Głównym organizatorem Olimpiady Wiedzy Religijnej dla szkół ponadgimnazjalnych jest tym razem Wydział Nauki Katolickiej Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, zaś za przebieg Olimpiady w naszej diecezji odpowiada ks. Tomasz Jackowski z Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Łowickiej.
Ja powiedział Niedzieli Łowickiej ks. Jackowski: "Olimpiada wiedzy religijnej ma na celu przede wszystkim zmobilizowanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych do pogłębienia i poszerzenia wiedzy religijnej, wychodząc tematyką poza treści nauczania religii w szkole. Wyłoniona zostaje także grupa uczniów szczególnie uzdolnionych i zainteresowanych tematyką religijną. Zachęcamy wszystkich uczniów do modlitwy i refleksji nad własnym życiem duchowym".
Jak podkreślają organizatorzy: zarówno charakter Olimpiady, jak i jej przedmiot domagają się szczególnej uczciwości w przygotowaniu, przeprowadzeniu i samym uczestnictwie. Dlatego też rzeczą ważną jest, aby każdy uczestnik Olimpiady miał odpowiednie miejsce dla samodzielnej pracy i wystarczającą ilość czasu na udzielenie odpowiedzi.
Jak zwykle OWR będzie przebiegać w trzech etapach: szkolnym (przeprowadzonym 16 stycznia 2003 r.), diecezjalnym (przeprowadzonym 27 lutego w Instytucie Teologicznym w Łowiczu, przy ul. Seminaryjnej 6) i ogólnopolskim, który odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia w Drohiczynie. Zgłoszenie trzech kandydatów na finał ogólnopolski należy przesłać do 15 marca 2003 r., pod adresem organizatorów.
Co roku organizatorzy starają się nagrodzić laureatów wartościowymi nagrodami. Tym razem zwycięzcy finału ogólnopolskiego pojadą na pielgrzymki do Rzymu i do Wilna. Pierwszych dziesięciu laureatów i finalistów będzie przyjętych bez egzaminów wstępnych na teologię i filozofię Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (ale mogą korzystać ze swych uprawnień tylko raz, to jest w roku uzyskania świadectwa dojrzałości). Organizatorzy zapewniają również nagrody i pamiątki dla wszystkich uczestników finału ogólnopolskiego.
Ze swej strony Wydział Nauki Katolickiej Kurii Łowickiej przewiduje także dla trójki zwycięzców etapu diecezjalnego cenne nagrody oraz prawo do reprezentowania naszej diecezji na etapie ogólnopolskim. Na wszystkich finalistów etapu diecezjalnego czekać będą nagrody i pamiątkowe dyplomy.
Nasza diecezja już po raz ósmy weźmie udział w OWR dla szkół ponadgimnazjalnych. Podczas ostatniej konferencji księży dziekanów ks. Tomasz Jackowski przedstawił szczegółowe dane na temat przebiegu Olimpiady Wiedzy Religijnej w 2002 r. Wynikało z nich, że do edycji ubiegłorocznej OWR zgłosiły się 42 szkoły na 69 istniejących w naszej diecezji. Na etapie szkolnym w Olimpiadzie wzięło udział około 1000 osób. W etapie diecezjalnym uczestniczyło 107 osób, z których troje zwycięzców reprezentowało diecezję łowicką na etapie ogólnopolskim w Częstochowie.
Ks. Jackowski uważa, iż młodzieży z naszej diecezji udało się już zaznaczyć pozytywnie swoją obecność w kronikach Olimpiady Wiedzy Religijnej dla szkół ponadgimnazjalnych. W roku 2001 reprezentanci naszej diecezji zajęli na etapie ogólnopolskim drugie miejsce, a w roku 2002 - ósme, na ponad 40 diecezji biorących udział w Olipmiadzie! "Sukces ten jest dla nas wielką radością, a wynik taki mógł być uzyskany dzięki wielkiej Państwa życzliwości i ogromnej pracy młodzieży i katechetów" - mówi ks. Jackowski. Zaś w liście, skierowanym do katechetów, dodaje: "Zwracam się z uprzejmą prośbą do wszystkich katechetów szkół ponadgimnazjalnych o zainteresowanie tą Olimpiadą młodzieży Waszej szkoły. Będzie to również wspaniała okazja, aby ubogacić nasze katechezy".
W celu lepszej organizacji pracy organizatorzy OWR z Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Łowickiej proszą, aby zgłosić udział szkoły w Olimpiadzie (na specjalnym formularzu) do 6 grudnia 2002 r., a wtedy zostaną do szkoły wysłane pytania.
Jeżeli chodzi o tegoroczne przygotowania, to uczestnicy etapu szkolnego OWR zobowiązani są do zapoznania się z Ewangelią wg św. Łukasza z Biblii Tysiąclecia, wydanie IV, Wydawnictwo Pallotinum Poznań - Warszawa 1995. Oprócz tego przewidziane są następujące pozycje do przygotowania: Katechizm Kościoła Katolickiego, Wydawnictwo Pallottinum 1994, nr 27, 210, 214, 257, 293, 301, 605-618, 733, 1040, 1604, 1701, 2331, 2577; ks. Józef Orchowski: Święta Siostra Faustyna i Boże Miłosierdzie, Nowy Sącz 2002 (do strony 80) oraz przemówienia Jana Pawła II, wygłoszone w czasie IX Pielgrzymki do Polski. Wszystkie te pozycje można nabyć w księgarni kurialnej.
Uczestników etapu diecezjalnego obowiązuje dodatkowo znajomość zeszytów I, II i III Dzienniczka s. Faustyny Kowalskiej oraz homilii Ojca Świętego Jana Pawła II z uroczystości beatyfikacji i kanonizacji s. Faustyny.
Natomiast na etapie ogólnopolskim wymagana będzie także znajomość Dzienniczka s. Faustyny w całości oraz encykliki Jana Pawła II: Dives in misericordia.
Wszelkie dodatkowe informacje na temat Olimpiady można uzyskać w Wydziale Nauki Katolickiej Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, ul. Kościelna 10, 17-312 Drohiczyn albo na stronach internetowych: www.drohiczyn.opoka.org.pl, ww.olimpiadawiedzyreligijne.republika.pl.
Można także kontaktować się z Wydziałem Nauki Katolickiej Kurii Diecezjalnej w Łowiczu przy Starym Rynku 20, 99-400 Łowicz. Telefon do ks. Tomasza Jackowskiego: (0-46) 837-96-24.
Redakcja Niedzieli Łowickiej wszystkim uczestnikom tegorocznej OWR - a zwłaszcza tym z diecezji łowickiej - życzy powodzenia i Bożego błogosławieństwa. Szczęść Boże!
Pomóż w rozwoju naszego portalu