Reklama

Niedziela Sandomierska

Marzyli o wolnej Ojczyźnie

W Batorzu przy Kopcu Marcina Borelowskiego „Lelewela” odbyły się uroczystości 160. rocznicy bitwy powstańców styczniowych z wojskami Rosyjskimi.

2023-09-09 16:16

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Uroczystej Mszy św. przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali księża proboszczowie z okolicznych parafii na czele z ks. kan. Krzysztofem Woźniakiem, dziekanem dekanatu Modliborzyce. We wspólnej modlitwie uczestniczyła licznie zebrana młodzież, przedstawiciele władz, zaproszeni goście, poczty sztandarowe, wojsko oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Biskup Ordynariusz przypomniał w homilii, że Jezus Chrystus ma władzę na śmiercią, którą zwyciężył przez swoje chwalebne zmartwychwstanie. A każdemu, kto w Niego wierzy obiecał to samo – „Ja zaś go wskrzeszę w dniu ostatecznym”.

– Polegli w tych leśnych kniejach bohaterowie musieli słyszeć te słowa niejednokrotnie, choćby przy okazji pogrzebów czy Zaduszek. Sami również liczyli się z możliwością utraty życia. Było jednak coś silniejszego, coś co odsunęło lęk przed śmiercią, kazało im zostawić rodzinne domy i ruszyć do walki o słuszną sprawę. Bojownik o prawa człowieka w RPA, anglikański bp Desmond Tutu powiedział swojego czasu, że jeśli ktoś pozostanie neutralny wobec niesprawiedliwości, będzie sojusznikiem agresora”.

Powstańcy prowadzeni do boju przez Marcina Borelowskiego i Kajetana Cieszkowskiego kochali ze wszystkich sił Ojczyznę i nie pogodzili się z jej zniewoleniem. Nie chcieli dłużej patrzyć na męczeństwo Narodu Polskiego, na niszczenie przez carat narodowego dziedzictwa i wiary katolickiej. Dlatego podjęli nierówną walkę z zaborcą oraz z jego poplecznikami. Chociaż szansa na odwrócenie biegu historii była znikoma, oni nie stracili nadziei na odzyskanie niepodległości.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

- Wielu złożyło najwyższą ofiarę w zbrojnych potyczkach oraz podczas egzekucji. Inni dopełnili swojego żywota w kazamatach i na Syberii. Ci którym udało się uratować, pozostali żywym symbolem miłości do Ojczyzny, ucząc jej kolejne pokolenia. Na ich świadectwie odrodziła się Polska.

Reklama

Ich mocna wiara w opiekę Bożej Opatrzności, zawierzenie Maryi, której wizerunki nosili na piersiach, a jeszcze bardziej mieli ją w sercu, pomagały powstańcom w najtrudniejszych chwilach. Sobota jest dniem poświęconym Matce Bożej, więc przez jej ręce zanieśmy modlitwy w intencji wszystkich zmarłych.

Celebrowana przez nas liturgia wyraża jednocześnie wiarę w zwycięstwo dobra nad złem. Owszem, patrząc na to wszystko co dzieje się wokół, uświadamiając sobie własne grzechy, mogą pojawić się co do tego wątpliwości. Gdy jednak zamilkną odgłosy wystrzałów i opadnie bitewny kurz, dobro zajaśnieje na nowo. Nawet na twarzach poległych.

Z wdzięcznym sercem, obejmujemy naszą modlitwą powstańców styczniowych, ucząc się od nich kochać Boga, bliźniego, Ojczyznę – powiedział biskup.

Na zakończenie Eucharystii bp Krzysztof Nitkiewicz pomodlił się w intencji wszystkich poległych w obronie Ojczyzny.

Następnie odbyły się okolicznościowe przemówienia, wojsko oddało salwę honorową oraz złożone zostały kwiaty na symbolicznej mogile powstańców.

Bitwa w okolicach Batorza rozegrała się 6 września 1863 roku w lesie pomiędzy oddziałem powstańców styczniowych dowodzonych przez Marcina Borelowskiego ,,Lelewela’’ a wojskiem rosyjskim. Wraz z powstańcami polskimi walczyli również bohaterowie węgierscy. W wyniku bitwy oddział ,,Lelewela’’ został całkowicie rozbity. Zginęło 30 powstańców w tym sam dowódca, 47 zostało rannych. Polegli zostali pochowani na miejscowym cmentarzu wraz ze swoim dowódcą . W 1933 roku w miejscu bitwy usypano symboliczny kopiec, a na pamiątkowej tablicy napisano „Przechodniu, powiedz Ojczyźnie, że za ukochanie Jej tuśmy polegli”.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak uczestniczę we Mszy Świętej?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 8, 4-15.

Sobota, 23 września. Św. Ojca Pio z Pietrelciny, prezbitera, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Kochaj jak Ojciec Pio

Niedziela Ogólnopolska 38/2016, str. 50-51

[ TEMATY ]

O. Pio

Niedziela Młodych

Mariusz Włoga

„O. Pio” - rys. Mariusz Włoga

„O. Pio” - rys. Mariusz Włoga

Wciąż fascynuje, rodzi kontrowersje, wzbudza ciekawość. Jeden z najciekawszych ludzi XX wieku. Choć niemal całe życie spędził w jednym miejscu, choć nie zdobywał tytułów naukowych, choć nie piął się po szczeblach kariery. Jego misja to miłość – do Pana Boga i człowieka. Jej podporządkował swoje życie, które rozciągnął między ołtarz i konfesjonał. A w tym czasie w świecie trwały dwie wojny, zmieniał się obraz państw

Święty Ojciec Pio. Kapucyn, mistyk, stygmatyk. Przyjeżdżali do niego z całego świata – zwyczajni, prości ludzie, artyści, księża. Ci, którzy chcieli zmienić swoje życie, nawrócić się, i ci, którymi kierowała jedynie ciekawość. A on przez 52 lata trwania w konfesjonale widział ich jakby od środka. Potrafił rozpoznać prawdziwe intencje. Był jak ojciec, który albo przytula i pociesza, albo nie szczędzi ostrych napomnień. To przy konfesjonale nawróciły się tysiące ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Gliwice/ Uroczystości pogrzebowe pierwszego biskupa gliwickiego Jana Wieczorka

2023-09-23 08:23

[ TEMATY ]

pogrzeb

Diecezja Gliwicka

Uroczystości pogrzebowe pierwszego biskupa gliwickiego Jana Wieczorka zakończą się w sobotę wczesnym popołudniem w Gliwicach. Emerytowany biskup zmarł 13 września br. w wieku 88 lat. Spocznie w krypcie miejscowego kościoła katedralnego pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w piątek, wystawieniem trumny w kościele św. Alberta Wielkiego (parafii św. Michała Archanioła, obok kurii diecezjalnej) i czuwaniem modlitewnym. W piątek wieczorem mszy żałobnej w kościele katedralnym przewodniczył obecny biskup gliwicki Sławomir Oder, homilię wygłosił emerytowany biskup pomocniczy z Opola Paweł Stobrawa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję