Reklama

Caritas Europa

Niedziela Ogólnopolska 50/2010, str. 8-9

Bożena Sztajner/Niedziela

Rekolekcje odbywały się w Sali Rycerskiej

Rekolekcje odbywały się w Sali Rycerskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty Benedykt XVI osobiście wskazał Jasną Górę jako miejsce rekolekcji organizowanych przez Papieską Radę „Cor Unum”, koordynującą działalność charytatywną Kościoła. Były to trzecie takie rekolekcje - pierwsze miały miejsce w Ameryce Łacińskiej, drugie - w Azji, na trzecie wybrano Europę. Rekolekcje odbywały się w dniach 29 listopada - 3 grudnia. Przybyli na nie przedstawiciele największych katolickich organizacji charytatywnych z krajów Europy.
Jak wyjaśnił organizator i koordynator rekolekcji - ks. Anthony Jesus Figueiredo, wybór Jasnej Góry nie był przypadkowy. - Wybraliśmy Polskę, bo przede wszystkim jest to kraj katolicki - stwierdził. - Ponadto doświadczyliśmy wielkiej pomocy ze strony Caritas Polska i archidiecezji częstochowskiej. Poza tym chcieliśmy oddać się pod opiekę Maryi.
Wśród uczestników rekolekcji byli również kardynałowie: Robert Sarah - nowy przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum”, Paul Josef Cordes - dotychczasowy przewodniczący Rady, Vinko Puljić - arcybiskup Sarajewa w Bośni i Hercegowinie, Kazimierz Nycz - metropolita warszawski, a także ok. 50 biskupów, księża i siostry zakonne oraz osoby świeckie: dyrektorzy albo przewodniczący różnych kościelnych organizacji charytatywnych z całej Europy.
Rekolekcje prowadziła siostra zakonna - m. Theresa Brenninkmeijer, cysterka, przełożona z opactwa „Serce Maryi” w Gjerrild w Danii. Temat rekolekcji stanowiły słowa: „Oto ja, Panie, poślij mnie”.
- Głównym tematem jest nasze powołanie do miłosierdzia - powiedział ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz Caritas Polska. - Zastanawiamy się nad tożsamością katolicką, chrześcijańską dzieł charytatywnych i naszej posługi. Próbujemy odkrywać ewangeliczne korzenie miłosierdzia. Przez modlitwę i medytację Słowa Bożego zastanawiamy się, w jaki sposób mamy służyć człowiekowi, by zarazem służyć samemu Chrystusowi.
Na zakończenie rekolekcji odczytano list kard. Roberta Saraha do Benedykta XVI, w którym napisał m.in.: „Dziękujemy Ojcu Świętemu za encyklikę o caritas. Chcemy realizować pragnienie Jego Świątobliwości w niej zawarte. Nasza misja polega na tym, by żyć tym, czym żył Jezus Chrystus, który przyszedł nie po to, by Mu służono, ale by On służył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Medal Signum Universitatis dla ks. prof. Henryka Witczyka: Uhonorowanie wybitnego biblisty

2026-03-12 16:55

[ TEMATY ]

KUL

Medal Signum Universitatis

ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk

BP KEP

ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk

ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk

Biblista ks. prof. Henryk Witczyk został uhonorowany odznaczeniem uniwersyteckim KUL najwyższej rangi - medalem Signum Universitatis. Otrzymał go w uznaniu wybitnych osiągnięć naukowych i organizacyjnych oraz zasług w krzewieniu apostolatu biblijnego w Polsce, a także w dowód szacunku i wdzięczności za działalność na rzecz rozwoju i propagowania nauk biblijnych.

Medal Signum Universitatis wręczany jest zasłużonym osobom i instytucjom, wykazującym się oddaniem, troską o byt, rozwój i tożsamość Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Trzy lekarstwa od Boskiego Kardiologa

2026-03-12 09:53

[ TEMATY ]

wiara

Watykan

Wielki Post

Adobe Stock

Słuchanie Boga, nazywanie zła po imieniu, wybieranie Chrystusa na nowo to trzy lekarstwa, które Pan Jezus oferuje człowiekowi w Kościele jako „szpitalu polowym”. Mówił o nich ks. Mateusz Wójcik, dyrektor Domu Polskiego Jana Pawła II w Rzymie, który przewodniczył Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej.

Ks. Wójcik przypomniał metaforę Kościoła jako „szpitala polowego”, którą posługiwał się papież Franciszek. „Niejednokrotnie zranieni przez grzech, pobici przez nasze słabości, upokorzeni, zdruzgotani przez nasze winy, zawstydzeni ogromem popełnionego zła, wchodzimy dzisiaj do tego ‘szpitala’, aby spotkać się z Boskim lekarzem, Jezusem - skomentował ks. Mateusz Wójcik. - Usłyszeć może i trudną, ale prawdziwą diagnozę choroby naszego serca. Jednocześnie mając pewność, że recepta, którą otrzymamy, o ile ją zrealizujemy i zastosujemy leczenie, przyniesie ulgę w cierpieniu, a w końcu z Bożą pomocą uzdrowienie”.
CZYTAJ DALEJ

Jak męka Chrystusa wyglądała z perspektywy św. Piotra?

2026-03-12 20:59

[ TEMATY ]

św. Piotr

męka Chrystusa

pixabay.com

Gdy patrzymy na osoby towarzyszące Jezusowi w drodze do Jerozolimy, na pierwszym planie pojawia się Szymon Piotr. Spójrzmy na niego nie tylko jako na postać historyczną, ale jako na kogoś, w kim przejrzeć może się każdy z nas…

Artykuł zawiera fragment z książki o. Edwarda Kryściaka SP „Pasja miłości”, wyd. eSPe. Zobacz więcej: boskieksiazki.pl.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję