Reklama

Niedziela Lubelska

Renowacja sakralnego Powiśla

Niedziela lubelska 41/2012, str. 6-7

[ TEMATY ]

Kościół

renowacja

PAWEŁ WYSOKI

Odnowiona kaplica Matki Bożej

Odnowiona kaplica Matki Bożej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Renowacja kazimierskiej fary oraz wybranych kościołów Powiśla dobiega końca. Z tej okazji w niedzielę, 23 września, abp Stanisław Budzik w kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą sprawował dziękczynną Mszę św.

Na bogaty program symbolicznego podsumowania projektu „Kazimierz Dolny oraz wybrane zespoły zabytkowe Powiśla Lubelskiego – renowacja i ochrona dziedzictwa” złożyły się: Msza św. z błogosławieństwem odnowionego kościoła i poświęceniem ołtarza, sesja naukowa oraz koncert organowy w wykonaniu ks. Attili Honti. Mszę św. wraz z Metropolitą sprawował proboszcz kazimierskiej fary ks. kan. Tomasz Lewniewski, ekonom archidiecezji ks. prał. Tadeusz Pajurek oraz proboszczowie parafii, które realizowały projekt.
Podczas Mszy św. abp Stanisław Budzik poświęcił nowy ołtarz. – Cieszę się, że będziecie się gromadzić w tej przepięknie odnowionej świątyni wokół nowego ołtarza. Ołtarz to najważniejsze miejsce, serce świątyni – mówił. Przytaczając słowa modlitwy z liturgii poświęcenia, Pasterz przypominał, że „miejsce to naprawdę jest święte” i zachęcał wiernych do częstego gromadzenia się wokół stołu Pańskiego. – Skarbem świątyni jest Chrystus, który tu mieszka, zaprasza nas do siebie i karmi swoim słowem i Ciałem. Dziękujemy Mu za to, że w sakramencie ołtarza zostawił nam pamiątkę swej Męki, byśmy czerpali z owoców Jego odkupienia. Dziękujmy za dar ołtarza; za prezent z nieba, który nas żywi i umacnia w drodze do Ojca – mówił ks. Arcybiskup.
Poświęcając nowy ołtarz oraz odnowioną świątynię, abp Stanisław Budzik dziękował wszystkim za wsparcie dzieła. – Dzisiejsze spotkanie jest szczególną okazją do dziękczynienia za to, co dokonało się lubelskim Powiślu – mówił. – Gratulujemy ks. Tadeuszowi Pajurkowi odważnej decyzji realizacji projektu, proboszczom prowadzenia dzieła oraz wszystkim, którzy przyczynili się do ratowania kościołów Powiśla, a szczególnie wykonawcom i wspólnotom parafialnym. Dziękuję za pracę rąk, ofiary materialne i modlitwy. To dzieło jeszcze trwa, proszę więc o życzliwą atmosferę, by doprowadzić je do szczęśliwego końca.
Liderem projektu realizowanego z funduszy Unii Europejskiej jest archidiecezja lubelska, a renowacja obejmuje obiekty sakralne w Baranowie, Gołębiu, Józefowie, Klementowicach, Piotrawinie, Wąwolnicy, Polanówce (parafia Wilków) i Kazimierzu. Projekt, opiewający na łączną kwotę 30 mln zł, z czego dotacja wyniosła 24 mln zł, realizowany jest równolegle w ośmiu parafiach. Jak wyjaśnia ks. prał. Tadeusz Pajurek, dyrektor ekonomiczny Kurii Metropolitalnej w Lublinie, „celem tych działań jest wykorzystanie potencjału i dziedzictwa kulturowego Powiśla Lubelskiego dla zwiększenia atrakcyjności Polski. Realizowane prace służą także ochronie, zachowaniu i efektywnemu wykorzystaniu dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny”.
– Diecezja lubelska, erygowana w 1805 r., swoimi chrześcijańskimi tradycjami sięga wiele głębiej. Tysiącletnia historia chrześcijaństwa w naszych regionie udokumentowana jest szeregiem cennych zabytków sakralnych. Chcieliśmy je ocalić przed zniszczeniem i przywrócić im pierwotny blask. Dlatego kilka lat temu przygotowaliśmy projekt odnowy zabytków Powiśla, na którym szczególnym pomnikiem historii jest Kazimierz Dolny. Oprócz zabytków sakralnych tego miasteczka w projekt renowacji włączyliśmy najstarsze i najcenniejsze obiekty nad Wisłą od Piotrawina do Gołębia. Dzięki dotacji pozyskanej z funduszy unijnych, ale także wkładu własnego archidiecezji i parafii, zabytki sakralne Powiśla, będące zwierciadłem naszej historii, odzyskały dawną świetność – mówił ks. dr Tadeusz Pajurek.
Uroczystość wieńcząca dzieło renowacji była okazją do wyrażenia wdzięczności nie tylko autorom projektu i wykonawcom rozlicznych prac restauracyjnych, ale przede wszystkim duchownym i wiernym. – 24 mln zł pozyskaliśmy z UE, ale aż 6 mln zł to środki własne. Ta kwota rozłożyła się na kilka parafii, ale dla małych wspólnot to duże obciążenie. Dziękuję wszystkim za udzielone wsparcie i zrozumienie – mówił ks. T. Pajurek. – Dzięki życzliwości wiernych świeckich, kapłanów, a także sponsorów, wydobyte piękno budynków sakralnych pomoże wszystkim w pełniejszym przeżywaniu liturgii. Będzie też świadectwem naszej troski o dziedzictwo narodowe, pozostawione nam przez minione pokolenia – podkreślał ks. Dyrektor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół w Nigerii buduje schronienia dla uchodźców z Kamerunu

[ TEMATY ]

uchodźcy

Kościół

Kamerun

Nigeria

Coraz większa liczba uchodźców z Kamerunu szuka pomocy w sąsiedniej Nigerii. Są wyczerpani i głodni, niektórzy potrzebują pomocy medycznej z powodu ran postrzałowych. Wielu z nich ma za sobą kilkanaście dni morderczego marszu przez busz. Położona przy granicy archidiecezja Calabar, gdzie przybyszów jest najwięcej, buduje dla nich prowizoryczne schronienia.

Przez ostatnie jedenaście lat Kamerun borykał się z dwoma konfliktami zbrojnymi. W 2010 r. na północy kraju rozpoczęło się powstanie dżihadystów z Boko Haram, a na północnym i południowym zachodzie trwały walki pomiędzy armią kameruńską, a anglojęzycznymi separatystami, które trzy lata temu przerodziły się w wojnę na pełną skalę.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja rzeszowska ma nowego biskupa koadiutora

2026-06-24 12:03

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Chudzio

BP KEP

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, został mianowany biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej. Decyzję Ojca Świętego Leona XIV ogłosiła 24 czerwca 2026 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Loggia Rafaela: rusza wielka renowacja arcydzieła

2026-06-25 17:14

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

Muzeum Watykańskie

Loggia Rafaela

wikipedia/domena publiczna

Loggia Rafaela. Fresk "Ostatnia wieczerza"

Loggia Rafaela. Fresk Ostatnia wieczerza

Pięć lat pracy, ponad dwudziestu konserwatorów i 1,3 tys. metrów kwadratowych dekorowanych powierzchni - w Muzeach Watykańskich zaprezentowano projekt restauracji zachodniego skrzydła Drugiej Loggii Pałacu Apostolskiego, znanej jako Loggia Rafaela. To jedno z najważniejszych dzieł renesansu, stworzone w latach 1517-1519 przez „Boskiego Malarza” i jego uczniów dla papieża Leona X.

Loggie i Stanze Rafaela, należą do najcenniejszego artystycznego dziedzictwa pozostawionego w Watykanie przez mistrza renesansu. Jak podkreśla dyrektor Muzeów Watykańskich Barbara Jatta, artysta ostatnie dwanaście lat swojego krótkiego życia poświęcił Watykanowi i służbie papieżom. „Loggie przenoszą kulturę i cywilizację starożytnego Rzymu do naszego renesansu, a potem, dzięki Loggiom, przez wieki aż do naszych dni. Są kluczowym punktem przejścia między starożytnością a współczesnością” - wskazuje.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję