Reklama

Niedziela Świdnicka

Targira 2014 w duchu księżnej Daisy

[ TEMATY ]

Świebodzice

UM Świebodzice

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wystawa klejnotów będących replikami biżuterii księżnejDaisy von Pless będzie w tym roku największym wydarzeniem V Festiwalu Sztuki i Rzemiosła Targira w Świebodzicach. Fundacja Księżnej Daisy von Pless z Wałbrzycha została zaproszona do współorganizacji festiwalu.

Niezwykle ciekawie zapowiada się nadchodzący V - jubileuszowy Festiwal Targira. W tym roku organizatorzy m.in. wraz z Fundacją Księżnej Daisy przygotowali dla publiczności wyjątkową wystawę. Będzie to prezentacja klejnotów księżnej Daisy - pani na Książu i Pszczynie. Te wyjątkowe arcydzieła sztuki jubilerskiej ozdabiały jedną z najpiękniejszych księżniczek europejskich dworów przełomu XIX i XX wieku. Wplecione w srebrne i złote osnowy naturalne perły i ametysty były ulubioną ozdobą strojów księżnej. Do dziś krąży wiele legend na temat jej biżuterii. Na wystawie będzie więc można podziwiać wiernie odtworzone najpiękniejsze garnitury jubilerskie, znane z licznych pamiątek i zdjęć Daisy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Autorką replik wykonanych z najszlachetniejszych metali i kamieni jest jedna z najlepszych jubilerów-złotników w Polsce. To Iwona Lis-Filipczyk, pierwsza kobieta, która otrzymała w naszym kraju tytuł Złotnika roku 2012. Jest to jedno z najważniejszych wyróżnień złotniczych w kraju. Posiadaczka honorowego tytułu Mistrza Rzemiosła Artystycznego, członek Komisji Złotniczo-Jubilerskiej przy Związku Rzemiosła Polskiego. Swoją pracownię i galerię „Gold Fox” prowadzi w Chorzowie od 1989 r. Specjalizuje się w projektowaniu i wykonywaniu biżuterii złotej i srebrnej ze szczególnym zwróceniem uwagi na unikatową biżuterię do sukien ślubnych i wieczorowych.

Opowieści o księżnej Daisy

W pobliżu wystawy klejnotów Daisy będzie można wysłuchać niezwykłych opowieści o życiu najbardziej znanej księżniczki Europy przełomu XIX i XX wieku. O tamtym świecie, który już nie wróci, opowiedzą Mateusz Mykytyszyn i Magdalena Woch z zarządu Fundacji Księżnej Daisy, którzy od kilku lat gromadzą nie tylko pamiątki po księżnej, ale również zbierają wszelkie informacje na jej temat.

Prelekcje będą się odbywać w sobotę i niedzielę w godz. 11.30 i 14.30. Dla wszystkich zainteresowanych życiem arystokracji, ich zabawach, tajemnicach i problemach to niebywała okazja do zdobycia nigdzie nie publikowanych wiadomości z tego zakresu. Będą również do nabycia pamiętniki Daisy.

Inspiracje na jedwabiu

Reklama

„Inspiracje na jedwabiu” to niezwykle interesujące warsztaty przeznaczone głównie dla kreatywnych osób, zarówno tych, stawiających pierwsze kroki w malarstwie, jak i tych bardziej zaawansowanych, szukających nowego podejścia do malowania, pragnących poznać lub poszerzyć swój warsztat. Podczas zajęć prowadząca - Teresa Anniuk-Gulak (studentka Akademii Sztuki w Saltzburgu) - zaprezentuje nowatorskie spojrzenie począwszy od poznania technik, poprzez dobór kolorów, aż do utrwalenia malowidła na naturalnym jedwabiu. Namacalnym efektem zajęć będą własnoręcznie wykonane malowane chusty, gawroszki i jedwabne szale, które staną się własnością ich autorów. Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach.

Wystawa Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego

Wystawa Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego to kolejna atrakcja Targiry 2014. Fotograficy z Wałbrzycha zaprezentują trzy bloki wystawowe, na których pokażą swój kunszt i pochwalą się swymi dotychczasowymi osiągnięciami. Odkryją przed festiwalową publicznością tematy, które są myślą przewodnią i sposobem osobistej oceny otaczającej nas rzeczywistości. To dowód na to, że fotografia nie koniecznie może być tylko zabawą, ale także prawdziwą sztuką, odkrywającą w właściwy sobie sposób otaczający nas świat. Pierwszy blok wystawowy to zbiorowa wystawa PIĄTKA WKF, drugi SOLOGRAFIA autorstwa Artura Żaka i trzeci BEZ TYTUŁU Teresy Anniuk-Gulak.

