Honorową nagrodę Cinema for Peace (Kino dla pokoju) za „różnorodne i ciche zaangażowanie Ojca Świętego na rzecz Ukrainy” Bizilj wręczył Franciszkowi 27 czerwca, a następnie przez dłuższą chwilę rozmawiał z papieżem. „Pomimo wszystkich swoich problemów zdrowotnych papież ma niesamowitą siłę woli”, podkreślił słoweński filmowiec w rozmowie z portalem The Pioneer. „Na przykład zaraz po rozpoczęciu wojny w Ukrainie Franciszek udał się do ambasady rosyjskiej i prosił prezydenta Władimira Putina o pokój”.
Powiedział też, że również podczas kręcenia filmu wiele osób z Ukrainy mówiło mu, jak bardzo są wdzięczni Franciszkowi. Zwrócił uwagę, że papież jest zawsze aktywnie zaangażowany, wysyła karetki pogotowia i środki pomocy, a także odbywa wiele rozmów telefonicznych, nie robiąc z tego wielkiego rozgłosu. „Franciszek jest naprawdę wspaniałym wzorem do naśladowania i powinniśmy modlić się za niego, tak jak on zawsze sobie tego życzy – także niezależnie od tego, czy sami chodzimy do kościoła, czy nie”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
„To dla nas wielki zaszczyt móc wręczyć Ci, Ojcze Święty, tę nagrodę – powiedział papieżowi Bizilj cytowany przez Vatican News. – Miliony ludzi pokładają w Tobie wiele nadziei, dla tych ludzi jesteś inspiracją” – dodał, nazywając Franciszka „najważniejszym człowiekiem pokoju na świecie”. Papież podziękował mu i poprosił: „Módlcie się za mnie. Potrzebuję waszych modlitw”.
Podczas wręczania papieżowi nagrody Bizilj nawiązał również do dzieci zabitych na Ukrainie. Powiedział, że myśli w szczególności o rocznym chłopcu, który zginął w rosyjskim ataku rakietowym w marcu 2022 roku. Na pokazie filmu „Freedom on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom” w Rzymie 27 czerwca był obecny ojciec tego chłopca. Franciszek widział już ten film w Watykanie w lutym i przy tej okazji spotkał się z ukraińskimi ofiarami wojny.
Jaka Bizilj, producent filmowy, autor i działacz na rzecz praw człowieka, jest założycielem inicjatywy Cinema for Peace, której celem jest wspieranie kwestii humanitarnych poprzez filmy. Została ona założona w 2002 roku w odpowiedzi na ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku. Od 2008 roku Cinema for Peace Foundation (fundacja non-profit „Kino dla Pokoju”) ma swoją siedzibę w Berlinie, gdzie raz w roku odbywa się również „Gala Kina dla Pokoju”.