Reklama

Niedziela Sandomierska

Świadectwo jedności

W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w janowskim sanktuarium odbył się doroczny odpust maryjny, połączony z dożynkami powiatowymi.

2023-09-08 17:11

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Na uroczystości przybyli wierni z dekanatu, samorządowcy i delegacje gmin powiatu janowskiego z wójtami, chcąc podziękować za tegoroczne plony i prosić o Boże błogosławieństwo. Spotkanie na placu przy sanktuarium rozpoczęło się od prezentacji wieńców dożynkowych z parafii i gmin oraz dziękczynnej modlitwy różańcowej.

Centralnym punktem uroczystości była Eucharystia, której przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ks. Tomasz Lis, dziekan kapituły janowskiej i proboszcz parafii, oraz kapłani przybyli wraz ze swoimi parafianami i księża kanonicy. We wspólnej modlitwie uczestniczyli samorządowcy oraz tysiące pielgrzymów.

Biskup Ordynariusz nawiązał w homilii do licznie zebranych pielgrzymów, mówiąc, że jednoczy wszystkich miłość do Matki Bożej. Jej wyrazem jest także janowskie sanktuarium, które wespół z Dominikanami wznosili wierni, a dzisiaj troszczą się oni o jego utrzymanie.

- To jest jedna z dróg prowadzących do jedności. Historia Kościoła uczy, że jej utrata, czy choćby tylko osłabienie pod względem doktrynalnym, a także osłabienie komunii kościelnej pomiędzy papieżem, duchowieństwem i świeckimi jest sprzeniewierzeniem się Chrystusowi. Prowokuje podziały, wywołuje konflikty, utrudnia głoszenie Ewangelii.

Dotyczy to nie tylko Kościoła. Konsekwencje tragicznej wojny na Ukrainie, wywołanej rosyjską agresją, odczuwają zarówno obywatele naszego wschodniego sąsiada, jak i cały świat. Czy w tych dramatycznych okolicznościach nie jest więc szaleństwem mówienie językiem nienawiści, kolportowanie oszczerstw i w konsekwencji mnożenie podziałów?

Dzisiejsza uroczystość, pozwalająca nam doświadczyć jedności, umacnianej przy pomocy Matki Bożej, powinna być zachętą do troski o jedność każdego dnia.

Kiedy mówię o jedności, nie chodzi mi o jednolitość lecz o wspólne podążanie za Chrystusem. Bez rezygnacji czy rozmywania własnej tożsamości pod presją społeczną lub dla zysku. Maryja również podążała zawsze za swoim Synem, pozostając sobą i żyjąc w prawdzie.

Reklama

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

- Liturgia Eucharystyczna w której uczestniczymy, ma w swoim centrum Chrystusa i tylko Jego. Składając z Siebie najświętszą ofiarę za nasze zbawienie, Pan Jezus zachęca nas do pokornej służby Bogu oraz innym. Każdy zgodnie ze swoim stanem i rolą. Należy współpracować, szukać tego co łączy. Większe parafie powinny wspierać duszpastersko mniejsze, a małe wspólnoty nie mogą się zamykać na inne. Podobnie w rodzinach, które są przecież „domowymi Kościołami”. Proszę księży, aby wsłuchiwali się w ich głos i podjęli z nimi współpracę. Proszę także wspólnoty parafialne o otoczenie szczególną opieką rodzin i osób w trudnej sytuacji. W ten sposób będziemy budowali jedność, w parafii, dekanacie, diecezji. Niech Maryja wspiera nas dalej modlitwą zanoszoną do swojego Syna. Niech będzie Matką, która łagodzi spory i uczy budować jedność – powiedział biskup.

Po Eucharystii Biskup Ordynariusz poświęcił wieńce dożynkowe i ziarno siewne oraz odbyła się procesja.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Zwieńczeniem dwudniowych uroczystości odpustowych będzie wieczorny koncert pieśni maryjnych i patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Siedlec.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak uczestniczę we Mszy Świętej?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 8, 4-15.

Sobota, 23 września. Św. Ojca Pio z Pietrelciny, prezbitera, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: Uroczystości z okazji 45. rocznicy wyboru Papieża Polaka oraz jego liturgicznego wspomnienia.

2023-09-21 17:18

[ TEMATY ]

Watykan

Karol Wojtyła

45 rocznica

Adam Bujak/Biały Kruk

W Rzymie przygotowywanych jest wiele wydarzeń z okazji 45. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Papieża oraz liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II z inicjatywy duszpasterstwa polonijnego zgromadzonego przy kościele św. Stanisława BM w Rzymie oraz Fundacji Jana Pawła II w Watykanie.

Na czwartek, 12 października w Auli przy „Kościele Polskim” przewidziana jest projekcja filmów „Apartament” oraz „Metr od świętości”, których producentem jest Przemysław Hauser. Po projekcji zostanie zorganizowany panel dyskusyjny, w którym weźmie udział m. in. Arturo Mari.

CZYTAJ DALEJ

Abp Stanisław Gądecki: Na Synodzie musimy dokonać rozeznania, co jest dobre dla Kościoła, a co nie jest

2023-09-23 12:00

Episkopat News

- Mam nadzieję, że dobrze rozumiana synodalność może pomóc w odnowie, jaka jest dzisiaj Kościołowi potrzebna – mówi w rozmowie z KAI abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Jednak z niepokojem odnosi się do wizji Kościoła „zainteresowanego zbytnim dopasowaniem się do istniejących demokratycznych struktur, jakie istnieją w społeczeństwie, a znacznie mniej realizacją swojej misji, która powinna być znakiem sprzeciwu wobec tego, co zewnętrzny świat proponuje”. Zwraca uwagę na wiele problemów jakie towarzyszą dyskusjom związanym z obecnym procesem synodalnym, m. in. z niewłaściwym rozumieniem władzy w Kościele, kwestią diakonatu dla kobiet, czy tym jaka wina być postawa Kościoła wobec osób LGBT+. Informuje też z jakimi postulatami jedzie do Rzymu polska delegacja.

A oto pełen tekst wywiadu:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję