Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 22/2011, str. 7

Dominik Różański/Niedziela

Podczas prezentacji książki w IPN w Warszawie

Podczas prezentacji książki w IPN w Warszawie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezentacja w IPN

„Wyjaśnienia Ali Agcy”

Reklama

Wszystkie ślady zamachu na Jana Pawła II prowadzą do Moskwy - wynika z ustaleń podjętych w czasie śledztwa prowadzonego przez pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Dokumenty tego śledztwa zostały zebrane w książce pt. „Papież musiał zginąć. Wyjaśnienia Ali Agcy” (Wstęp i opracowanie dokumentów: Andrzej Grajewski. Wybór dokumentów: Andrzej Grajewski i Michał Skwara. Katowice 2011. Wydawca: IPN i „Gość Niedzielny”). Promocja książki odbyła się w siedzibie IPN w Warszawie 17 maja br.
- Dzięki temu, że do Polski trafiły zeznania zamachowca, możemy poznać zarówno bezpośrednich wykonawców zamachu, jak również zleceniodawców - mówi dr Andrzej Grajewski, historyk, autor wstępu i opracowania dokumentów. Jego zdaniem, ta publikacja stanowi swoistą encyklopedię zamachu na Papieża. - Pokazuje też, że sowiecki wątek jest znacznie ważniejszy niż bułgarski ślad w operacji zabicia Ojca Świętego - uważa dr Grajewski i powołuje się na wyprawę Alego Agcy do Teheranu wiosną 1980 r. oraz na okoliczności jego spotkania w tym kraju z oficerem KGB mjr. Władimirem Kuziczkinem, pracującym pod przykryciem sowieckiego dyplomaty.
Prowadzący to śledztwo prokurator Michał Skwara przyznał na konferencji w IPN, że praktycznie nie zdarza się, by udostępniać opinii publicznej dokumenty śledztwa, które nie jest jeszcze zakończone. W przypadku Papieża IPN uczynił tutaj wyjątek.
Takiego omówienia do tej pory w Polsce nie było. Opracowanie Andrzeja Grajewskiego stanowi ważny przyczynek do ostatecznych ustaleń na ten temat i pozwala stawiać dalsze pytania. Lektura jest ciekawa tym bardziej, że dotyczy jednej z największych tajemnic XX wieku.
Andrzej Grajewski zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt: że po ludzku patrząc, Jan Paweł II nie miał prawa przeżyć zamachu na swoje życie. Stąd tak silne było przekonanie Papieża, że ten pontyfikat jest w rękach Matki Bożej; i stąd motto książki: „Czyjaś ręka strzelała, ale Inna Ręka prowadziła kulę”.

Milena Kindziuk

List senatora Bendera

Czy państwo polskie uczci beatyfikację Jana Pawła II

Senator Ryszard Bender 13 maja br. wystosował do marszałka Senatu Bogdana Borusewicza pismo z prośbą o uzupełnienie porządku dziennego najbliższej sesji Senatu RP o punkt 1. Chodzi w nim o zmianę nazwy święta państwowego 1 Maja na Święto Państwowe Jana Pawła II. „Uważam, że największemu z Polaków należy się upamiętnienie wyrazistsze niż pomniki” - twierdzi senator Bender. „Święto Państwowe poświęcone jego pamięci spowoduje, że już na zawsze dzień jego beatyfikacji będzie wspominany przez kolejne pokolenia Polaków”. Zdaniem senatora, podobnie stało się w Stanach Zjednoczonych, gdzie „celebruje się święta państwowe poświęcone odkrywcy Ameryki - Krzysztofowi Kolumbowi i liderowi ruchu równouprawnienia obywateli - pastorowi Martinowi Lutherowi Kingowi”.

Z żałobnej karty

Ks. Józef Kubicki TChr zginął tragicznie

Dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski - ks. Józef Kubicki TChr zginął 16 maja br. w wypadku samochodowym w Marysinku pod Warszawą. Miał 59 lat. Jechał na uroczystość święceń kapłańskich w Poznaniu, gdzie znajduje się dom generalny Chrystusowców.
Zespół, którym kierował ks. Józef Kubicki od lat, w II niedzielę Adwentu prowadzi coroczne, ogólnopolskie zbiórki pieniędzy na rzecz Kościoła na Wschodzie. Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie (do 1992 r. działający jako Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików na Wschodzie) istnieje od 1989 r. Ks. Józef Kubicki kierował biurem Zespołu od 2000 r. Organizował zbiórki i przekazywał fundusze na rzecz remontów i budowy kościołów, kaplic, przedszkoli, świetlic oraz ich wyposażenia. Zabiegał też o to, by do pracy ewangelizacyjnej na Wschód wyjeżdżało jak najwięcej dobrze przygotowanych księży, sióstr i świeckich wolontariuszy z Polski. „Biskupi, którzy przyjeżdżają do Polski z krajów b. ZSRR, proszą nas wciąż o pomoc personalną kapłanów i sióstr zakonnych, ponieważ zakres posługi charytatywnej i ewangelizacyjnej poszerza się o nowo powstające ośrodki pomocy wychowawczej wobec miejscowego społeczeństwa, a zwłaszcza wobec dzieci osieroconych” - mówił KAI ks. Kubicki. Często także sam udawał się na Wschód. Brał udział w uroczystościach kościelnych i odwiedzał pracujących tam księży i siostry. W ostatni weekend odwiedził Siostry od Aniołów w Wilnie. Zwracał też uwagę na ekumeniczny aspekt obecności katolików z Polski na tamtych terenach.

Krótko

Polski prokurator generalny Andrzej Seremet uzyskał mglistą obietnicę, że Rosjanie zwrócą Polsce wrak tupolewa, który rozbił się w katastrofie smoleńskiej. Polscy eksperci, razem z Rosjanami, będą mogli też badać rejestratory samolotu.

Bliskie jest porozumienie z USA w sprawie stałej obecności pododdziału sił powietrznych USA w Polsce i rotacyjnej obecności amerykańskich F-16 - zapewnia informator z kręgów zbliżonych do polskiej dyplomacji.

Międzynarodowe instytucje, w tym Komisja Europejska i MFW, nie wierzą, że polskiemu rządowi uda się w 2012 r. zmniejszyć deficyt budżetowy do zakładanego poziomu 2,9 proc. PKB. Obydwie instytucje wskazują na zbyt optymistyczne wyliczenia rządu o wzroście gospodarczym oraz na nieciekawe prognozy odnośnie do rynku pracy.

Fiaskiem zakończyła się prywatyzacja BGŻ. Skarb Państwa chciał zbyt drogo za akcje banku i zarobi miliard złotych mniej niż planował.

PiS zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego opłaty za naukę na drugim kierunku studiów. Przepis ten był pomysłem obecnego rządu.

Sformułowania PiS i jego prezesa o narodowości śląskiej jako „zakamuflowanej opcji niemieckiej” nie były przejawem dyskryminacji ani publicznym znieważeniem grupy etnicznej lub narodowościowej - wyjaśniła prokuratura i odmówiła śledztwa w tej sprawie.

Krzysztof Wyszkowski, były działacz Wolnych Związków Zawodowych, zapowiedział, że nie wykona wyroku sądu, który nakazał mu przeprosić Lecha Wałęsę za to, że nazwał go współpracownikiem SB o pseudonimie Bolek. Wyszkowski tłumaczył, że nie zamierza kłamać.

W Polsce jest już 800 tys. niesamodzielnych starszych osób, wymagających stałej opieki, i będzie ich coraz więcej. Po 65. roku życia jest już 5 mln Polaków, a w wieku ponad 80 lat - 1,3 mln osób.

Prokuratura opublikowała zdjęcia 51 pseudokibiców z Wielkopolski, którzy wzięli udział w zamieszkach podczas meczu w Bydgoszczy.

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt tzw. specustawy dotyczącej bezpieczeństwa podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012. Wśród jego założeń są m.in.: wprowadzenie elektronicznego monitoringu chuliganów stadionowych, kary za posiadanie niebezpiecznych narzędzi, sądzenie pseudokibiców na stadionach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Chrystus i jawnogrzesznica, Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On, usiadłszy, nauczał ich. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą dopiero co pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, tę kobietę dopiero co pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co powiesz?» Mówili to, wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus, schyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem». I powtórnie schyliwszy się, pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta stojąca na środku. Wówczas Jezus, podniósłszy się, rzekł do niej: «Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?» A ona odrzekła: «Nikt, Panie!» Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz».
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

2025-04-06 15:07

[ TEMATY ]

sanktuarium Otyń

Wielkopostne czuwanie kobiet

Karolina Krasowska

Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję