Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dr Barbara Fedyszak-Radziejowska

Nagroda im. bp. Romana Andrzejewskiego

Wybitna socjolog wsi, doskonała publicystka, a przede wszystkim mądra i odważna kobieta - to niejedyne cechy dr Barbary Fedyszak-Radziejowskiej, za które otrzymała Nagrodę im. bp. Romana Andrzejewskiego. Wyróżnienie to co roku przyznaje Fundacja „Solidarna Wieś” oraz „Tygodnik Rolników Obserwator”. Obradująca pod honorowym przewodnictwem bp. Alojzego Orszulika kapituła nagrody postanowiła uhonorować laureatkę przede wszystkim za „prowadzone w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk badania nad aktywnością rolników i kondycją kapitału społecznego polskiej wsi”. W laudacji dostrzeżono również jej „odwagę w dyskusji z opiniami wielu elit, marginalizujących problemy polskiej wsi”.
Fedyszak-Radziejowska odebrała statuetkę „trzech kłosów” w sali planarnej Konferencji Episkopatu Polski z rąk Prymasa seniora kard. Józefa Glempa. - Życzę wszystkim Polakom, aby mogli Panią częściej oglądać i słuchać w telewizji. Pani doktor jest bowiem bardzo mądrą kobietą - podkreślił kard. Glemp.
Odbierając nagrodę, laureatka podkreśliła, że rodziny rolnicze są fundamentem wolności i niezależności gospodarczej. Jej zdaniem politycy i ekonomiści zachłysnęli się wizją Polski „nowoczesnej”. Czyli takiej, w której byłoby kilka metropolii połączonych świetnymi autostradami i nic między nimi. - A powinniśmy pamiętać, że czyniąc krzywdę rolnictwu, czynimy przede wszystkim krzywdę samym sobie - mówiła Fedyszak-Radziejowska. Jej zdaniem polskie elity opiniotwórcze i akademickie marginalizują rolę wsi w gospodarce i społeczeństwie. Dla wielu z nich poważne zajmowanie się problemami rolnictwa jest po prostu „obciachem”. - Mimo tego nie zaprzestanę „zanudzać” socjologią wsi, KRUS-em, czy dopłatami. Dbanie o wieś jest bowiem polską racją stanu - podkreśliła laureatka.

Artur Stelmasiak

Płock

Rocznica objawienia Jezusa Miłosiernego św. Faustynie

Kilka tysięcy wiernych odwiedziło płockie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia 22 lutego br., w 80. rocznicę pierwszego objawienia obrazu Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie Kowalskiej. Główne uroczystości rozpoczęły się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przy Starym Rynku w Płocku. Koronkę do Miłosierdzia Bożego poprowadził bp Piotr Libera, a potem zebrani przeszli w procesji do pobliskiego kościoła farnego pw. św. Bartłomieja.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Libera. W homilii powiedział m.in.: - Bóg nie rezygnuje z człowieka. Wyprowadza na pustynię szarej codzienności, by mówić do jego serca. Taki właśnie Bóg objawił się siostrze Faustynie. Bóg pełen miłosierdzia. Zakrył On tajemnicę miłosierdzia przed „mądrymi i roztropnymi”, a objawił tej, która skończyła niecałe trzy klasy szkoły podstawowej. Nie znała języków obcych. Nigdy nie była za granicą. Pracowała jako służąca, pomoc kuchenna, sprzedawczyni w sklepie i ogrodniczka. Kierowana była na badania psychiatryczne jako podejrzana o chorobę umysłową. Losy Siostry Faustyny Kowalskiej pokazują, że Bóg może wejść w życie człowieka wszędzie, nawet w niewielkiej celi klasztornej przy Starym Rynku w Płocku.

Duszpasterstwo Rodzin w żałobie

Był tradycyjny i nowoczesny

W Warszawie, po długiej chorobie, w wieku 74 lat zmarł 21 lutego 2011 r. redemptorysta o. Andrzej Rębacz, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy Radzie Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny. Kierował tym ośrodkiem od 14 lat.
- Przyszedł do pracy jako doświadczony teolog moralista, duszpasterz wielu środowisk, zwłaszcza akademickich i małżeństw - wspomina bp Stanisław Stefanek, wieloletni przewodniczący, a obecnie członek Rady ds. Rodziny KEP. Zadaniem o. Rębacza było przygotowywanie sesji dla diecezjalnych duszpasterzy rodzin i doradców życia rodzinnego w diecezjach. - Z jednej strony był niezwykle wierny doktrynie Kościoła, a z drugiej strony cierpliwie wysłuchiwał tych, którzy mieli „nowoczesne pomysły” dotyczące spraw moralnych, jak obrona życia, nierozerwalność małżeństwa - podkreśla bp Stefanek, z którym o. Rębacz przez wiele lat współpracował.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się 24 lutego w Warszawie. Ciało kapłana zostało złożone na Cmentarzu Wolskim, gdzie znajduje się grobowiec redemptorystów.

Krótko

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że prezydent Komorowski chce, aby polski kontyngent już w tym roku zaczął się wycofywać z Afganistanu.

Marta Kaczyńska, córka śp. Lecha Kaczyńskiego, wobec pojawiających się spekulacji oświadczyła, że nie będzie kandydować w najbliższych wyborach parlamentarnych.

Grzegorz Napieralski idzie mocno w sondażach w górę. Pod względem popularności społecznej wyprzedził już premiera Donalda Tuska i Radosława Sikorskiego. Przed nim pozostał już tylko prezydent Komorowski.

Ujawniono nagranie ze spotkania premiera Donalda Tuska z rodzinami ofiar tragedii smoleńskiej. Na nagraniu słychać podenerwowanego premiera, uderzającego pięścią w stół, ponadto słowa różniły się znacznie od relacji rzecznika rządu Pawła Grasia, który przeprosił wdowę po Januszu Kochanowskim.

W warszawskim sądzie rozpoczął się proces lustracyjny Tomasza Turowskiego, wieloletniego oficera wywiadu PRL, który pracował nielegalnie m.in. w Zakonie Jezuitów. W ostatnim czasie Turowski pracował w polskiej ambasadzie w Moskwie. Trafił tam na dwa miesiące przed katastrofą smoleńską. To on z ramienia ambasady przygotowywał tę wizytę.

Pierwszą areną budowaną z myślą o EURO 2012 zajęła się CBA. Funkcjonariusze sprawdzają docierające do biura informacje o nieprawidłowościach przy rozbudowie stadionu miejskiego w Poznaniu.

Rząd przyjął projekt ustawy reformującej zasiłki chorobowe dla funkcjonariuszy służb mundurowych. Zamiast dotychczasowych 100 proc. będą otrzymywali 80 proc. Rządzący liczą, że skróci to plagę chorób m.in. w policji i w wojsku. Na prawie 100 tys. policjantów każdego dnia na zwolnieniu lekarskim przebywa około 6 tys. funkcjonariuszy, wynika z danych Komendy Głównej Policji.

59 proc. Polaków uważa, że sytuacja w kraju idzie w złym kierunku - wynika z lutowego badania CBOS. To o 4 proc. więcej niż w styczniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: Wniebowstąpienie wyraźnie pokazuje, że nasza Ojczyzna jest w Niebie

2024-05-10 20:51

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

John Singleton Copley, "Wniebowstąpienie Chrystusa"/commons.wikimedia.org

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

12 maja 2024, Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, rok B

CZYTAJ DALEJ

Niebo – misja na co dzień!

2024-05-07 08:46

Niedziela Ogólnopolska 19/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Zmartwychwstały Pan dał swoim uczniom wystarczająco wiele dowodów na to, że żyje. A teraz, przed wstąpieniem do Ojca, przygotowuje ich do nowego etapu w dziejach zbawienia ludzkiej rodziny. Rozstający się z Apostołami Pan objawia im swoje (i Ojca) dalekosiężne plany. Oto dość zwyczajni ludzie – uczniowie Jezusa, chrześcijanie – mają maksymalnie zaangażować się w rozwój królestwa Bożego na ziemi. Wnet ruszą w świat z Dobrą Nowiną. Pamiętają też, że mają się modlić, wiedzą, jak to czynić i o co prosić Ojca: „Przyjdź królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi”. Podczas licznych spotkań ze Zmartwychwstałym uczniowie zostali obdarowani tchnieniem Ducha Pocieszyciela. Ale będzie Go „więcej”. Jezus uroczyście obiecał, że wydarzy się cud zstąpienia Ducha Świętego, który obdarzy uczniów mocą i licznymi nadprzyrodzonymi darami. Tak wyposażeni będą zdolni nieść Ewangelię „aż po krańce ziemi”. Dobra Nowina o zbawieniu powinna być zaniesiona do wszystkich ludzi. A tymczasem Jezus – po wydaniu misyjnego polecenia i złożeniu obietnicy – „uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy jeszcze wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: «Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba»”. Osamotnieni uczniowie, a po nich kolejne pokolenia wierzących mają się przystosować do nowego rodzaju obecności Zbawiciela. Już się boleśnie przekonali, że nie potrafią zatrzymać Go przy sobie. Teraz mają codziennie pielęgnować i doskonalić sztukę słuchania słowa Bożego, by odradzała się i rosła ich ufna wiara w Jezusa obecnego pośród nich – obecnego i udzielającego się szczególniej w eucharystycznej Ofierze i Uczcie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w Polsce do szczerej i skutecznej jedności

2024-05-12 13:15

[ TEMATY ]

św. Stanisław Biskup i Męczennik

abp. Antonio Guido Filipazzi

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Pragnę wezwać Kościół Boży w Krakowie i w Polsce do szczerej i skutecznej jedności; jedności, która opiera się na racjach nadprzyrodzonych, a nie tylko ludzkich, aby można było wiarygodnie i owocnie wypełniać misję, otrzymaną od Boskiego Założyciela, a także być ziarnem zgody w dzisiejszym społeczeństwie i świecie, które są tak spolaryzowane i skonfliktowane - mówił abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce podczas uroczystości ku czci św. Stanisława przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce w Krakowie.

Tradycyjna procesja ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski przeszła dziś z katedry na Wawelu na Skałkę, gdzie koncelebrowano Mszę św. przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję