Termin "hospicjum" pochodzi od łacińskiego słowa hospes - gość, gościna. Warto przypomnieć, że hospicja istniały wcześniej niż szpitale, będąc domami gościnnymi dla chorych i cierpiących, najczęściej przy domach zakonnych lub na pielgrzymich szlakach.
Pragnienie, aby miejsca, gdzie umierają ludzie, stały się na nowo "gościnnymi domami", przyświecało Dame Cicely Saunders, gdy otwierała w 1967 r. w Londynie pierwsze na świecie nowoczesne Hospicjum św. Krzysztofa, przeznaczone dla chorych w terminalnej fazie życia. To hospicjum zapoczątkowało szybki rozwój ruchu hospicyjnego w Europie Zachodniej i Środkowej, a także w Ameryce Północnej i Australii. Hospicja z całego świata są zrzeszone w Forum Ruchu Hospicyjnego, a rok 2002 został ogłoszony przez Forum Rokiem Polskiego Hospicjum.
Z ruchu hospicyjnego rozwinęła się opieka paliatywna, a następnie specjalizacja w medycynie zwana medycyną paliatywną. Każde hospicjum ma być gościnnym domem, w którym cierpiący człowiek nie jest zostawiony sam sobie. Celem hospicyjnej opieki jest umożliwienie choremu najpełniejszego przeżycia terminalnego okresu choroby poprzez leczenie objawowe, pielęgnację oraz towarzyszenie choremu i jego rodzinie w trudnej drodze cierpienia, jaką przechodzi.
Taką ideą kieruje się również Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach, prowadzone przez Zgromadzenie Misjonarzy Krwi Chrystusa. Nasze hospicjum działa od 1997 r. Na początku funkcjonował tylko zespół wyjazdowy, w którym opieką objęci byli pacjenci przebywający w domu, a od 2000 r. otworzyliśmy również oddział stacjonarny, w którym może przebywać 12 pacjentów. Naszą opieką obejmujemy chorych z całego terenu byłego województwa zamojskiego. W naszym hospicjum opiekę nad chorym i jego rodziną sprawuje 2 lekarzy, 14 pielęgniarek, rehabilitant, socjolog, psycholog, pracownik gospodarczy, 3 salowe, 2 pracowników administracyjnych i 2 kapelanów. Oprócz tego jako wolontariusze pomagają: lekarz, 3 pielęgniarki, prawnik, kierowcy, a w okresie wakacyjnym inne osoby, np. studenci.
Hospicjum Santa Galla jest placówką charytatywną, dlatego wszystkie świadczenia udzielane przez nas są nieodpłatne.
W hospicjum jest codziennie Msza św., organizowana jest dla pacjentów Wigilia i Pasterka oraz Święta Wielkanocne. Pamiętamy też o imieninach naszych pacjentów. W miarę możliwości staramy się spełniać różne życzenia chorych, na przykład dotyczące posiłków, bo nigdy nie wiadomo, czy nie jest to czyjeś ostatnie życzenie.
Co roku w listopadzie odprawiana jest Msza św. w intencji wszystkich zmarłych pacjentów, na którą zapraszamy ich rodziny. Przy hospicjum działa także organizacja wspierająca jego działalność - Stowarzyszenie Przyjaciół Hospicjum Santa Galla. Co roku zapraszamy wszystkich przyjaciół i sponsorów na spotkanie opłatkowe.
Tych, którzy chcieliby wesprzeć to miejsce przez ofiarę lub pomoc jako wolontariusze, a także osoby zainteresowane uzyskaniem informacji na temat przyjęcia chorego, prosimy o kontakt telefoniczny: (0-84) 616-73-41 lub 616-73-42.
Pomóż w rozwoju naszego portalu