Ukraina
Młodzieżowe EURO
Uczniowie spod Oławy reprezentowali Polskę na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej w Dniepropietrowsku na Ukrainie. Wzięli też udział w obchodach Dnia Europy oraz w programie wymiany młodzieży. Spotkanie zostało zorganizowane w dniach 18-22 maja 2012 r. przez ukraińską organizację „Młodzież Juwiłejnego” wspólnie ze Stowarzyszeniem „Porozumienie Wschód - Zachód”. Opiekę nad grupą sprawowali prezes „Porozumienia Wschód - Zachód” Błażej Zając oraz wiceprezes Marcin Wąsacz.
W Młodzieżowym EURO 2012 uczestniczyło pięć drużyn: „Orły” Stowarzyszenia „Porozumienie Wschód - Zachód” z powiatu oławskiego reprezentowały Polskę, drużyna Salzgitter z Dolnej Saksonii reprezentowała Niemcy, trzy drużyny ukraińskie reprezentowały Lwów, Juwiłejne i rejon dniepropietrowski.
Razem z polską drużyną w piłkę nożną zagrał gościnnie o. Maciej Styburski, kapucyn z dniepropietrowskiej parafii rzymskokatolickiej. W kościele katolickim w Dniepropietrowsku polską grupę przywitał uroczyście proboszcz parafii o. Zbigniew Sawczuk, pochodzący z podwrocławskich Siechnic.
(JS)
Mauritius
Ulegli presji ONZ
Reklama
Mimo protestów przedstawicieli różnych religii i obrońców życia parlament wyspiarskiego państwa Mauritius na Oceanie Indyjskim zalegalizował aborcję. Jak oceniają działacze pro-life, to efekt długoletniego nacisku, jakiemu poddawany był ten kraj ze strony „feministycznych biurokratek z ONZ” oraz organizacji, które twierdzą, że aborcja jest jednym z podstawowych praw człowieka.
Parlament Republiki Mauritiusu zgodził się na depenalizację aborcji i by była ona legalna do 14. tygodnia życia płodowego dziecka oraz jeśli dziecko ma „poważne upośledzenie”, poczęło się w wyniku gwałtu lub związków kazirodczych. Prawo, które aby mogło funkcjonować, wymaga podpisu pełniącej obowiązki prezydenta kraju Monique Ohsan-Bellepeau, zezwala na aborcję w przypadku, gdy matką jest dziewczyna poniżej 16. roku życia oraz gdy zagrożone jest życie matki. Za legalizacją aborcji było 50 parlamentarzystów, przeciwko - 14.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Hiszpania
Ile zarabiają biskupi i księża?
Arcybiskup Madrytu kard. Antonio María Rouco Varela ujawnił, że jego miesięczna pensja wynosi 1160 euro (ok. 5 tys. zł). Tyle samo otrzymują pozostali hiszpańscy biskupi. Natomiast pobory kapłana diecezjalnego wahają się między 800 a 900 euro (3500-3900 zł), choć niektórzy mający długi staż kapłański mogą otrzymywać do 1000 euro (4300 zł) - powiedział hierarcha w rozmowie z radiem ABC Punto. Są to zarobki znacznie poniżej średniej krajowej, która w Hiszpanii wynosi ok. 2000 euro brutto miesięcznie (8600 zł). Płaca minimalna zaś to 641 euro 40 centów (2750 zł).
Przewodniczący Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej skrytykował też propozycję opozycyjnej Partii Socjalistycznej (PSOE), by Kościół płacił podatek od nieruchomości za posiadane budynki nieprzeznaczone do kultu religijnego. - Nie wiem, czemu ma służyć ta kampania. Nie wierzę, że PSOE naprawdę tak myśli - stwierdził kardynał.
Ludzie
Peter Seewald
Peter Seewald, komentując ostatnie doniesienia z Watykanu, stwierdził, że „o tle watykańskiej afery dowiemy się dopiero po wynikach śledztwa, wszystko inne jak na razie to spekulacje”. - Według moich informacji - powiedział - jasne jest, że w Vatileaks chodzi o działania, które były przygotowane z detalami, systematycznie przeprowadzone i profesjonalnie kryte. I bynajmniej nie po to, aby zwrócić uwagę na brzydkie sprawy, lecz ich celem było mocne zaszkodzenie rządom Benedykta XVI. Niemiecki publicysta i autor książki wywiadu z Benedyktem XVI „Światłość świata” uważa, że najbardziej zaufana osoba po stronie Papieża - jego osobisty sekretarz ks. prał. Georg Gänswein miał zostać zdyskredytowany. Ale to nie przemawia przeciwko niemu, lecz przeciwnie, za nim - podkreślił.
Cudzysłów
Tym, co łączy protestanckie i katolickie rozumienie Kościoła, jest przekonanie, że w zgromadzeniu eucharystycznym jest obecny Kościół w całości, przy czym katolicy dodają jeszcze, że zgromadzenie eucharystyczne nie jest „całym Kościołem”
Kard. Kurt Koch
Krótko
Prezydent Rosji ostrzegł przed rozpoczęciem nowego wyścigu zbrojeń. Władimir Putin na spotkaniu z żołnierzami 393. bazy wojsk powietrznych zapowiedział, że Rosja ma wszelkie możliwości, aby odpowiednio reagować na prowadzoną przez USA rozbudowę w Europie tarczy antyrakietowej.
USA przenoszą kwaterę główną swoich wojsk w Europie do Wiesbaden - stolicy niemieckiego kraju związkowego Hesji.
François Hollande - nowy francuski prezydent potwierdził szybkie wycofanie sił bojowych z Afganistanu. Proces rozpocznie się w lipcu, a zakończy pod koniec 2012 r.
We Francji socjaliści i ich sojusznicy wygrali pierwszą turę wyborów parlamentarnych.
Ministrowie finansów strefy euro zaakceptowali 100-miliardową pomoc dla sektora bankowego pogrążonej w kryzysie Hiszpanii.
W Wielkiej Brytanii 550 tys. osób podpisało się pod petycją w obronie tradycyjnego małżeństwa. Akcję zorganizowała Koalicja na rzecz Małżeństwa. Podpisy zaczęto zbierać, gdy rząd ogłosił społeczne konsultacje w sprawie zrównania małżeństw heteroseksualnych i par homoseksualnych.
Na ulice Moskwy wyszło blisko 100 tys. ludzi, aby protestować przeciw Władimirowi Putinowi. Władza zareagowała represjami. Były rewizje w domach liderów opozycji, a także zaostrzenie kar za naruszanie porządku podczas wieców.
Japończycy uruchomili pierwsze dwa reaktory nuklearne po ubiegłorocznym trzęsieniu ziemi. Japońska gospodarka nie poradzi sobie bez atomu, mimo że społeczeństwo bardzo się go boi.
Azerbejdżan, kraj o przewadze ludności muzułmańskiej, sfinansuje remont i konserwację chrześcijańskich katakumb w Rzymie, którymi administruje Watykan - ogłosiła Stolica Apostolska.
Chiny są głównym producentem podróbek leków. Dzięki Internetowi handel podrabianymi lekami znacznie wzrósł na świecie; jego wartość szacowana jest na 75 mld USD.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.