Wystawcy

Reklama

W Festiwalu biorą udział artyści i rzemieślnicy z całej Polski. Wśród wystawców na szczególną uwagę zasługują: Studio Borowscy - najsłynniejsi na świecie polscy artyści tworzący w szkle, Franciszek Wiegand jeden z niewielu zegarmistrzów, którzy własnoręcznie wykonują w całości zegary - twórca i konstruktor zegara astronomicznego, Adam Gołemboski - witrażysta z Poznania, członek zarządu Związku Rzemiosła Polskiego oraz prezes Związku Bractw Kurkowychw Polsce, Iwona Lis-Filipczyk - złotnik roku 2012 w Polsce, członek komisji złotniczo-jubilerskiej przy ZRP. Są to także wystawcy, którzy biorą udział w najważniejszych targach sztuki w kraju, m.in. w Warszawie , Gdańsku, Poznaniu czy Krakowie. Można również na Targirze podziwiać prace z zakresu malarstwa, rzeźby, ceramiki, metaloplastyki, biżuterii, modniarstwa, meblarstwa, rusznikarstwa itp.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Promocji Sztuki i Rzemiosła Targira założone w 2009 roku przez jej obecnego prezesa dr Janusza Kujata, a jego ideą promocja polskiej sztuki i rzemiosła oraz promocja regionu wałbrzyskiego.

- Staramy się nie tylko pokazywać sztukę, poszczególnych artystów /jednym z wymogów Festiwalu jest ich osobista obecność/, ale również uczyć młodzież podstaw rzemiosła i sztuki. Chcemy także poprzez to zachęcić do podjęcia wysiłku twórczego, także w ramach zabawy międzypokoleniowej. Targira to także wystawy, pokazy i seminaria z zakresu historii i rzemiosła w Polsce. - mówi dr Janusz Kujat.

Reklama

Podczas imprezy odbywają się konkursy. Najważniejszy to Grand Prix, w którym publiczność głosuje na najlepsze dzieła zgłoszone do konkursu. Drugi pt. Art.-Nobilium, skierowany jest do rzemieślników starających się o uzyskanie honorowego tytułu Mistrza Rzemiosła Artystycznego. Na Targirze wystawiają się zarówno światowej sławy artyści, ale także najmłodsi adepci. To studenci Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia, studenci Wyższej Szkoły Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania z Wrocławia, a w tym roku zapraszamy do udziału także licealistów z III LO ze Świdnicy, z klas artystycznych. W ramach festiwalu pragniemy stworzyć w międzypokoleniową platformę wymiany twórczej i pomóc tym samym początkującym artystom w odnalezieniu swojej drogi na rynku sztuki. Jest to możliwe dzięki temu, że w naszej imprezie muszą się osobiście pojawiać wyłącznie twórcy. Nie są dopuszczani ludzie, którzy handlują sztuką, chińskimi lub afrykańskimi „dziełami”. Takie podejście do idei tworzy niepowtarzalny klimat imprezy, niespotykany na innych tego typu festiwalach, targach czy jarmarkach. Wszystko to w profesjonalnej zabudowie i na odpowiednim, wyselekcjonowanym poziomie artystycznym.



V Festiwal Sztuki i Rzemiosła Targira

Data: 13-15 czerwca 2014 r.

Organizator: Stowarzyszenie Promocji Sztuki i Rzemiosła Targira.

Festiwal trwa w godzinach: piątek i sobota od godz. 10 do godz. 18, niedziela godz. 10.00-17.30.

Miejsce: Świebodzice, hala OSiR, ul. Mieszka Starego 6.

PROGRAM

13 czerwca, piątek
godz. 11
• otwarcie hali dla publiczności
• rozpoczęcie konkursu „Art-Nobilium”
• rozpoczęcie konkursu Grand Prix Targira 2014
• otwarcie "Plenerowej Akademii Sztuki"
w programie: warsztaty z podstaw witrażownictwa i metaloplastyki, gliny ceramicznej oraz podstaw tworzenia biżuterii
godz. 12.30
• uroczyste otwarcie Festiwalu, występ wokalny dzieci i młodzieży z MDK Świebodzice pod kierunkiem Wiktora Wawrzkowicza, otwarcie wystawy „Klejnoty Daisy von Pless”, otwarcie wystawy fotograficznej WKF z Wałbrzycha
• rozstrzygnięcie konkursu „Art-Nobilium” oraz wręczenie nagród
godz. 14
• rozpoczęcie zajęć pt. „Jedwabne inspiracje” - zajęcia z malowania na naturalnym jedwabiu - grupa 1
godz. 18
• zakończenie zajęć z malowania na naturalnym jedwabiu oraz zamknięcie pierwszego dnia Festiwalu

Reklama

14 czerwca, sobota
godz. 10
• otwarcie hali dla publiczności
• otwarcie „Plenerowej Akademii Sztuki”
w programie: warsztaty z gliną ceramiczną, metaloplastyka, podstawy tworzenia biżuterii
godz. 11.30
• opowieści o Daisy - „Luksusowe życie Hochbergów” - Magdalena Woch - vice-prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless
godz. 12
• rozpoczęcie zajęć pt. „Jedwabne inspiracje” - zajęcia z malowania na naturalnym jedwabiu - grupa 2
godz. 14.30
• opowieści o Daisy - „Pamiętniki księżnej Daisy von Pless”- - Mateusz Mykytyszyn - prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless
godz. 18
• zakończenie zajęć z malowania na naturalnym jedwabiu oraz zamknięcie drugiego dnia Festiwalu

15 czerwca, niedziela
godz. 10
• otwarcie hali dla publiczności
godz. 11.30
• opowieści o Daisy - „Luksusowe życie Hochbergów”- Magdalena Woch - vice-prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless
godz. 12
• rozpoczęcie zajęć pt. „Jedwabne inspiracje” - zajęcia z malowania na naturalnym jedwabiu - grupa 3
godz. 14.30
• opowieści o Daisy - „Pamiętniki księżnej Daisy von Pless” - Mateusz Mykytyszyn - prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless
godz. 17
• zakończenie „Plenerowej Akademii Sztuki” i zajęć z malowania na jedwabiu
• zamknięcie wystawy „Klejnoty księżnej Daisy” i wystawy fotograficznej
godz. 17.05
• rozstrzygnięcie konkursu dla publiczności, rozdanie nagród rzeczowych
godz. 17.15
• ogłoszenie wyników Konkursu o Grand Prix Targira 2014 i wręczenie nagród
godz. 17.30
• uroczyste zamknięcie Festiwalu Targira 2014

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo dokonywania zmian w programie.

2014-06-09 09:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłość i służba

Niedziela świdnicka 50/2019, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

Świebodzice

Ks. Grzegorz Umiński

Msza św. koncelebrowana

Msza św. koncelebrowana

W parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Świebodzicach-Cierniach uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Ignacy Dec. Eucharystia była okazją do podziękowania parafian wieloletniemu i pierwszemu proboszczowi parafii – ks. Witoldowi Wojewódce za dotychczasową pracę duszpasterską

W kazaniu bp Ignacy Dec nawiązał do obchodzonej uroczystości Chrystusa Króla, zauważył, że słowa czytanej Ewangelii prowadzą nas pod krzyż i ukazują Chrystusa jako ukrzyżowanego. Nam król kojarzy się z władzą, mocą, posiadaniem podwładnych, którzy go słuchają i oddają hołd. Na krzyżu jednak widzimy Króla, który wydaje się być obezwładniony i przegrany. Stało się tak, bo niektórzy Jezusa znienawidzili i nie chcieli Go mieć między sobą, dlatego wydali go na śmierć. My jednak patrzymy na Jezusa ukrzyżowanego i sobie uświadamiamy, że Chrystus właśnie z krzyża króluje – przez pokorę i miłość, która na krzyżu osiągnęła swój punkt szczytowy. Chrystus wskazuje, na czym to Jego panowanie polega. Nie jest to królowanie polityczne, lecz duchowe, przez miłość, służbę, królowanie Boże jest królowaniem służby i Pan Jezus całe życie przeżył na ziemi wśród nas i dalej jest z nami jako sługa nas wszystkich. Krzyż, na którym Jezus został obezwładniony i upokorzony, był kiedyś znakiem hańby, ale właśnie na krzyżu Zbawiciel objawił nam pełnię swojej miłości.
CZYTAJ DALEJ

Panie, udziel nam łaski, byśmy odkryli w sobie moce, których udzielasz nam w sakramencie chrztu!

2025-01-09 14:39

[ TEMATY ]

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Dzisiejsza niedziela jest mocnym wołaniem o nawrócenie. Kiedy św. Jan Chrzciciel rozpoczął działalność, zwracał się do słuchaczy: „Wydajcie więc owoce godne nawrócenia” (Łk 3, 8-9). Były to ostre słowa. Nie brzmiały miło wtedy i niemiło ich słuchać dzisiaj. A jednak są ciągle aktualne.

Gdy lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w swych sercach co do Jana, czy nie jest Mesjaszem, on tak przemówił do wszystkich: «Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On będzie was chrzcił Duchem Świętym i ogniem». Kiedy cały lud przystępował do chrztu, Jezus także przyjął chrzest. A gdy się modlił, otworzyło się niebo i Duch Święty zstąpił nad Niego, w postaci cielesnej niby gołębica, a z nieba odezwał się głos: «Ty jesteś moim Synem umiłowanym, w Tobie mam upodobanie».
CZYTAJ DALEJ

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

2025-01-10 22:41

[ TEMATY ]

edukacja

oświata

Karol Porwich/Niedziela

11 stycznia 2025 r. wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym dotyczące m.in. przeprowadzenia egzaminów zewnętrznych. Nowe przepisy wydłużają o kolejne trzy lata szkolne brak wymogu uzyskania 30 proc. punktów z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na egzaminie maturalnym.

Zmiany wprowadzono nowelą ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Większość przepisów wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc 11 stycznia 2025 r.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję