Reklama

Kościół

Abp Wacław Depo na Jasnej Górze: Nie poddać się, nie oddać wiary i ziemi Ojczystej!

- Uroczystość Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny dodaje nam odwagi wiary w świecie, w którym zdają się triumfować zakłamanie, zło i śmierć – mówił na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Sumie odpustowej z udziałem tysięcy wiernych, zwłaszcza uczestników pieszych pielgrzymek.

[ TEMATY ]

abp Depo

abp Wacłaaw Depo

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kazaniu abp Depo podkreślił, że czasy w których żyjemy są nie tylko wielką próbą wiary narodu i Kościoła, ale w pewnym sensie jest to trudny test dla kultury i cywilizacji chrześcijańskiej. - Dlatego potrzeba nam gorliwego „zapalania świateł wiary” - apelował.

- Budzenie energii religijnych, zapalenie świateł wiary i nadziei, jest sprawą obowiązku nas wszystkich katolików, poczynając od biskupów i kapłanów, bo takie energie zachowują i gwarantują wolność ducha, a wówczas oddajemy nie tylko Kościołowi, ale i narodowi największą przysługę, poprzez przedłużenie bytu narodowego – akcentował metropolita częstochowski. Nawiązując do rocznicy bohaterskich zmagań 1920 r. i Bitwy Warszawskiej, podkreślił, że przykładem tamtego pokolenia i nam dziś potrzeba miłości do Boga i Ojczyzny jako wartości nadrzędnej „przekazywanej potomnym jak codzienny pacierz”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Publikujemy treść homilii Abp. Wacława Depo - Metropolity Częstochowskiego.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Drodzy Współbracia w posłudze Apostolskiej,

Drodzy Ojcowie i Bracia w Kapłaństwie Chrystusowym,

Drogie Osoby życia konsekrowanego, które jesteście pierwszymi świadkami miłości większej do Chrystusa w Kościele i wobec świata,

Drodzy Bracia i Siostry pielgrzymi tego domu Matki, pozdrowieni i powitani w czasie tego upalnego lata, które jednocześnie jest dla nas doświadczeniem wiary dla wielu naszych Braci i Sióstr pielgrzymich z największych zakątków naszej ziemi i spoza jej granic.

Reklama

Pozdrawiam bardzo serdecznie wszystkich ludzi służących prawdzie poprzez Telewizję Trwam i Radio Maryja, sieci telewizyjne i internetowe.

Drodzy w Chrystusie!

Gromadząc się dzisiaj na Jasnej Górze zwycięstwa poprzez dar wiary w Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego, wierzymy, że Maryja, podobnie jak Chrystus, przezwyciężyła już śmierć i jak podkreślała modlitwa mszalna kolekty „króluje w chwale niebieskiej w pełni swojego człowieczeństwa wraz z duszą i ciałem.” To w Maryi–pouczał nas św. Jan Paweł II w encyklice o Eucharystii w życiu Kościoła poznajemy przemieniającą moc miłości Boga, w Niej dostrzegamy świat odnowiony miłością. To Ona uczy nas uznać zbawczą i miłosierną obecność Jej Syna we wspólnocie Kościoła. Brak kontemplacji oblicza Maryi, a wraz z nim brak odniesień do Chrystusa- Jej Syna-uniemożliwiają nam odkrycie i wniknięcie w samą tajemnicę obecności i działania Boga z świecie.

Karol Porwich/Niedziela

Reklama

Reklama

Stawiamy więc jedno z pierwszych pytań: Któż może głębiej nam pomóc zrozumieć i przybliżyć się do Jezusa Chrystusa i patrzeć Jego oczami na nasze doczesne życie- jak Maryja, która była Pierwszą z wierzących w Niego... Wiara zatem jest drogą wsłuchiwania się i posłuszeństwem Słowu Boga i całkowitym- na wzór Maryi-zdaniem się na inicjatywę i działanie Boga w nas. Tę drogę radośnie obwieszcza i potwierdza w Ewangelii według świętego Łukasza krewna Maryi-Elżbieta - w słowach: “Błogosławiona jesteś któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana. “W tych słowach-podkreślmy to jeszcze raz-odsłania się zasadnicza prawda o Maryi, a mianowicie: posłuszeństwo i błogosławieństwo wiary.

Reklama

Karol Porwich/Niedziela

Dlatego trzeba nam zawołać: Panie, przymnóż nam wiary przez wstawiennictwo Twojej i naszej Matki, bo owe błogosławieństwo było Jej udziałem a łaskę ściąga tylko wiara, która się modli. I dlatego jesteśmy dzisiaj tutaj razem.

Podziel się cytatem

Świadomi więc, że to właśnie Maryja jest najpewniejszą drogą do zjednoczenia z Chrystusem i drogą do Domu Ojca, wejdźmy w światło kolejnych czytań mszalnych. Jeden z ważniejszych tekstów odnoszących się do Maryi znajdujemy w 12. rozdziale Apokalipsy św. Jana, w którym rozgrywa się dramatyczna walka na niebie dwóch postaci: Niewiasty i smoka, który zwie się diabeł i szatan zwodzący całą zamieszkałą ziemię (12, 9) Jak pouczał nas Benedykt XVI w homilii na Wniebowzięcie 2007 r. – ten obraz ma wiele znaczeń. Po pierwsze nie ma wątpliwości, że jest to Najświętsza Maryja Panna obleczona w słońce czyli obleczona w Boga, Maryja, która w pełni żyje w Bogu, przeniknięta Bożym światłem, otoczona dwunastoma gwiazdami czyli dwunastoma pokoleniami Izraela. U stóp ma księżyc, symbol śmierci i śmiertelności. Maryja śmierć ma już za sobą– jest w pełni obleczona w życie. Została przyjęta z ciałem i duszą do chwały Boga. Z kolei św. Jan Paweł II w swojej Maryjnej encyklice powiedział, że w tajemnicy Wniebowzięcia wyraża się wiara Kościoła, że Maryja jest zjednoczona z Chrystusem węzłem ścisłym i nierozerwalnym w jego pierwszym przyjściu to przez stałą z Nim współpracę jako Pierwsza Uczestnicząca jest również w jego zwycięstwie nad śmiercią i będzie tak samo zjednoczona z Nim w oczekiwaniu drugiego przyjścia.

Reklama

Te dwa głosy Następców św. Piotra: Jana Pawła II i Benedykta XVI podprowadzają nas do głębi światła z Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian. Paweł przypomina o tym, że to człowiek przez nieposłuszeństwo wprowadził wszystkich ludzi w śmierć. Aby zniszczyć te skutki grzechu pierworodnego dzięki wierze i posłuszeństwu Maryi, Syn Boży stał się człowiekiem i przerwał tę tragiczną konsekwencję grzechu swoim zwycięskim zmartwychwstaniem. On zmartwychwstał jako pierwszy a my wierzący w Niego– podobnie jak Maryja– mamy otwartą drogę do nieśmiertelności.

Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie!

Dzisiejsza uroczystość dodaje nam odwagi wiary, która jest darem Ducha Świętego, albowiem żyjemy w świecie, w którym często zdają się triumfować powszechne zakłamanie, zło i śmierć. I nie bójmy się tego powiedzieć, że czasy nasze są nie tylko wielką próbą wiary naszego narodu i Kościoła, ale w pewnym sensie jest to trudny test na dwutysiącletnią kulturę i cywilizację chrześcijańską. To nas musi zdumiewać, że już 15 sierpnia 1996 roku tutaj na Jasnej Górze śp. kardynał Józef Glemp odpowiadał na pytanie: co niepokoi Kościół w jego pracy nad pogłębieniem wiary ku promocji moralnej człowieka? I odpowiedział: to trudne do wyrugowania zakłamanie, które przyczynia się do zachwiania równowagi sumienia rozróżniającego dobro od zła i prawdę od kłamstwa. I wskazał, że bez modlitwy do Chrystusa, bez modlitwy do Matki i bez pomocy Ducha Świętego trudno nam rozpoznawać będzie pokusy szatana wabiącego do zła. Powracają te słowa. To w tym samym duchu odpowiedzialności za pracę Kościoła na ziemi polskiej pisał również Ojciec Święty Franciszek w encyklice „Światło wiary”: „Wiara chrześcijańska jest historią spotkania człowieka z miłością, która objawiła się w pełni w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Ale wiara to nie tylko patrzenie, kontemplacja Jezusa, ale też patrzenie na świat, na sprawy współczesne, które przeżywamy Jego oczami. Wiara bowiem, podkreśla Papież Franciszek, nie mieszka w mroku, ale jest światłem dla naszych ciemności i oświetla teraźniejszość wskazując kierunek naszej wędrówki w czasie (por. 4-5).

Reklama

Idąc za tym papieskim przesłaniem możemy lepiej zrozumieć, że budzenie energii religijnych - zapalania świateł wiary i nadziei - jest sprawą obowiązku nas wszystkich, katolików, poczynając od biskupów i kapłanów, bo takie energie zachowują i gwarantują wolność ducha. A wówczas oddajemy nie tylko Kościołowi ale i Narodowi największą przysługę poprzez przedłużenie bytu narodowego i aby miłość do Boga i Ojczyzny była wartością nadrzędną, przekazywaną potomnym jak codzienny pacierz, za przykładem bohaterskich zmagań 1920 roku i Bitwy Warszawskiej. Dobrze ujęła to wielka patriotka i pisarka Zofia Kossak - Szczucka zaznaczając, że „tradycja chrześcijańska nie jest w Polsce tylko zewnętrznym kolorytem, jakąś celebracją, ale jest potrzebą serca głęboko zakorzenioną w szczerym umiłowaniu Matki Jezusa naszego Zbawiciela, Królowej Polski. To jest w sercach moich rodaków zapisane na wieki: nie poddać się, nie oddać wiary i ziemi Ojczystej.”

Drodzy w Chrystusie!

Kończąc to nasze zamyślenie prośmy Maryję Wniebowziętą, która jest Oblubienicą w Duchu Świętym - słowami modlitwy Litanii do Ducha Świętego autorstwa Romana Brandstaettera:

Reklama

Przybywaj Duchu Święty,

Spójrz na ludzi idących przed siebie drogą nieskończonego postępu,

Spójrz na rozpad atomu,

Na rozpad moralności,

Na rozpad ładu i porządku,

Na rozpad sztuki,

Spójrz na rozpad cywilizacji,

Na rozpad słów,

Na rozpad prawa, harmonii i rozsądku,

Na rozpad logiki,

Na rozpad wszystkich wartości.

Przybywaj i wybaw nas

od głupoty udającej mądrość,

od kłamstwa udającego prawdę,

od fanatyzmu udającego wiarę,

od nienawiści udającej miłość,

od niewoli udającej wolność,

od pychy udającej pokorę,

i od Szatana, który mówiąc „tak”, myśli - „nie”.

a mówiąc „nie” myśli – „tak”.

Przybywaj Duchu Święty, abyśmy wśród niezliczonych wezwań i nawoływań umieli rozpoznać Twój głos i oświeć nas i prowadź z ziemi mroku i rozpaczy do królestwa Bożego. Amen.

Podziel się cytatem

Karol Porwich/Niedziela

2023-08-15 14:10

Ocena: +12 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozmowa z abp. Depo: Trzecia niedziela Wielkiego Postu

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

abp Wacłaaw Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty – kapłaństwo i małżeństwo

2024-04-28 18:43

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

Marcin Jarzembowski

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

- Szatan atakuje dziś fundamenty - kapłaństwo i małżeństwo. Bo wie, że jeżeli uda mu się zachwiać fundamentami społeczeństwa, to zachwieje całym narodem. My róbmy swoje i nie dajmy się ogłupić - mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz zainaugurował obchody roku jubileuszowego 100-lecia bydgoskiej parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie. - Została ona erygowana 1 maja 1924 r. przez kard. Edmunda Dalbora. Niektórzy powiedzą, był to piękny czas. Nie było telefonów komórkowych, telewizji, Internetu, żyło się spokojniej, romantycznie, piękna idylla. Czy na pewno? Nie do końca - mówił bp Włodarczyk, zachęcając, by wejść w głąb historii i zobaczyć, czym żyli przodkowie.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

2024-04-29 12:13

Materiały kurialne

Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Odszedł do wieczności ks. kan. Zbigniew Nidecki, kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

W piątek 26 kwietnia 2024 r., w 72. roku życia i 43. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę śp. ks. kan. Zbigniew Nidecki, emerytowany kapłan naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję