Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nobel za in vitro budzi sprzeciw i zdumienie

Oświadczenie Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia

Reklama

W imieniu środowisk zrzeszonych w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia wyrażamy zdumienie przyznaniem Nagrody Nobla za opracowanie metody in vitro, w wyniku której ginie tak wiele istot ludzkich. Zdecydowanie bardziej zasługują na to twórcy NAPROTECHNOLOGII, która jest faktycznie metodą leczenia niepłodności i nie powoduje negatywnych skutków.
W związku z kontrowersyjną decyzją Komitetu Noblowskiego, pragniemy przypomnieć, że:
- nieprawdą jest, jakoby metoda in vitro była metodą leczenia bezpłodności. Po przeprowadzeniu całej procedury, nawet jeśli w rezultacie dojdzie do urodzenia dziecka, płodność rodziców nie zostaje przywrócona;
- w wyniku stosowania tej metody wiele powoływanych do życia istot ludzkich jest poddawanych selekcji, uśmiercanych bądź skazywanych na powolną śmierć w laboratoryjnych zamrażarkach;
- procedura in vitro depcze godność osoby ludzkiej, traktując embrion jako towar, podlegający ocenie jakościowej i mający zaspokoić pragnienia i potrzeby innych;
- powszechne stosowanie tej procedury otwiera pole do wielu nadużyć, jak tworzenie banków spermy i jajeczek czy pokusa hodowania ludzi „na części zamienne”.
W tej sytuacji, gdy świadomość prawdziwej natury in vitro i niebezpieczeństw z nią związanych jest coraz bardziej rozpowszechniona i metoda zaczyna budzić w społeczeństwie uzasadniony sprzeciw, nagradza się twórcę tej metody, aby - jak uzasadniają członkowie Komitetu Noblowskiego - „walczyć z uprzedzeniami związanymi z in vitro”. Świadczy to o zmianie charakteru Nagrody Nobla, która zamiast wyróżniać ludzi bezdyskusyjnie zasłużonych dla dobra społeczeństw wykorzystywana jest w ideologicznej walce po stronie środowisk liberalno-lewicowych.
W imieniu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia

Dr Paweł Wosicki - prezes
Antoni Szymański - wiceprezes

Warszawa, 7 października 2010 r.

Wadowice

Multimedialne muzeum papieskie

Reklama

Z udziałem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza 5 października w Wadowicach podpisany został akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod przebudowywane Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Od dziś także można zwiedzać replikę wnętrza mieszkania Wojtyłów - powstałą na czas modernizacji papieskiego domu rodzinnego.
- To muzeum ukaże nam osobę Papieża i całe jego dziedzictwo w sposób nowoczesny i autentyczny. Ojciec Święty był człowiekiem skromnym i pewnie nigdy się nie spodziewał, że powstanie w jego rodzinnym mieście tego typu placówka - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas konferencji prasowej w Wadowicach. Po odrestaurowaniu przywrócony zostanie w mieszkaniu Wojtyłów wygląd z lat 20. ubiegłego wieku, oddający klimat domu rodzinnego. Zrekonstruowana zostanie także elewacja kamienicy do kształtu z przełomu XIX i XX wieku. Ekspozycja powiększy się czterokrotnie - do ponad 1 tys. m2, na czterech kondygnacjach. Znajdą się w niej elementy oryginalnego wyposażenia, osobiste rzeczy Jana Pawła II oraz rękopisy.
Realizację muzeum, którego dyrektorem jest ks. Paweł Danek, zaplanowano do końca 2012 r. Na ten okres dla zwiedzających i pielgrzymów została przygotowana wystawa zamienna w Domu Katolickim przy wadowickiej parafii. Elementem ekspozycji jest kopia mieszkania Wojtyłów w skali 1:1, a także scenografia przedstawienia „Antygony” na historycznej scenie, na której występował Karol Wojtyła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zabawa k. Tarnowa

Pomnik Ofiar Wypadków

Przy sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie k. Tarnowa powstaje pomnik Ofiar Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy. Ma tam także powstać centrum pomocy osobom przeżywającym kryzys po stracie bliskich.
- Przede wszystkim chcemy objąć troską wszystkich, którzy doświadczyli tragedii, żeby mieli tutaj swoje miejsce - mówi ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium. Prowadzona jest tu księga pamięci ofiar wypadków drogowych. Codziennie pali się przy niej świeca. Każdego 10 i 18 dnia miesiąca trwa modlitwa za zmarłych w niej zapisanych. Karty ze zdjęciami osób, które zginęły w wypadkach, nadsyłane są z całej Polski, a księga zapełnia się wpisami.
W dniach 20-22 listopada z okazji dnia pamięci i modlitwy za tych, którzy zginęli na drogach, planowana jest w Zabawie dwudniowa międzynarodowa konferencja „Ofiary wypadków drogowych - nasza wspólna odpowiedzialność”. Rozpocznie się ona Mszą św. i modlitwą w intencji ofiar wypadków drogowych, a zakończy w Sejmie wystąpieniami i referatami zaproszonych gości.

Zło dobrem zwyciężaj

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko powiedział

Chcemy, by państwo zrozumiało, że może być silne tylko wraz ze społeczeństwem. A do tego prowadzi droga przez poszanowanie człowieka, jego sumienia i przekonań.

Krótko

Parlamentarzyści PiS domagają się od rządu działań, które doprowadzą do zmiany przebiegu Gazociągu Północnego, tak by nie ograniczał rozwoju polskich portów. Jeśli ich nie będzie, nie wykluczają skierowania wniosku do Trybunału Stanu.

Marek Michalak został wybrany na kolejnego przewodniczącego Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka (ENOC). Jego kadencja rozpocznie się w przyszłym roku.

Będzie mniej pieniędzy na drogi. Rząd obciął wydatki na budowę nowych dróg w przyszłym roku o 5,4 mld zł. Zapłacimy za to więcej za paliwo. Rząd likwiduje ulgę w podatku akcyzowym. Po 1 stycznia 2011 r. za każdy litr zapłacimy o 5 gr więcej.

Choć problem jest znany od lat, to rząd nagle wydał walkę sklepom z dopalaczami. Na gwałt przygotowano też nową ustawę, która ma w tym pomóc. Wszystkie siły polityczne zgadzają się z koniecznością eliminacji dopalaczy, ale ostrzegają, że tak szybkie procesowanie nad prawem może prowadzić do jego niekonstytucyjności.

Wspieranie rodziny to jeden z głównych punktów wspólnego programu wyborczego Unii Polityki Realnej oraz Prawicy Rzeczypospolitej. Program, przedstawiony 6 października, przewiduje m.in. gwarancję samorządowego becikowego oraz dodatek macierzyński dla rodzin wielodzietnych. Prawica Rzeczypospolitej i Unia Polityki Realnej - obok wspólnego kandydata na prezydenta stolicy, którym jest Piotr Strzembosz - wystawią w wyborach samorządowych również wspólne listy do Rady Warszawy i rad dzielnic.

Prokuratorzy z Gdańska, którzy prowadzą dochodzenie w sprawie porwania i śmierci Krzysztofa Olewnika, weryfikują hipotezę, że w wieczór porwania w domu Olewnika odbyły się dwa przyjęcia. Podczas drugiego ktoś został zastrzelony lub postrzelony.

Płaca minimalna wzrośnie w 2011 r. o 69 zł i wyniesie 1386 zł.

Pielęgniarki mają szansę na obiecane przez rząd podwyżki. Połączone sejmowe komisje zdrowia i samorządu terytorialnego przyjęły rządową propozycję podziału pieniędzy na wynagrodzenia w ochronie zdrowia, zapisane w nowelizacji ustawy o ZOZ-ach. Nowelizacja nakłada na dyrektora samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej obowiązek przeznaczania 40 proc. z nadwyżki kontraktu na podwyżki dla pracowników, ¾ tej kwoty mają otrzymać pielęgniarki i położne na wzrost wynagrodzeń.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

„Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie”

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Sennacheryb prowadzi kampanię przeciw Judzie. Miasta warowne już padły. Jerozolima pozostaje sama. Król Asyrii posyła list z groźbą i szyderstwem. Inne kraje nie zostały ocalone przez swoich bogów, więc także Bóg Izraela miałby nie ocalić swego miasta. Ezechiasz nie odpowiada propagandą. Bierze pismo i rozkłada je przed Panem w świątyni. To gest modlitwy bardzo prosty. Król oddaje Bogu dokładnie to, czym grozi wróg. Modlitwa nie ukrywa lęku. Składa go w ręce Pana. Ezechiasz zwraca się do Boga jako do Tego, który zasiada nad cherubami. To wyznanie Jego królowania. Prośba nie szuka ratunku dla ludzkiego prestiżu. Szuka objawienia prawdy o jedynym Bogu. Odpowiedź przychodzi przez Izajasza. Jerozolima zostaje nazwana „córką Syjonu”. Miasto nie ocala własną siłą. Ocalenie przychodzi z gorliwości Pana. Wyrocznia zapowiada, że najeźdźca wróci tą samą drogą. Nie wejdzie do miasta. Nie usypie wału. Nie wypuści strzały. Nocna klęska obozu zostaje przypisana aniołowi Pana, znakowi skutecznego działania Boga. Biblia pokazuje tu, że historia nie należy wyłącznie do imperiów. Pan strzeże Reszty, która ma jeszcze wydać owoc. Nawet roczniki asyryjskie pamiętają zdobycie wielu miast Judy, lecz nie ogłaszają zdobycia Jerozolimy. Dla Pisma jest to znak wysłuchanej modlitwy.
CZYTAJ DALEJ

USA: katolicy modlą się w intencji wolności religijnej

2026-06-23 10:24

Vatican Media

W USA katolicy będą modlić się w intencji wolności religijnej

W USA katolicy będą modlić się w intencji wolności religijnej

Dostęp migrantów do sakramentów, przemoc polityczna i antyreligijna, prześladowania wierzących oraz prawo rodziców do wyboru edukacji dzieci – na te sprawy zwracają uwagę amerykańscy biskupi w Tygodniu Wolności Religijnej 2026. Hierarchowie z USA zachęcają katolików do modlitwy, refleksji i konkretnych działań.

Tydzień Wolności Religijnej rozpoczął się 22 czerwca, we wspomnienie świętych Tomasza Morusa i Jana Fishera. Jak czytamy na stronie Konferencji Katolickich Biskupów Stanów Zjednoczonych (USCCB), wolność religijna pozwala Kościołowi i innym wspólnotom wyznaniowym publicznie wyznawać wiarę oraz służyć społeczeństwu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję