Reklama

Owoce pontyfikatu

Czy rzeczywiście marnujemy owoce pontyfikatu Jana Pawła II, jak zwykło się powtarzać? Z pewnością dużo pozostało jeszcze do zrobienia, ale warto docenić i to, co już się udało - zachęcali organizatorzy i uczestnicy Forum Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II, zorganizowanego w Warszawie

Niedziela Ogólnopolska 45/2011, str. 10

Marcin Żegliński

Podczas warszawskiego Forum Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II

Podczas warszawskiego Forum Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do udziału w forum, którego głównym organizatorem było warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II, zaproszono zarówno instytucje z tradycjami, jak i te nowe, powstałe już po śmierci Papieża, wielkie i zupełnie małe o bardziej nieformalnym charakterze. Strony internetowe, wydawnictwa, konkursy, wystawy, odczyty, koncerty i stypendia związane z postacią i myślą Jana Pawła II - to tylko niektóre formy ich przedsięwzięć.
Już sam dorobek piśmienniczy Jana Pawła II jest ogromny i liczy, jak przypomniał w czasie forum biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser, aż 80 tys. stron - jest więc z czego czerpać. Karol Wojtyła - papież Jan Paweł II - był, jak stwierdził hierarcha, osobowością typu renesansowego, łączył w sobie erudycję z modlitwą, pokazywał, jak łączyć rozum i wiarę.
- Należy sięgać do jego dorobku w trudnych czasach zamętu aksjologicznego. To on powinien być przewodnikiem na drodze do dobra, prawdy i piękna i pomagać, by to dobro, prawda i piękno w nas wzrastały - mówił arcybiskup.

Obecny wśród Polaków

Reklama

Tym to łatwiejsze, że z niedawnych badań CBOS, przytaczanych podczas forum, wynika, iż Jan Paweł II mocno tkwi w pamięci Polaków: uznajemy go za autorytet i doceniamy jego wpływ na przemianę życia naszych rodaków.
- Podczas badań, przeprowadzonych wspólnie z Centrum Myśli Jana Pawła II, aż 91 proc. respondentów przyznało, że zawdzięcza Papieżowi coś szczególnego - mówiła Natalia Hipsz z CBOS. Trzy czwarte badanych było zdania, że wpłynął on na przemianę życia rodaków. Wskaźnik ten jednak spadał, gdy pytano, czy wpłynął on na życie osobiste ankietowanych. Twierdząco odpowiadała wówczas nieco ponad połowa z nich.
- Jan Paweł II wciąż jest obecny wśród Polaków. Sześć lat po jego śmierci aż 94 proc. badanych twierdzi, że jest on tematem rozmów, dla 93 proc. jest autorytetem. Nie wszyscy jednak realizują jego wskazania - podkreśliła Natalia Hipsz, zaznaczając, że choć przyznaje to prawie trzy czwarte badanych, to dwie trzecie z nich twierdzi, że mimo wszystko kierują się jego wskazówkami.
Także ci, którzy nie mieli okazji poznać Papieża w czasie pielgrzymek do ojczyzny czy audiencji na Placu św. Piotra w Rzymie. Z jego postacią można przecież zetknąć się już w szkole. Rodzina Szkół im Jana Pawła II zrzesza dziś ok. 1,2 tys. placówek. „Rodziny” spotykają się na pielgrzymkach, organizują konkursy dla uczniów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzieła Nowego Tysiąclecia

W całej Polsce jest kilkadziesiąt inicjatyw, inspirowanych życiem i spuścizną Jana Pawła II, starających się przechować pamięć o nim i propagować jego dorobek. Są wśród nich takie placówki, jak Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie, Centrum w Warszawie czy Instytut Jana Pawła II na KUL-u. Niektóre - jak Instytut „Tertio Millennio”, z centralą w Krakowie i oddziałami w Warszawie i Wrocławiu - kierują swoją ofertę głównie do ludzi młodych.
Także z myślą o młodych ludziach, tych najzdolniejszych, a niekoniecznie pochodzących z zamożnych rodzin, instytucje, którym patronuje Jan Paweł II, fundują stypendia. Od dziesięciu lat robi to Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Fundacja stara się ułatwiać życie szczególnie młodym ludziom z mniejszych miejscowości, przyjeżdżającym na studia. Robi to nawet niewielka organizacja „Santo Subito”, działająca przy warszawskiej parafii św. Ojca Pio.
Niewielkie ośrodki często są siłą inicjatyw pragnących utrwalić pamięć Papieża Polaka w społecznościach lokalnych. Przykładem jest Centrum Myśli bł. Jana Pawła II, powstałe przy parafii św. Rodziny w Kozienicach, w pomieszczeniach kościoła dolnego, organizujące m.in. wieczory poezji, pokazy filmów dokumentujących pielgrzymki, albo Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II z Rejowca Lubelskiego, utworzone przez emerytowanego prawnika Ryszarda Zawadowskiego, czy Stowarzyszenie Kultury Medialnej im. Jana Pawła II z Zamościa gromadzące „osoby zaangażowane w komunikację i media, które zainspirowane nauczaniem Ewangelii stawiają sobie za cel promocję życia ludzkiego, społecznego i kulturowego każdego człowieka i każdej wspólnoty”.

Narty nie rządzą

„Wiele środowisk ubolewa, że wyobraźnią Polaków żądzą narty czy serdak, które zostawił po sobie Jan Paweł II, a nie jego dorobek intelektualny. Z drugiej strony, wiele oddolnych inicjatyw - często podjętych tylko na gruncie lokalnym - w mediach nie znajduje zainteresowania i niezauważone, rozmywa się. Z tego właśnie powodu zrodził się pomysł forum” - tak nieco prowokująco przedstawili ideę forum jego organizatorzy.
W tej beczce miodu znalazła się też jeszcze inna łyżka dziegciu. Jeden z paneli dyskusyjnych mówił o nadużywaniu wizerunku, tekstów i głosu Ojca Świętego. Ks. Wojciech Mikulski z Redakcji Programów Katolickich PR zwrócił uwagę na napięcie istniejące między tym, aby z przesłaniem Papieża dotrzeć do szerokiej publiczności, a wykorzystywaniem jego wizerunku do celów komercyjnych. Jego zdaniem, potrzeba wrażliwości, by nie przekraczać tych granic.
- Nie na wszystkim przecież musi być Papież - uzupełnił ks. dr Józef Kloch, rzecznik Episkopatu, odnosząc się do pomysłów osób, które sprzedawały m.in. znicze nagrobne z podobizną Papieża. Konkretnym efektem panelu był apel o poszanowanie wizerunku Papieża Polaka.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mazowsze/ Mężczyzna, który śmiertelnie ranił ratownika miał 2 promile

2025-01-26 10:40

[ TEMATY ]

ratownictwo medyczne

atak

nóż

Unsplash

57-latek, który w sobotę w Siedlcach zranił śmiertelnie nożem ratownika medycznego, miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu - poinformowała w niedzielę mazowiecka policja. Sprawca został przewieziony do szpitala, gdzie przebywa pilnowany przez policjantów.

Jak przekazała w niedzielę Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu, policjanci w Siedlcach zatrzymali 57-latka, który śmiertelnie zranił nożem udzielającego mu pomocy ratownika medycznego. Do napaści doszło około godz. 18.30 przy ul. Sobieskiego w Siedlcach. "W trakcie udzielania pomocy przez ratowników medycznych mężczyzna, który sam wezwał do siebie pomoc, zaatakował nożami dwóch ratowników. Jeden z nich, 64-latek, został ugodzony w klatkę piersiową i po przewiezieniu do szpitala zmarł" - poinformowała mazowiecka policja.
CZYTAJ DALEJ

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić dobro, które dzieje się wokół nas

2025-01-23 08:53

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Widzimy, że Ewangelia dzisiejsza mówi wiele o wielu częściach głowy: uszach, oczach, ustach. Nic nie jest bez znaczenia – dla wiary i dla życia. Trzeba nam zabiegać o wszystko, bowiem wszystko stać się może narzędziem pomnażania dobra lub jego odbudowania, kiedy zaczyna go ubywać.

Wielu już starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas, tak jak nam je przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa. Postanowiłem więc i ja zbadać dokładnie wszystko od pierwszych chwil i opisać ci po kolei, dostojny Teofilu, abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono. W owym czasie: Powrócił Jezus mocą Ducha do Galilei, a wieść o Nim rozeszła się po całej okolicy. On zaś nauczał w ich synagogach, wysławiany przez wszystkich. Przyszedł również do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, znalazł miejsce, gdzie było napisane: «Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski Pana». Zwinąwszy księgę, oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Niego utkwione. Począł więc mówić do nich: «Dziś spełniły się te słowa Pisma, które słyszeliście».
CZYTAJ DALEJ

Rzecznik KEP o Jubileuszu mediów: W różnorodności szukaliśmy tego, co najważniejsze, czyli głosu Ewangelii

2025-01-26 10:15

[ TEMATY ]

KEP

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

Jubileusz 2025

Włodzimierz Rędzioch

Reprezentowaliśmy różne media, a w różnorodności szukaliśmy tego, co najważniejsze, czyli głosu Ewangelii, który może być zwornikiem dla różnych tendencji politycznych, społecznych i gospodarczych – podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ, który wraz z grupą polskich dziennikarzy przebywa w Rzymie na obchodach Jubileuszu świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji.

„Ostatnie dni w Rzymie to był wyjątkowy czas dla ludzi mediów” – stwierdził rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ. „Z całego świata przyjechali dziennikarze, reporterzy, kamerzyści, ci wszyscy, którzy tworzą radio, telewizję, portale internetowe i media społecznościowe, by wspólnie modlić się i prosić Boga o łaski związane z Rokiem Jubileuszowym 2025” – zaznaczył. Wśród nich znajdowała się grupa dziennikarzy z Polski, którzy trzy dni przygotowywali się do obchodów przygotowanych przez Stolicę Apostolską.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję