Lwowa Mieczysław Mokrzycki. W relikwiarzu zamknięty zostanie fragment kości przedramienia św. Józefa Bilczewskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Warszawa

Relikwie ks. Jerzego jadą do Rzymu

W tym roku liturgiczne wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które przypada 19 października, poprzedzi uroczystość pożegnania relikwii męczennika. Dzień wcześniej bowiem, 18 października, do Warszawy przyjedzie najbliższa rodzina kapłana, by wraz z delegacją kościelną udać się do Rzymu z relikwiami ks. Jerzego. Relikwie trafią do kościoła św. Bartłomieja w Wiecznym Mieście, gdzie przechowywane są relikwie męczenników XX wieku z całego świata. Natomiast uroczystości ku czci bł. ks. Popiełuszki w Warszawie odbędą się przy jego grobie w sanktuarium św. Stanisława Kostki na Żoliborzu - o godz. 18 zostanie odprawiona Msza św., połączona z możliwością uzyskania odpustu zupełnego.

(mk)

O tym, jakich cudów doznają ludzie za wstawiennictwem ks. Jerzego - na s. 20.

Cudzysłów

Bóg ma szczególne upodobanie do tego, co małe, nieudolne i słabe, podobnie jak matka, która zawsze najbardziej kocha to nieudane dziecko.
*
Nic nie rozgrzesza od niesienia pomocy człowiekowi.
*
Wielkich ludzi od wielkich spraw jest bardzo dużo, a Chrystus chce, aby wielcy ludzie byli od małych spraw - sam nas tego uczy.
Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

IPN będzie miał swój budynek. Instytut dostanie w zarząd trwały nieruchomość przy ul. Wołoskiej w Warszawie. Przeniesie się tam w 2013 r.

Prof. Piotr Gliński, socjolog, jest kandydatem PiS na premiera rządu technicznego. Za kilka tygodni partia ma złożyć wniosek o wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska.

Ministerstwo Obrony Narodowej zerwało kontrakt z izraelską firmą Aeronautics na dostawę dla polskiej armii bezzałogowych samolotów. Powodem były znaczne opóźnienia w dostawach, mimo że termin przesunięto już o dwa lata.

Trybunał Konstytucyjny, który rozpatrywał wniosek „Solidarności”, zdecydował, że za święto przypadające w dzień wolny od pracy należy się dodatkowy dzień wolny. Obowiązek oddawania pracownikom takiego dnia uchylono po wprowadzeniu od 2011 r. dnia wolnego w święto Trzech Króli.

Nad NFZ czarne chmury. Według „Pulsu Biznesu”, w tegorocznym budżecie narodowej centrali może braknąć nawet miliarda złotych.

W polskich sądach 6 na 10 wyroków zapadających to wyroki w zawieszeniu. Minister sprawiedliwości chce urealnić kary.

W Polsce milion osób nie ma pracy już przez rok albo dłużej. 10,5 mld zł traci rocznie budżet, bo nie ma skutecznej metody aktywizacji bezrobotnych.

Bronisław Komorowski podpisał ustawę nowelizującą Prawo o zgromadzeniach. Nowela umożliwia m.in. zakazanie organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli może to prowadzić do naruszenia porządku.

Państwo zwiększa finansowanie budowy dróg. Tyle że samorządy dowiedziały się o tym po terminie składania wniosków.

W centrum Warszawy w wyniku prac przy budowie metra zawaliła się ziemia. Szybko ewakuowano mieszkańców zagrożonych budynków. To kolejny w ostatnim czasie wypadek przy drążeniu tuneli pod metro w stolicy.

Od hazardu uzależnionych jest aż 12 proc. młodych Polaków w wieku do 18 lat. Gimnazjaliści i licealiści są najbardziej zagrożoną grupą pod tym względem.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie ma neo-sędziów? Rzecznik TSUE zabiera głos

2025-04-29 11:09

[ TEMATY ]

rzecznik

TSUE

neo‑sędzia

status sędzi

Adobe Stock

Rzecznik TSUE zabrał głos w sprawie tzw. neo-sędziów

Rzecznik TSUE zabrał głos w sprawie tzw. neo-sędziów

Nie można automatycznie wyłączyć wadliwie wybranego sędziego - wynika z oceny rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE. Pytanie o status sędzi wybranej przez Krajową Radę Sądownictwa po 2018 r. zadał poznański sąd.

Opinia rzecznika generalnego nie wiąże Trybunału Sprawiedliwości UE, który wkrótce wyda orzeczenie w sprawie.
CZYTAJ DALEJ

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Sieneńska

Giovanni Battista Tiepolo

Św. Katarzyna ze Sieny

Św. Katarzyna ze Sieny
W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne. Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej. Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia. Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie. Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy. Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską. Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej". Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała! Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła. Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża. Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.
CZYTAJ DALEJ

Ogień Miłosierdzia na wrocławskim Rynku

2025-04-29 20:23

Magdalena Lewandowska

Podczas ewangelizacji na Rynku ludzie wspólnie się modlili i uwielbiali Boga.

Podczas ewangelizacji na Rynku ludzie wspólnie się modlili i uwielbiali Boga.

W Niedzielę Miłosierdzia na Wrocławskim Rynku odbył się koncert ewangelizacyjno-uwielbieniowy "Ogień Miłosierdzia".

Koronkę do Miłosierdzia Bożego, modlitwę i uwielbienie poprowadził m.in. karmelita o. Krzysztof Piskorz z Ruchem Światło-Życie i ks. Wojciech Bujak ze Wspólnotą Miłość Pańska z Oleśnicy. Już po raz trzeci koło wrocławskiego ratusza głoszono orędzie Bożego Miłosierdzia. – Miłosierdzie Boże chce się rozlewać na wszystkich ludzi, także tych daleko od Kościoła, stąd taka forma ewangelizacji połączona z modlitwą i uwielbieniem – tłumaczy o. Krzysztof Piskorz, przeor wrocławskiego klasztoru karmelitów i kustosz sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia. – Chcemy na Rynku, w sercu Wrocławia, uczcić tajemnice najważniejszą, tajemnicę zmartwychwstania. Chcemy głosić Boże Miłosierdzie, bo do tego posyła nas Chrystus. Nie możemy zamykać się tylko w kościele, bo tak nie staniemy się apostołami. Warto tworzyć Kościół posłany, Kościół misyjny – dodaje karmelita.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję