Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

II Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia

Oświęcim

Moc Miłosierdzia

Dla współczesnego świata KL Auschwitz-Birkenau jest świadectwem wojny niosącej nienawiść, zniszczenie i okrucieństwo. To miejsce objawia także niezwykły potencjał ludzkiego serca, odwagi, bohaterstwa i miłości. Tu 70 lat temu św. Maksymilian odniósł zwycięstwo miłości, które było podobne do zwycięstwa Jezusa Chrystusa na krzyżu - to słowa bp. Tadeusza Rakoczego, który 3 października br. przewodniczył modlitwie o pokój i miłosierdzie dla świata, w ramach II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia.
Przejście wiernych z całego świata przez obóz, skupienie, przejmująca cisza, wokół ogrodzenie z drutu kolczastego, tory, po których jeździły pociągi przywożące ludzi na śmierć, ruiny krematoriów, gdzie tak wielu zakończyło swoją ziemską wędrówkę, różańce w rękach i gorąca modlitwa o miłosierdzie. - To bardzo poruszające miejsce: ogrom przemocy i nienawiści, niewiarygodna liczba ofiar. Gdzie indziej ludzie się rodzili i cieszyli wolnością, a tutaj ginęli w osamotnieniu - wyznaje ze łzami w oczach Norah Mengis z Hiszpanii.
- W tym wstrząsającym miejscu zło nie miało granic - podkreślił kard. Christoph Schönborn - ale i tu Boże miłosierdzie postawiło temu złu granice. (...) Jest tylko jeden grzech, którego Bóg nie może przebaczyć: gdyby ktoś nie wierzył w Jego wielkie miłosierdzie. Zabierzmy więc to orędzie dla siebie i do tych wszystkich, do których jesteśmy powołani...

Agnieszka Gawron

Wadowice

Ekumeniczna modlitwa

Uczestnicy II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia 4 października br. modlili się w papieskim mieście o miłosierdzie dla współczesnego świata. Liturgii przewodniczył kard. Angelo Comastri, archiprezbiter Bazyliki św. Piotra na Watykanie, który podkreślał, że apostolat Bożego Miłosierdzia ma także na celu dbanie o dialog ekumeniczny. - W ten sposób będziemy dziećmi naszego Ojca, który jest w niebie, i będziemy braćmi w Jezusie, który objawił nam tę cudowną tajemnicę. Niech pomoże nam z nieba wstawiennictwo bł. Jana Pawła II, apostoła Bożego Miłosierdzia - apelował.
Setki pielgrzymów z różnych stron świata przybyły do Wadowic, aby wziąć udział w tym wydarzeniu. Odśpiewano m.in. fragment Dziejów Apostolskich. Czytania z Ewangelii św. Jana recytowali diakon katolicki oraz przedstawiciele wyznania prawosławnego i ewangelickiego. Modlono się słowami prawosławnej litanii pokoju - Ektenii. Delegaci różnych wyznań przekazali sobie znak pokoju, a następnie duchowni udzielili wspólnego, ekumenicznego błogosławieństwa. Wykład poświęcony roli Jana Pawła II w życiu świeckich wygłosił Carl Anderson z USA, najwyższy rycerz świeckiego Zakonu Rycerzy Kolumba. Za przygotowanie modlitwy ekumenicznej na wadowickim Rynku odpowiedzialna była miejscowa parafia Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny.

Barbara Gajda

II Dni Personalizmu Chrześcijańskiego

20-21 X 2011 - Katolicki Uniwersytet Lubelski

W dniach 20-21 października na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbędą się II Dni Personalizmu Chrześcijańskiego. Tegoroczny temat to: „Osoba i personalizm w myśli ks. prof. Czesława Stanisława Bartnika”. Wykłady będą się odbywać w auli C - 1031. Organizatorem jest Katedra Personalizmu Chrześcijańskiego Wydziału Teologicznego KUL.

Krótko

Uczestnicy II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia, który zakończył się 5 października br., podjęli decyzję o utworzeniu w Krakowie-Łagiewnikach Międzynarodowej Akademii Miłosierdzia Bożego oraz o wystosowaniu listu do Benedykta XVI z prośbą o nadanie św. s. Faustynie Kowalskiej tytułu Doktora Kościoła. Ogłoszono też, że następne spotkanie Apostołów Bożego Miłosierdzia z całego świata odbędzie się w stolicy Kolumbii - Bogocie.

Zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa okradania przez Rosjan zwłok ofiar katastrofy w Smoleńsku wpłynęły 5 października br. do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Sprawa dotyczy wiceministra kultury Tomasza Merty i autora Pomnika Ofiar Katynia w Chicago Wojciecha Seweryna. Pełnomocnik rodzin ofiar - mec. Bartosz Kownacki powiedział w TVP1 w rozmowie z „Wiadomościami”, że w Smoleńsku była „zorganizowana akcja okradania zwłok”, która „miała charakter masowy”.

Biskup płocki Piotr Libera 7 października dokonał poświęcenia Płockiego Parku Pamięci „Katyń - Smoleńsk 2010” w parafii św. Aleksego w Płocku-Trzepowie. Na terenie parku odsłonięta została także tablica z nazwiskami 96 ofiar katastrofy smoleńskiej oraz rzeźba „Płockiej Niobe”.

Sprawą „polskich obozów” po raz pierwszy zajął się kanadyjski parlament i rząd. - Takie sformułowania są obraźliwe dla pamięci o Polakach, którzy walczyli z nazistowską okupacją i którzy zostali uznani za „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” - stwierdził minister Jason Kenney.

Motorowy Rajd Katyński zakończył się 2 października. Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński www.rajdkatynski.net organizuje też w kwietniu na Jasnej Górze Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. ks. Zdzisława Peszkowskiego - największy zlot w Europie. W 2011 r. przybyło ponad 35 tys. motocykli i 50 tys. osób.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich ma nowe władze. Prezesem SDP został Krzysztof Skowroński, na jego zastępców wybrano Agnieszkę Romaszewską-Guzy i Piotra Legutkę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne w diecezji

2026-05-26 14:31

[ TEMATY ]

diecezja

zmiany personalne

Karolina Krasowska

Wybrani proboszczowie, administratorzy i wikariusze 26 maja w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze otrzymali od pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego dekrety kierujące do posługi w nowych parafiach

Wybrani proboszczowie, administratorzy i wikariusze 26 maja w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze otrzymali od pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego dekrety kierujące do posługi w nowych parafiach

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, we wtorek 26 maja br. odebrali z rąk pasterza diecezji dekrety nominacyjne, a księża przechodzący na emeryturę podziękowania za wieloletnią posługę.

Wybrani proboszczowie, administratorzy i wikariusze 26 maja w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze otrzymali od pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego dekrety kierujące do posługi w nowych parafiach, a księża przechodzący na emeryturę podziękowania za wieloletnią posługę. Tegoroczne zmiany personalne objęły blisko ponad 50 księży.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

80 lat służby Bogu i ludziom Ochotniczej Straży Pożarnej we Wschowie

2026-06-15 11:00

[ TEMATY ]

straż pożarna

Zielona Góra

Wschowa

Krystyna Pruchniewska

Wschowa

Wschowa

80 lat służby Bogu i ludziom Ochotniczej Straży Pożarnej świętowano we Wschowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję