Reklama

Prof. Gabriel Turowski wśród najbardziej zasłużonych obywateli miasta Krakowa

Hejnałem mariackim w wykonaniu krakowskich strażaków rozpoczęła się uroczysta sesja Rady Miasta Krakowa 28 października 2011 r., podczas której nadano honorowe obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa prof. Gabrielowi Turowskiemu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider serdecznie powitał prof. Gabriela Turowskiego, wraz z małżonką i rodziną, kard. Franciszka Macharskiego, parlamentarzystów, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego i konsularnego oraz laureatów medalu „Cracoviae Merenti”, władze państwowe i samorządowe, duchowieństwo, przedstawicieli świata nauki i kultury, organizacji społecznych, mediów i wielu innych gości, którzy wypełnili salę Rady Miasta.

W gronie najbardziej zasłużonych obywateli miasta Krakowa

Reklama

Przewodniczący Rady Miasta zwrócił uwagę, że z Krakowem była związana jedna z najwybitniejszych postaci XX wieku - ks. Karol Wojtyła, Ojciec Święty Jan Paweł II. Osoba prof. Turowskiego natomiast wiąże się z tym, co dla Krakowa jest najważniejsze i najlepsze, poświęcał się bowiem nie tylko karierze naukowej, ale także działalności na rzecz mieszkańców miasta i regionu. Dziś podejmuje działania zmierzające do utrwalania pamięci ks. Karola Wojtyły „Wujka” - bł. Jana Pawła II, będąc spadkobiercą jego myśli społecznej.
Prof. Turowski jest zasłużonym człowiekiem pióra, długoletnim członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Opublikował wiele opracowań poświęconych zamachowi na Ojca Świętego, trudnemu okresowi dochodzenia Jana Pawła II do zdrowia oraz roli, jaką Papież Polak odegrał w trudnym dialogu na rzecz pokoju między przedstawicielami różnych narodów i religii. - Czujemy się zaszczyceni, mogąc wyrazić naszą wdzięczność za ogrom pracy prof. Gabriela Turowskiego. Dzięki niemu lepiej rozumiemy przesłanie pontyfikatu bł. Jana Pawła II, pierwszego słowiańskiego papieża, wielkiego człowieka, Polaka i krakowianina, laureata złotego medalu „Cracoviae Merenti” - powiedział Bogusław Kośmider.
W treści uchwały Rady Miasta Krakowa z 14 września 2011 r. czytamy: „Panu Profesorowi Gabrielowi Turowskiemu za utrwalanie pamięci i nauczania największego z Polaków - Ojca Świętego Jana Pawła II Rada Miasta Krakowa nadaje honorowe obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świadek życia Jana Pawła II

Laudację na cześć prof. Turowskiego wygłosił prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski. Ukazał osiągnięcia naukowe Profesora, jego dorobek pisarski i działalność religijno-społeczną. Przypomniał jego przyjaźń z ks. Karolem Wojtyłą od lat studenckich, działalność w gronie przyjaciół przyszłego Papieża w „Środowisku Wujka” i zaangażowanie w Krakowskim Synodzie Duszpasterskim, a także w spotkania w Watykanie, Castel Gandolfo i podczas papieskich podróży do różnych krajów świata. Podkreślił, że jest on jednym z najcenniejszych świadków życia Jana Pawła II, a swoimi osobistymi wspomnieniami dzieli się w publikacjach i bezpośrednich spotkaniach, zwłaszcza z młodzieżą, przekazując potomnym mało znane obrazy z życia Jana Pawła II. - Utrwalając pamięć o Janie Pawle II, prof. Turowski był fundatorem Fundacji Szlaki Papieskie Jana Pawła II - mówił Jacek Majchrowski. Zainicjował także cykl sesji naukowych „Promieniowanie świętości Jana Pawła II”. Dojrzałe świadectwo prof. Turowskiego przybliża młodym ludziom postać Ojca Świętego, odkrywa przed nimi świat najwyższych wartości, jest cennym wsparciem dla ich formacji intelektualnej i duchowej. Młodzi ludzie, widząc w Profesorze człowieka głębokiej wiary i wielkiego serca, pytają nie tylko o Jana Pawła II, ale też o to, jak poruszać się we współczesnym świecie, jak żyć w zgodzie z Bogiem i sumieniem. Pozostaje dla nich autorytetem moralnym jako uczony, człowiek, ojciec rodziny - podkreślał Prezydent Krakowa. Podziękował Profesorowi za imponujący dorobek naukowy, za całokształt pracy badawczej, tak ważnej dla polskiej immunologii, i za bezcenne świadectwo oraz szeroką działalność publicystyczną i społeczną, przybliżającą postać najwybitniejszego z krakowian.

Honorowy Obywatel Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa

Prof. Turowski podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do nadania mu godności honorowego obywatela miasta Krakowa - przewodniczącemu Bogusławowi Kośmiderowi i radnym, którzy pozytywnie przyjęli propozycję Krakowskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy o nadanie tego tytułu, obecnej prezes Stowarzyszenia Ewie Skwarczyńskiej i poprzedniemu prezesowi Adamowi Markowskiemu, radnemu, byłemu wiceprzewodniczącemu Rady Miasta Krakowa Stanisławowi Rachwałowi, który zabiegał o to, żeby odpowiednie dokumenty trafiły we właściwe miejsce, przyjaciołom ze „Środowiska”, z Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, rodzinie i wszystkim, którzy swą obecnością zaszczycili uroczystość.
Następnie Profesor, który urodził się na Podolu i jako repatriant trafił do Gorzowa Wielkopolskiego, opowiedział historię swojego wrastania w Kraków. Jako młody chłopak przeżył pogromy, walki z UPA, czekanie w kolejce na wywóz na Sybir. Marzeniem 15-letniego chłopca było zobaczenie zabytków kultury narodowej w Krakowie - Wawelu, krakowskich kościołów, sanktuariów… Do Krakowa przyjechał, aby studiować na Wydziale Lekarskim UJ. Nie udawało mu się jednak dostać na ten wydział. Dopiero po 50 latach, gdy jako pokrzywdzony dostał z IPN-u część materiałów na swój temat, dowiedział się, że powiatowy UB w Gorzowie przesyłał informacje, iż jest nieprawomyślnie ustosunkowany do władzy ludowej. Stąd miał problemy z wyjazdami na stypendia zagraniczne i otrzymywał ciągłe wezwania do UB na pl. Inwalidów, a nawet był aresztowany.
Profesor wyjaśnił też, jak dostał się do grona lekarzy najpierw biskupa i kardynała, a następnie Jana Pawła II. Otóż kiedy Ojciec Święty po raz pierwszy przyjechał do Polski, kard. Stefan Wyszyński zapytał go - oraz dwóch innych lekarzy - czy nadal będą się opiekować zdrowiem Ojca Świętego, tak jak to było do czasu jego wyboru na biskupa Rzymu. Tę informację przekazano do Stolicy Apostolskiej, a po zamachu prof. Turowski został powołany do sześcioosobowej międzynarodowej komisji czuwającej nad przebiegiem leczenia Ojca Świętego. A potem aż do 14 sierpnia 1981 r. pracował podczas rekonwalescencji Jana Pawła II. Profesor podkreślił również, że jako mikrobiolog i wirusolog był teoretycznie przygotowany do tego, żeby pomóc Ojcu Świętemu po zamachu.
Na koniec uroczystości prof. Turowski podkreślił, że przyznanie mu tytułu Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa będzie go jeszcze bardziej mobilizowało do dzielenia się swoimi wspomnieniami dotyczącymi dziejów życia i świętości bł. Jana Pawła II. Po podpisaniu aktu nadania tytułu ustawiła się długa kolejka osób, które pragnęły osobiście złożyć gratulacje i życzenia Panu Profesorowi. Uroczystość uświetnił Chór Mariański, laureat Brązowego Medalu „Cracoviae Merenti”, pod dyrekcją dr. Jana Rybarskiego.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięci pomordowanych na Kresach Południowo - Wschodnich

2025-07-11 13:26

ks. Łukasz Romańczuk

11 lipca, o godzinie 10.00 na skwerze Xawerego Dunikowskiego we Wrocławiu, z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Polakach – Ofiarach ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej, przy Pomniku-Mauzoleum ludności polskiej pomordowanej przez OUN i UPA odbyły się obchody upamiętniające.

Na mocy ustawy z 4 czerwca 2025 roku, podpisanej 2 lipca przez prezydenta Andrzeja Dudę, dzień 11 lipca stał się świętem państwowym i zyskał nową nazwę: Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – ofiarach ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej.
CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?

2025-07-11 20:56

[ TEMATY ]

małżeństwo

świadectwo

Grupa Proelio

Premierowy odcinek nowej kampanii Grupy Proelio "Małżeństwo jest cudem" - "52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?". Bohaterami filmu są Irena i Jerzy Grzybowscy, założyciele inicjatywy Spotkań Małżeńskich, którzy od blisko 50 lat posługują małżonkom ucząc ich dialogu.

W reportażu dzielą się wieloma cennymi radami. Warto obejrzeć i się zainspirować! Nade wszystko jest to jednak wartościowe świadectwo, pokazujące że piękna i wierna miłość na całe życie jest możliwa. Autorem filmu jest Damian Żurawski.
CZYTAJ DALEJ

Włochy: odrestaurowano sześćsetletni fresk Fra Angelico, przedstawiający Ukrzyżowanie Chrystusa

2025-07-12 10:03

[ TEMATY ]

Włochy

commons.wikimedia.org

Fra Angelico: Ukrzyżowanie (San Marco, Florencja).

Fra Angelico: Ukrzyżowanie (San Marco, Florencja).

Sześćsetletni fresk, przedstawiający Ukrzyżowanie Chrystusa, autorstwa bł. Fra Angelico (1395-1455) - jednego z najwybitniejszych malarzy wczesnego Odrodzenia, pieczołowicie odrestaurowano w przyklasztornym kościele św. Dominika we Fiesole koło Florencji. Dzieło, ukryte pod wieloma warstwami farb, odzyskało swój pierwotny blask dzięki wsparciu amerykańskiej organizacji non‑profit Friends of Florence (Przyjaciele Florencji).

Dominikanin Guido di Pietro, w zakonie - Jan z Fiesole, znany jako Fra Angelico, zwany „Malarzem Anielskim” ze względu na swój subtelny, wręcz eteryczny sposób używania barw i światła, łączył średniowieczną duchowość z technicznymi osiągnięciami Renesansu. Jego obrazy były nie tylko wyrazem kunsztu artystycznego, lecz także aktem głębokiego oddania i modlitwy. 3 października 1982 św. Jan Paweł II wyniósł go na ołtarze, ale nie była to klasyczna beatyfikacja, lecz potwierdzenie kultu przez wprowadzenie jego imienia do mszału.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję