Reklama

Kościół

Bp Jan Piotrowski upomina się o miejsce katechezy w szkołach

„Każdy polski obywatel jako chrześcijanin ma prawo, aby zgodnie z dotychczasowym porządkiem prawnym, lekcje religii były organizowane w szkole. Niestety, nieprzychylny klimat, jaki tworzą politycy wokół katechezy szkolnej, budzi wiele kontrowersji i obaw, a zwłaszcza u katechetów świeckich, którzy są w pełni wykwalifikowanymi i przygotowanymi do pracy nauczycielami” – pisze biskup kielecki Jan Piotrowski.

[ TEMATY ]

katecheza

bp Jan Piotrowski

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Słowo pasterskie bp. Jana Piotrowskiego było lub będzie odczytywane wiernym we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji kieleckiej w jedną z następujących niedziel: 28 stycznia, 4 lutego lub 11 lutego 2024 r.

Biskup przypomina w nim, że „od zawsze katecheza ma charakter ewangelizacyjny i służy integralnemu rozwojowi człowieka”, powołując się na słowa Adhortacji Apostolskiej Jana Pawła II Catechesi tradendae.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W trosce o dzieło katechetyczne Kościoła w Polsce biskup kielecki zaprasza do wspólnej modlitwy o poszanowanie konstytucyjnych praw polskich obywateli i zagwarantowanie dostępu do szkolnych zajęć religii, powołując się na art. 53.4. Konstytucji RP.

Podziel się cytatem

Przestrzega przed powrotem do niechlubnej historii, pisząc: „Zdajemy sobie sprawę, że w minionej historii, w Polsce Ludowej, usuwano katechezę ze szkół kilkukrotnie, czego sam doświadczyłem w 1961 roku. Uderzenie w podstawowe, konstytucyjne prawo obywatelskie do wolności sumienia i religii (art. 53.1. Konstytucji RP) byłoby więc i dziś czymś oburzającym, a zarazem powrotem do niechlubnych kart polskiej historii”.

Podkreśla zarazem, że jego słowo pasterskie nie ma charakteru deklaracji politycznej, „nie zmierza ku żadnej polemice, nie jest ingerencją w polityczne utarczki, ale wyłącznie przypomnieniem bolesnej przeszłości, a przede wszystkim wyrażeniem głosu osób, które czują się dotknięte rozsiewanymi, nieodpowiedzialnymi opinii” (…), które „są przejawem daleko idącego braku szacunku i tolerancji, a jednocześnie burzą dobry klimat oraz zaufanie do władz politycznych i oświatowych na najwyższych szczeblach”.

Prosi o modlitwę w intencji poczucia bezpieczeństwa rodziców i dzieci w kwestii lekcji religii w szkole.

„Z tym większą troską módlmy się w tych intencjach, aby rodzice oraz ich dzieci, które wciąż licznie uczęszczają na lekcje religii, mieli poczucie autentycznego bezpieczeństwa, dalekiego od niepokojów, które polskie społeczeństwo i Kościół przeżywali w minionych dekadach historii naszej Ojczyzny” – apeluje biskup kielecki.

Reklama

Podaje także statystki, ilustrujące zainteresowanie szkolną katechezą w diecezji kieleckiej.

„W diecezji kieleckiej, w szkolnych lekcjach religii, bierze udział ok. 90% uczniów, którzy są kształtowani na płaszczyźnie wiedzy religijnej przez 691 nauczycieli religii, w tym 373 katechetów świeckich, 253 księży diecezjalnych, 49 sióstr oraz 16 księży zakonnych” – podkreśla bp Piotrowski.

„Drodzy Bracia i Siostry ‒ szanowni Rodzice i Uczniowie ‒ bądźmy solidarni w modlitwie i świadomi, że katecheza szkolna jest czymś bardzo potrzebnym w formacji nowych pokoleń Polaków” – zachęca biskup kielecki.

2024-01-31 12:59

Oceń: +21 -5

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komisja Wychowania Katolickiego KEP: lekcje religii są nośnikiem wartości

[ TEMATY ]

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Religia w szkole jest nośnikiem wartości, wychowuje w wymiarze wiary i relacji, dlatego też ma być to wspólna troska rodziców, szkoły i Kościoła - stwierdza w wydanym komunikacie Komisja Wychowania Katolickiego KEP, która obradowała 18 września w Licheniu Starym.

W Licheniu Starym, w poniedziałek, 18 września 2023 r. odbyło się spotkanie członków i konsultorów Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Głównym tematem spotkania była refleksja nad przyszłością katechezy w Polsce.
CZYTAJ DALEJ

Rozważanie na niedzielę: "Bóg jest" historia Dr Romany

2025-09-26 08:27

[ TEMATY ]

rozważanie

ks. Marek Studenski

W tym odcinku zabieram Cię w niezwykłą podróż: od dramatycznego poszukiwania 3-letniej dziewczynki, którą ogrzał własnym ciałem wierny pies, po milczącą mądrość Ewangelii, gdzie Łazarz — „ten, któremu Bóg pomaga” — uczy nas, że miłosierdzie bywa bliżej niż sądzimy.

Opowiadam o dr Romanie Capucie, lekarzu i dobroczyńcy misji w Tanzanii, która jednym zdaniem „Mungu youpo — Bóg jest” potrafiła rozświetlić najciemniejszą żałobę. Jej życie, cierpienie i uśmiech do końca pokazują, co naprawdę znaczy zawierzyć.
CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Papież do katechetów z Polski: stawiacie czoła trudnym wyzwaniom

2025-09-27 19:56

[ TEMATY ]

katecheci

Papież Leon XIV

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Tysiące uczestników Jubileuszu Katechetów z całego świata wzięło udział w sobotniej audiencji papieża Leona XIV z okazji Roku Świętego. Pozdrawiając katechetów z Polski, papież mówił, że stawiają czoła trudnym wyzwaniom.

Na trzydniowy Jubileusz Katechetów, jak podano w Watykanie, przybyli pielgrzymi ze 115 krajów świata. Z Polski przyjechało około 200 osób, między innymi z diecezji pelplińskiej, toruńskiej, bydgoskiej, włocławskiej, łódzkiej i obu diecezji warszawskich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję