Reklama

Kościół

Rycerze Kolumba z Polski wyróżnieni za działania na rzecz wiary i miłosierdzia

W czasie 141. Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba w Orlando na Florydzie Rycerze Kolumba z Polski zostali wyróżnieni i docenieni przez międzynarodową wspólnotę oraz jej przywódcę, Najwyższego Rycerza Patricka Kelly’ego, za dotychczasową pomoc Ukrainie. Z kolei Rycerze ze Sławna (diecezja koszalińsko-kołobrzeska) zostali wyróżnieni międzynarodową nagrodą programową.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Rycerze Kolumba

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najwyższa Konwencja Rycerzy Kolumba to doroczne, międzynarodowe spotkanie członków i przywódców tej organizacji z całego świata. Dla globalnej wspólnoty dwóch milionów katolickich mężczyzn Konwencja jest czasem podsumowania działalności w ostatnich 12 miesiącach i wyróżnienia najistotniejszych osiągnięć, a także wytyczania nowych kierunków rozwoju i działalności na najbliższy czas. „To wspaniały czas, święto dla wszystkich Rycerzy, a także okazja, by wymienić się doświadczeniem z braćmi z całego świata” – powiedział Andrzej Anasiak, były przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce pełniący dziś funkcję Najwyższego Kustosza jako pierwszy Rycerz Kolumba z Europy. „To także czas radości z sukcesów naszej jurysdykcji, z jej dynamicznego rozwoju i realizacji programów, które służą potrzebującym” – dodał.

O swojej modlitewnej bliskości zapewnił Rycerzy Kolumba i wszystkich uczestników Konwencji papież Franciszek, który wystosował list na ręce Najwyższego Rycerza. „W chwili, w której doświadczamy skutków wojny i konfliktu, solidarność i praktyczne wsparcie Rycerzy Kolumba oferowane cierpiącym braciom i siostrom w Ukrainie i innych miejscach świata, stanowią świadectwo ewangelicznej miłości bliźniego wyróżniającej uczniów Chrystusa” – napisał w imieniu papieża Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Nieustająca pomoc i bratnie wsparcie polskich Rycerzy dla Ukrainy zostało zauważone i docenione w dorocznym raporcie Najwyższego Rycerza Patricka Kelly’ego, który podsumował ostatnie 12 miesięcy działalności charytatywnej i formacyjnej Rycerzy Kolumba na całym świecie. „W grudniu pojechałem do Polski, gdzie spotkałem się z prezydentem Andrzejem Dudą. Wręczyłem prezydentowi i całemu narodowi polskiemu Nagrodę Caritas za nadzwyczajne dzieła miłosierdzia na rzecz innych” – przypomniał w oficjalnym wystąpieniu Najwyższy Rycerz. Jak dodał, w szczególności nagroda ta stanowi wyróżnienie polskich Rycerzy. „Jesteście wspaniałym przykładem pierwszeństwa w wierze i miłosierdziu” – powiedział Patrick Kelly.

Reklama

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników Konwencji podziękował za to wyróżnienie i wyraził radość z działań podejmowanych przez Zakon w Polsce. „Cieszę się, że za sprawą św. Jana Pawła II od wielu lat Rycerze Kolumba działają także w naszym kraju, niosąc pomoc potrzebującym” – napisał prezydent. „Mimo dynamicznych przemian cywilizacyjnych i kulturowych (…) Zakon Rycerzy Kolumba realizuje założenia, które legły u jego podstaw” – dodał.

Podziel się cytatem

„Najwyższy Rycerz podkreślił zaangażowanie polskich Rycerzy Kolumba w pomoc uchodźcom od pierwszego dnia po rozpoczęciu agresji Rosji na Ukrainę. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki z kolei nazwał nas silnym ramieniem Zakonu wspierającym poszkodowanych w wyniku działań wojennych” – powiedział Delegat Stanowy Krzysztof Zuba, przywódca Rycerzy w Polsce, który przewodził kilkuosobowej polskiej delegacji w Orlando.

Nagrodę programową za organizację Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w swojej miejscowości z rąk Najwyższego Rycerza odebrał Laurence Cherni, przywódca Rycerzy ze Sławna. Rycerze zainicjowali to wydarzenie w 2021 roku i przeprowadzili z powodzeniem już dwie edycje. „Tydzień Kultury Chrześcijańskiej oferuje cały przekrój naszej kultury, zaczynając od muzyki klasycznej, poprzez malarstwo, pisanie ikon (…) kończąc na muzyce rozrywkowej” – opisał przebieg wydarzenia Cherni. Jak dodał, cieszy go, że wraz z pozostałymi Rycerzami ze swojej parafii mógł przyczynić się do sukcesu i dobrego wizerunku rycerstwa w Polsce.

Warto podkreślić, że jest kolejny rok, kiedy Rycerze z Polski zostają uhonorowani na arenie międzynarodowej prestiżową nagrodą. W poprzednich latach władze największej na świecie męskiej organizacji świeckich katolików wyróżniły m.in. działania parafialnych grup Rycerzy z Tomaszowa Lubelskiego, Częstochowy czy Radomia.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od 17 lat i liczą ponad 7 tysięcy członków działających w blisko 300 parafiach na terenie 33 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.

2023-08-09 12:48

Oceń: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rola mężczyzny w aborcji

Niedziela warszawska 14/2019, str. III

[ TEMATY ]

mężczyzna

aborcja

ojcostwo

Rycerze Kolumba

mężczyźni

Artur Stelmasiak

Liderzy męskich wspólnot mówili na konferencji o odpowiedzialnym ojcostwie

Liderzy męskich wspólnot mówili na konferencji o odpowiedzialnym ojcostwie

Tegoroczny Marsz Świętości Życia nie bez powodu akcentuje rolę ojca. – Gdyby mężczyźni zachowywali się odpowiedzialnie, to nie doszłoby do wielu tragedii aborcji – mówi Jan Grądzki, przedstawiciel Rycerzy Kolumba w Polsce

Duszpasterstwa rodzin obydwu stołecznych diecezji chcą zwrócić uwagę na kluczową rolę ojca w ochronie życia poczętego. Dlatego też tegoroczne hasło Marszu Świętości Życia brzmi: „Tato, to ja”. – Gdy kobieta przychodzi i mówi mężczyźnie, że jest w ciąży, to od niego zależy często los życia poczętego – mówi Beata Chojnacka z duszpasterstwa rodzin archidiecezji warszawskiej. – Chcemy także zwrócić uwagę na rolę ojca w wychowaniu i tworzeniu rodziny, bo to mężczyzna zabezpiecza zewnętrzną granicę rodziny. Jeżeli ona jest szczelna, to wszystkie złe i szkodliwe wpływy zewnętrznego środowiska nie dochodzą do rodziny.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Re: módlmy się o dobry i zgodny wybór papieża

2025-05-07 10:50

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

W intencji dobrego wyboru 267 Biskupa Rzymu modlili się dzisiaj kardynałowie, biskupi, duchowieństwo i wierni podczas Mszy św. „Pro eligendo Romano Potifice” w bazylice watykańskiej. Celebracji przewodniczył Dziekan Kolegium Kardynalskiego, 91-letni kard. Giovanni Battista Re.

W modlitwie kolekty celebrans prosił: „Boże, który jesteś odwiecznym Pasterzem i z ojcowską troską prowadzisz swoją owczarnię, obdarz swój Kościół pasterzem, który będzie Tobie miły świętością życia, czujny i troskliwy w opiece nad Twoim ludem”.
CZYTAJ DALEJ

Konklawe. Co się dzieje po wyborze papieża?

2025-05-07 21:08

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Konklawe wchodzi w końcową fazę, gdy elekt otrzyma co najmniej dwie trzecie głosów. W tym roku, przy 133 elektorach, będzie to poparcie co najmniej 89 purpuratów. Jeśli tak się stanie, osoba wskazana przez kardynałów usłyszy pytanie: "Czy przyjmujesz?".

„Czy przyjmujesz?” - pyta elekta przewodniczący konklawe. Jeżeli usłyszy odpowiedź twierdzącą, oznacza to koniec konklawe, a wybrany zostaje papieżem. Następnie odpowiada na pytanie o imię.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję