Bruksela
Błąd czy celowe działanie
O woli natychmiastowego podjęcia działań w związku z nieuwzględnieniem w „Europejskim kalendarzu szkolnym” świąt chrześcijańskich zapewnił Radę Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów w Komisji Europejskiej - John Dalli.
W piśmie przypomniano, że „Europejski kalendarz szkolny” jest publikowany od siedmiu lat. Porusza on wiele zagadnień dotyczących takich kwestii, jak ochrona konsumentów, a także inne sprawy, które mogą zainteresować uczniów w wieku 15-18 lat. Jest on rozpowszechniany na prośbę nauczycieli. Obecna jego wersja dotyczy roku szkolnego 2010/2011, a nie roku kalendarzowego 2011. Zawiera on między innymi agendę, która jednakże nie wylicza systematycznie świąt religijnych czy narodowych. Wskazuje w każdym tygodniu na ciekawy fakt, o którym nie każdy z uczniów wie, choć może być on dla tej grupy wiekowej interesujący. Wyjaśnia na przykład, czym się różni Rada Europejska od Rady Europy, porusza sprawę przemytu ludzi czy przypomina mowę Martina Luthera Kinga przed pomnikiem Lincolna w Waszyngtonie. Ponieważ „Kalendarz” jest dostosowany do różnych kontekstów narodowych, wymienione w nim wydarzenia mogą się różnić w poszczególnych państwach członkowskich.
Ziemia Święta
120-lecie Szkoły Biblijnej
Reklama
Prowadzona przez dominikanów Francuska Szkoła Biblijna i Archeologiczna - najstarszy ośrodek badań biblijnych i archeologicznych w Ziemi Świętej - obchodzi 120-lecie istnienia. O rocznicy przypomniano podczas Mszy św., transmitowanej przez telewizję francuską w programie „Le Jour du Seigneur”.
Inicjatorem powstania pod koniec XIX wieku tej placówki był o. Marie-Joseph Lagrange (1855-1938). Jego celem było przeprowadzenie studiów nad Biblią. Od 120 lat dominikańska Francuska Szkoła Biblijna i Archeologiczna w Jerozolimie należy do uznanych i najlepszych w świecie ośrodków biblistyki, paleografii i archeologii biblijnej. Obecnie pracuje tam ok. 20 dominikanów, którzy mieszkają w klasztorze św. Szczepana, w tym Polak o. Paweł Trzopek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ludzie
Abp Robert Zollitsch
Przewodniczący niemieckiego Episkopatu abp Robert Zollitsch, podsumowując rok 2010, powiedział, że był to rok nauki dla nas wszystkich. Podkreślił, że Kościół w Niemczech przeszedł kryzys, ale dziś wychodzi z niego mocniejszy, niemieccy katolicy mogą więc z nadzieją patrzeć w przyszłość.
Abp Zollitsch przyznał, że był zaskoczony liczbą i jakością wykroczeń wśród księży. Według niego, Kościół w Niemczech przeszedł oczyszczający proces, mimo że większość przypadków molestowania zdarzała się w rodzinach, a nie wśród księży. - Mam nadzieję, że teraz będziemy bardziej wrażliwi na kwestie molestowania, zarówno w Kościele, jak i w społeczeństwie. Tegoroczny kryzys zamienił się w szansę, abyśmy w przyszłości lepiej rozwiązywali tego typu problemy - powiedział.
Abp Zollitsch przyznał też, że w minionym roku z przerażeniem odkrył, jak bardzo są prześladowani na świecie chrześcijanie. Do pozytywnych przeżyć natomiast zaliczył spotkanie z młodzieżą różnych wyznań podczas swojego pobytu w Taizé oraz zapowiedź wizyty Benedykta XVI w Niemczech we wrześniu 2011 r.
Cudzysłów
Oddajcie nam pokój! Pojednajcie się ze sobą, pomni na bezużytecznie przelaną krew w wendetach, które w ubiegłych latach wyniszczyły całe rodziny i sprawiły, że wiele miasteczek zupełnie opustoszało!
Bp Giuseppe Morosini w apelu do członków mafii
Krótko
Dmitrij Miedwiediew chciałby wierzyć, że ostra reakcja Donalda Tuska na raport MAK-u to efekt „komplikacji politycznych w Polsce”. Taką opinię wyraził w transmitowanej bezpośrednio rozmowie z szefami państwowych kanałów telewizyjnych.
Trzech polskich żołnierzy w Afganistanie zostało rannych w wyniku eksplozji przydrożnego ładunku wybuchowego; ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
Policja w Rotterdamie aresztowała 24 grudnia ub.r. wieczorem 12 Somalijczyków pod zarzutem terroryzmu.
Minister spraw zagranicznych Izraela Avigdor Lieberman oświadczył, że porozumienie pokojowe z Palestyńczykami w obecnych warunkach jest niemożliwe. Dlatego, według niego, Izrael powinien raczej szukać rozwiązań przejściowych.
Co najmniej 17 osób zginęło, a 47 odniosło obrażenia w dwóch zamachach samobójczych w Ramadi, w środkowym Iraku. Większość ofiar to policjanci.
Pociąg transportujący prezenty dla Kim Dzong Una, uważanego za przyszłego przywódcę Korei Pn., wykoleił się najprawdopodobniej w wyniku aktu sabotażu. Uważa się, że jest to element walki o władzę w tym państwie.
Były szef koncernu naftowego Jukos i jego partner biznesowy zostali uznani przez sąd w Moskwie za winnych przywłaszczenia 218 mln ton ropy naftowej i prania pieniędzy. Grozi im 14 lat łagrów.
Sejm Litwy na wiosnę zajmie się kontrowersyjnym projektem nowelizacji ustawy o oświacie, która uderza w szkolnictwo mniejszości narodowych, w tym polskie.
Niemcy planują utworzenie państwowego centrum obrony cybernetycznej. To reakcja na wzrost liczby ataków na sieci komputerowe agend rządowych.
Potężna burza śnieżna sparaliżowała trzy lotniska w rejonie Nowego Jorku. Z powodu ataku zimy ogłoszono stan wyjątkowy w stanach: Maryland, Wirginia, Karolina Pn., New Jersey, Maine i Massachusetts oraz w dwóch miastach - Bostonie i Filadelfii.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.