Reklama

Niedziela Sandomierska

Podążać za Bogiem

Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach w wigilię święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

2023-09-08 08:10

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Od rana, podążały do Sulisławic pielgrzymki piesze z Sandomierza, Połańca, Iwanisk, Olbierzowic, Łoniowa oraz pielgrzymi indywidualni. Wraz z mieszkańcami okolicznych miejscowości wzięli oni udział w wieczornej Mszy św. celebrowanej przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Koncelebrowali opiekunowie sanktuarium Księża Zmartwychwstańcy na czele z przełożonym prowincjalnym ks. Mariuszem Mazurem CR oraz kapłani diecezjalni. We wspólnej modlitwie uczestniczyli także parlamentarzyści i samorządowcy.

Biskup Ordynariusz mówił w homilii, że Matka Boża – pierwsza spośród zbawionych – jest wyjątkowa pod każdym względem, a zarazem bliska wierzącym w Chrystusa. Kaznodzieja zaapelował do rodziców, duszpasterzy i katechetów, aby rozwijali u dzieci i młodzieży pobożność maryjną, która ociepla życie religijne, pomagając nawiązać osobistą relację z Bogiem. Bez niej, młody człowiek stanie się łatwym łupem środowisk liberalno-ateistycznych.

– Powiedzmy jednocześnie „Dość!” bluźniercom, którzy pod pretekstem wolności słowa, urządzają sobie żarty z Boga, z Kościoła, z naszych wartości. Uważajmy na fałszywych proroków zacierających różnice pomiędzy kobietą i mężczyzną, pomiędzy istotą ludzką i innymi stworzeniami. Wobec bezprecedensowego ataku na Kościół ze strony pseudoautorytetów i wielu komercyjnych mediów, łatwo jest bowiem zgubić właściwą drogę, zapomnieć o tym, jakimi stworzył nas Bóg i jak powinniśmy w związku z tym żyć. Tymczasem On – Stwórca i Zbawiciel, pragnie urzeczywistnić w każdym z nas, to co dokonało się w życiu Maryi – zauważył biskup.

Reklama

Po Eucharystii odbyła się tradycyjna procesja różańcowa z kopią cudownego obrazu, która zakończyła się odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego. W tym dniu odbył się także koncert ewangelizacyjny, który poprowadziła Wspólnota „Przez Jej Serce”.

Pielgrzymów do sulisławickiego sanktuarium sprowadza łaskami słynący obraz Matki Bożej Bolesnej pochodzący z Moskwy. Namalowany dwustronnie na desce przedstawia płaczącą Matkę Bożą wraz z cierpiącym Synem. Na awersie widoczna jest głowa Chrystusa na chuście św. Weroniki. Reprezentuje on, bardzo popularny w malarstwie polskim XV-XVII wieku, typ Misericordia Domini.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lwów: kard. Krajewski poświęcił Centrum Miłosierdzia im. bł. Bernardyny Jabłońskiej

2023-09-22 19:29

[ TEMATY ]

Lwów

kard. Krajewski

Centrum miłosierdzia

PAP/Vitaliy Hrabar

Otwarcie Ekumenicznego Centrum Miłosierdzia bł. Bernardyny Jabłońskiej we Lwowie

Otwarcie Ekumenicznego Centrum Miłosierdzia bł. Bernardyny Jabłońskiej we Lwowie

Bądźcie tu zawsze z Jezusem, służcie Mu zawsze w ubogich – powiedział do sióstr albertynek podczas dzisiejszej uroczystości poświęcenia prowadzonego przez nie Ekumenicznego Centrum Miłosierdzia im. bł. siostry Bernardyny Jabłońskiej we Lwowie prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia, kard. Konrad Krajewski.

Ważną częścią ośrodka jest dom dla kobiet samotnych i znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Praca ta stała się głównym zadaniem sióstr, które w 2017 r. powróciły ze swą posługą do Lwowa. W ośrodku tym zamieszkają również siostry albertynki, gdzie została poświęcona kaplica, która będzie im służyła jako miejsce odnowy duchowej.

CZYTAJ DALEJ

Kochaj jak Ojciec Pio

Niedziela Ogólnopolska 38/2016, str. 50-51

[ TEMATY ]

O. Pio

Niedziela Młodych

Mariusz Włoga

„O. Pio” - rys. Mariusz Włoga

„O. Pio” - rys. Mariusz Włoga

Wciąż fascynuje, rodzi kontrowersje, wzbudza ciekawość. Jeden z najciekawszych ludzi XX wieku. Choć niemal całe życie spędził w jednym miejscu, choć nie zdobywał tytułów naukowych, choć nie piął się po szczeblach kariery. Jego misja to miłość – do Pana Boga i człowieka. Jej podporządkował swoje życie, które rozciągnął między ołtarz i konfesjonał. A w tym czasie w świecie trwały dwie wojny, zmieniał się obraz państw

Święty Ojciec Pio. Kapucyn, mistyk, stygmatyk. Przyjeżdżali do niego z całego świata – zwyczajni, prości ludzie, artyści, księża. Ci, którzy chcieli zmienić swoje życie, nawrócić się, i ci, którymi kierowała jedynie ciekawość. A on przez 52 lata trwania w konfesjonale widział ich jakby od środka. Potrafił rozpoznać prawdziwe intencje. Był jak ojciec, który albo przytula i pociesza, albo nie szczędzi ostrych napomnień. To przy konfesjonale nawróciły się tysiące ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Chłopiec spłaca dług mieszkaniowy matki; Z. Ziobro chce uchylenia nakazu zapłaty

2023-09-23 09:11

[ TEMATY ]

sąd

Karol Porwich/Niedziela

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Ponad 14 tys. zł za zadłużone przez matkę mieszkanie musiał zapłacić małoletni chłopiec, który nigdy nie mieszkał w tym lokalu. Do Sądu Najwyższego trafiła właśnie skarga nadzwyczajna prokuratora generalnego, w tej sprawie, który chce uchylenia nakazu zapłaty.

Jak dowiedziała się PAP w Prokuraturze Krajowej, mieszkanie, za które należy uregulować dług chłopiec dostał w drodze darowizny od babci kilka lat temu. W jego imieniu przyjęli je wówczas rodzice. W 2018 r. ojciec chłopca zmarł, natomiast trzy lata później matce odebrano prawa rodzicielskie. Chłopiec trafił do rodziny zastępczej, a jego matka pozostała w mieszkaniu. Kobieta nie regulowała jednak żadnych opłat. W konsekwencji we wrześniu 2021 r. zadłużenie lokalu wynosiło już 14 tys. zł. Do sądu rejonowego trafił pozew o zapłatę. Odpis pozwu i wezwania do spłaty zadłużenia nie dotarły jednak do chłopca. Korespondencja była bowiem wysyłana na adres zamieszkania matki, a opiekunowie prawni dziecka nie zostali powiadomieniu o sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję