Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 47/2011, str. 6

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

20. rocznica rycerstwa

Rycerze Jasnogórskiej Bogarodzicy

Europejska Pielgrzymka Rycerzy Jasnogórskiej Bogarodzicy odbyła się w dniach 5-6 listopada, w 20. rocznicę istnienia Rycerstwa. Eucharystii dziękczynnej przewodniczył 6 listopada założyciel i dziekan Rycerstwa o. Jan Nalaskowski. Rycerze stanęli w Kaplicy Matki Bożej w swych białych płaszczach, z niebieskim krzyżem ośmioramiennym z wizerunkiem Jasnogórskiej Matki Bożej z Dzieciątkiem. - Na początku swego pontyfikatu, czyli 33 lata temu, Jan Paweł II wołał ze Wzgórza Watykańskiego: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. 20 lat temu głos ten usłyszało powstające wtedy nasze Rycerstwo Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy - powiedział o. Jan Nalaskowski. W homilii podprzeor Jasnej Góry o. Sebastian Matecki przypomniał, że 20 lat temu rycerze odpowiedzieli na wezwanie Jana Pawła II, aby włączać się aktywnie w życie Kościoła i podejmować odpowiedzialność za jego kształt. - Rycerze (…) gdziekolwiek są, chcą tam prezentować największe, najświętsze wartości, głosić życiem swoim Ewangelię, pomagać drugiemu człowiekowi w działalności charytatywnej, w środowiskach, w których funkcjonują i posługują często na bardzo wysokich stanowiskach - jako profesorowie, lekarze, ludzie zaangażowani w wiele bardzo ambitnych działań służących człowiekowi - mówił o. Matecki.

Forum Szkół Katolickich

Otwórzmy Chrystusowi drzwi naszych szkół i uczelni

Reklama

W dniach 3-5 listopada na Jasnej Górze zgromadzili się uczestnicy 22. Ogólnopolskiego Forum Szkół Katolickich. Hasło spotkania stanowiły słowa bł. Jana Pawła II: „Nie lękajcie się przyjąć Chrystusa (…). Pozwólcie Mu się prowadzić. Zaufajcie Jego miłości!”. W Forum uczestniczyło kilkuset dyrektorów i nauczycieli szkół katolickich. 4 listopada Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Stanisław Napierała, asystent Rady Szkół Katolickich. - Czy możliwe jest prawdziwe wychowanie bez Boga? Czy możliwy jest prawidłowy, zintegrowany rozwój człowieka, przekształcanie go w dojrzałą osobę bez Boga? W rozumieniu katolickim postawione pytanie jest pytaniem retorycznym - powiedział bp Napierała. - Właśnie o Bogu, Miłości Miłosiernej, mówił światu Jan Paweł II (…). Nie lękajmy się więc Chrystusa. Otwórzmy Mu drzwi naszych umysłów i serc. Otwórzmy Mu drzwi naszych szkół i uczelni. Otwórzmy dla Chrystusa systemy wychowania. Niech On nas prowadzi - stwierdził Ksiądz Biskup.
Do uczestników Forum przemówił ks. Adam Kostrzewa, przewodniczący Rady Szkół Katolickich. Wymiar i charakter Forum przedstawił ks. Marcin Kaznowski. W programie spotkania znalazły się m.in.: wystąpienie bp. Grzegorza Rysia, przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, i świadectwo ks. prał. Sławomira Odera, postulatora w procesie kanonizacyjnym bł. Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Doroczne Dni Skupienia

Paulini na tygodniowych rekolekcjach jasnogórskich

Rekolekcje dla ojców i braci paulinów trwały na Jasnej Górze w dniach 7-12 listopada. Uczestniczyło w nich obok paulinów z klasztoru jasnogórskiego także kilkudziesięciu zakonników z innych placówek paulińskich z terenu całej Polski i z zagranicy. Doroczne rekolekcje w Zakonie Paulinów to czas szczególnego wyciszenia, a także okazja do wymiany doświadczeń w posłudze paulinów w Polsce, Europie i na świecie. - Każdego roku paulin jest zobowiązany do takich sześciodniowych rekolekcji - tłumaczy o. Dariusz Nowicki, paulin z Włodawy. - To jest dla nas zatrzymanie, zaczerpnięcie sił duchowych do posługi ludziom, do głębszej służby Panu Bogu. Nauki rekolekcyjne i konferencje głosił ks. prof. dr hab. Antoni Tronina, wykładowca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, teolog i biblista.

Krótko

5 listopada przybyła na Jasną Górę pielgrzymka osób jąkających się i leczących z jąkania. W modlitwie uczestniczyli pacjenci i personel Kliniki Leczenia Jąkania Ewy i Tomasza Galewskich z Warszawy. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba z Częstochowy.

5 listopada odbyła się Pielgrzymka Chrześcijańskiej Inicjatywy Społecznej. W sanktuarium zgromadzili się przedstawiciele partii z całego kraju.

6 listopada na Pielgrzymkę Flisaków Pienińskich przybyło ok. 250 osób. Pielgrzymi dziękowali za udany sezon spływów Dunajcem. Obecny był Jan Sienkiewicz, prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich.

W dniach 7-10 listopada miały miejsce 16. Rekolekcje dla Księży Kapelanów Szpitali i Domów Pomocy Społecznej, które prowadził ks. prof. dr hab. Stanisław Warzeszak, krajowy duszpasterz służby zdrowia. Obecny był bp Stefan Regmunt, opiekun Duszpasterstwa Służby Zdrowia w Polsce.

Zapowiedzi

21-24 listopada - rekolekcje księży biskupów

25/26 listopada - Jasnogórska Noc Czuwania w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy

26 listopada - 8. Pielgrzymka Rolników Ekologicznych

Zaproszenie

„Poznajemy Jasną Górę” 24 XI 2011

Jeśli chcą Państwo spotkać się ze specjalistami dokonującymi konserwacji historycznych instrumentów należących do sławnej Kapeli Jasnogórskiej, serdecznie zapraszamy na Jasną Górę. Gośćmi kolejnego spotkania z cyklu „Poznajemy Jasną Górę” będą specjaliści z Pracowni Konserwacji Instrumentów Muzycznych Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Na konkretnych przykładach konserwatorzy będą mówić o niezwykłych historiach skrzypiec, rogów, cytr czy mandolin. Przedstawią zasady funkcjonowania Kapeli i sposoby dokonywania konserwacji historycznych instrumentów.
Spotkanie odbędzie się 24 listopada (czwartek) o godz. 19.30 w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze.
Klasztor Ojców Paulinów, Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Częstochowie

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jej polityką była miłość

Niedziela Ogólnopolska 47/2023, str. 28-29

[ TEMATY ]

św. Urszula Ledóchowska

Wielcy polskiego Kościoła

Dzięki uprzejmości Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Pniewach

Św. Urszula Ledóchowska, Łódź, 1937

Św. Urszula Ledóchowska, Łódź, 1937

Kim była kobieta, która uważała, że uśmiech, dobroć i pogoda ducha są dowodami szczególnej więzi z Chrystusem?

Hrabianka, zakonnica, patriotka – Urszuli Ledóchowskiej nie da się opisać w kilku słowach. Jej życie, wypełnione wizją niesienia Boga ludziom, do dziś jest inspiracją. Lubiła powtarzać, że świętość jest czymś prostym. „Święty to przyjaciel, pocieszyciel, to brat kochający. Odczuwa nasze biedy, troski, modli się za nas, pragnie dobra naszego i szczęścia”. Jan Paweł II, gdy ogłaszał ją błogosławioną Kościoła katolickiego, akcentował: „W każdej okoliczności umiała dostrzec znaki czasu, aby skutecznie służyć Bogu i braciom. Dla człowieka wierzącego każde małe wydarzenie staje się okazją, by odczytać i realizować plany Boże. Tak było też i w życiu bł. Urszuli”.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Tomasz Podlewski o „medialnym papiestwie", Leonie XIV i Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II

Gościem majowego spotkania z cyklu „Życie na gigancie” w częstochowskim duszpasterstwie akademickim „Emaus” był ks. dr Tomasz Podlewski – kapłan archidiecezji częstochowskiej, który obecnie mieszka w Rzymie, pracując jako dyrektor biura prasowego Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II. W poniedziałkowy wieczór 26 maja, licznie zebranym słuchaczom, na prośbę duszpasterza akademickiego ks. Michała Krawczyka, opowiedział on o swojej pracy i podzielił się rzymskim doświadczeniem czasu konklawe oraz wyboru i pierwszych celebracji Ojca Świętego Leona XIV. Poniżej przytaczamy fragmenty wypowiedzi ks. Podlewskiego.

W kontekście wyboru nowego papieża ks. Tomasz Podlewski mówił m. in.: „Dla mnie osobiście radość z wyboru nowego papieża to była radość podwójna. Najpierw bowiem, zanim na Placu Św. Piotra usłyszeliśmy konkretne nazwisko, wpierw w naszych uszach zabrzmiały znane wszystkim słowa Hamebus Papam. Dla mnie już same one były dostatecznym powodem wzruszenia, radości i wdzięczności wobec Boga. Przecież już sam fakt, że Kościół znowu ma papieża, jest w stanie napełnić serca katolików pokojem. I rzeczywiście tak było. Zdałem sobie sprawę, że ludzie wiwatują na cześć Ojca Świętego, nie wiedząc jeszcze, kto nim został. To była bardzo krótka i subtelna chwila, ale na mnie zrobiła wielkie wrażenie, dlatego starałem się ten moment jakoś uchwycić świadomością, objąć sercem i zachowuję go w pamięci bardzo żywo. Te słowa przyniosły nam wszystkim jasny przekaz: Łódź Piotrowa znowu ma kapitana! Na Watykanie znowu jest papież! Po czasie oczekiwania i sede vacante, nasz Kościół znów jest pod opieką Piotra! Dla mnie osobiście to był bardzo ważny moment i mimo że ten aplauz oddzielający słowa Hamebus Papam od konkretnych słów Cardinalem Prevost to była w sumie tylko chwila, dla mnie miała wielkie znaczenie. Ten ulotny moment, na który świadomie zwracam dziś uwagę, dla mojej duszy miał w sobie coś z radości dziecka, kiedy tata wraca do domu. Jeszcze nie wiedzieliśmy kim jest nowy papież, ale każdy zdał sobie sprawę, że Bóg po raz kolejny w dziejach Kościoła daje nam w prezencie przewodnika, którego sam dla nas zaplanował. Powiem szczerze, że ktokolwiek zostałby wówczas ogłoszony papieżem, przyjąłbym go z identyczną wdzięcznością i miłością, jako dar od samego Jezusa. Bo przecież tak jest”.
CZYTAJ DALEJ

Czy Amerykanie wycofają wojska z Polski?

2025-05-29 20:41

[ TEMATY ]

Donald Trump

Karol Nawrocki

wybory 2025

Artur Stelmasiak

Biały Dom

Karol Nawrocki na spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem

Karol Nawrocki na spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem

Nie od dziś wiadomo, że Rafałowi Trzaskowskiemu bliżej jest do Berlina, a Karolowi Nawrockiemu do Waszyngtonu. W czasie wojny koło naszych granic te orientacje mają znacznie większe znaczenie niż w czasie wszystkich poprzednich wyborów prezydenckich. Realną siłę militarną i możliwość odstraszania Rosji mają tylko USA, bo europejska część NATO nadal jest praktycznie rozbrojona.

Karol Nawrocki musi wygrać – powiedziała minister ds. bezpieczeństwa USA Kristi Noem. Wysoki przedstawiciel Białego Domu z administracji Donalda Trumpa przyleciała do Polski specjalnie na konferencję konserwatywnych środowisk politycznych, by wesprzeć kandydata popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość. - Jeżeli wybierzecie lidera, który będzie współpracował z Donaldem Trumpem, zyskacie potężnego sojusznika, który zapewni, że będziecie mogli walczyć z każdym wrogiem, który nie podziela waszych wartości. Będziecie cieszyć się militarną, amerykańską obecnością(…). Przywództwo ma znaczenie. Potrzebujecie silnego przywódcy, by prowadził wasz kraj. Ameryka chce być waszym sojusznikiem, by chronić waszą wolność i dobrobyt, chronić was przed zagrożeniami dla waszych rodzin. Będziecie błogosławieni tą przyjaźnią - mówiła Kristi Noem w Rzeszowie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję