Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 36/2010, str. 6

BPJG/Marek Kępiński

Spotkanie z mediami

Spotkanie z mediami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowe ciało KEP

Chodzi o godne upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, jak co roku, była okazją do spotkania biskupów Kościoła w Polsce. 25 sierpnia po raz pierwszy zebrała się na Jasnej Górze Rada Biskupów Diecezjalnych, która jako nowe ciało Konferencji Episkopatu Polski została powołana w październiku 2009 r.
Tematem obrad była m.in. kwestia rozwiązania konfliktu wokół krzyża spod Pałacu Prezydenckiego. - Spełnienie postulatu godnego upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej jest warunkiem rozwiązania problemu krzyża przed Pałacem Prezydenckim - powiedział abp Kazimierz Nycz podczas spotkania z dziennikarzami na zakończenie obrad. Metropolita warszawski zauważył, że jeśli zostaną spełnione wszystkie warunki, które dadzą gwarancję na upamiętnienie ofiar tej katastrofy, wtedy będzie to dobry moment na rozwiązanie sporu, „czyli przeniesienie krzyża w godne miejsce, do kościoła św. Anny lub w inne miejsce, gdzie ludzie będą mogli się modlić”.
W komunikacie z obrad biskupi przypominają, że krzyż, na którym Chrystus dokonał zbawienia, jest dla chrześcijan świętym znakiem wiary, godnym najwyższej czci i szacunku. „Wyznawców Chrystusa krzyż nie powinien nigdy dzielić ani być narzędziem używanym dla osiągania nawet najszczytniejszych ludzkich celów” - napisali. Ich zdaniem, media, relacjonując wydarzenia z Krakowskiego Przedmieścia, powinny unikać jednostronności oraz sensacji.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik skierował osobisty list do najważniejszych osób w państwie w sprawie konfliktu o krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego - poinformował rzecznik KEP ks. Józef Kloch. Wyraził też zdumienie z powodu wypowiedzi rzecznika rządu Pawła Grasia. - Jeśli komunikat biskupów diecezjalnych przypomina rzecznikowi rządu zaniechanie działań ze strony Episkopatu, to znaczy, że poruszamy się na różnych poziomach racjonalności. Jestem zdumiony wypowiedzią rzecznika rządu - podkreślił ks. Kloch. Jego zdaniem, porozumienie, oświadczenie i komunikat pokazują drogi wyjścia z impasu. - Postulat zbudowania pomnika upamiętniającego wszystkie ofiary jest słuszny, a powstanie komitetu w tej sprawie może uspokoić sytuację. Stąd apel do najważniejszych osób w państwie o powołanie grupy, która zrealizowałaby ideę wzniesienia pomnika - zaznacza ks. Kloch.
W komunikacie z obrad biskupów znalazło się także wspomnienie 30. rocznicy podpisania umów sierpniowych. - To wydarzenie zapoczątkowało procesy, które doprowadziły do powstania „Solidarności” - napisali. - Zmieniły one historię Polski i Europy. Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za tamte wydarzenia. Rocznica ta przypomina o obowiązku wierności ideałom, z których ruch „Solidarności” wyrósł i dzięki którym odniósł zwycięstwo. Cały komunikat „Niedziela” publikuje na stronie 2.

Reklama

Uroczystości odpustowe

Jasnogórskie Śluby Narodu nadal aktualne

W wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej - 25 sierpnia ulicami Częstochowy przeszła procesja maryjna, w duchu wynagradzającym za zniewagę krzyża Chrystusowego oraz jako wyraz wdzięczności za obecność Ikony Jasnogórskiej w dziejach miasta i Kościoła. Przed wyruszeniem na ulice miasta w archikatedrze odprawiono uroczyste Nieszpory Maryjne, podczas których homilię wygłosił bp Jan Wątroba.
Uroczysta Suma na Szczycie Jasnogórskim z udziałem Episkopatu Polski to główny punkt przypadającej 26 sierpnia uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
Eucharystii przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Uroczystości rozpoczęło przypomnienie pozdrowienia Papieża Benedykta XVI, które w przeddzień odpustu skierował do Polaków z Castel Gandolfo, polecając Jasnogórskiej Maryi wszystkich Polaków, Kościół i cały naród.
Witając zgromadzonych, generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski mówił m. in. o Jasnogórskich Ślubach Narodu, których autorem jest kard. Stefan Wyszyński. - Śluby są aktualne i dzisiaj, kiedy zagraża nam bezduszny styl życia, jakby Boga nie było, jakby nie obowiązywały nas złożone przed Maryją ślubowania: wierności Bogu, Kościołowi, krzyżowi i świętej polskiej tradycji - podkreślił o. Matuszewski i zachęcał, by polscy katolicy wzięli sobie ślubowania do serca, zakorzenili w sumieniach, aby byli przez słowa i czyny odważnymi świadkami Jezusa Chrystusa na polskiej ziemi. Podczas Mszy św. tradycyjnie ponowiono Jasnogórskie Śluby Narodu.
Homilię wygłosił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. (Tekst homilii drukujemy w całości na następnych stronach „Niedzieli”). Podczas Mszy św. śpiewał Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” pod dyrekcją prof. Stefana Stuligrosza, który obchodził tego dnia 90. urodziny.
Na program jasnogórskiego odpustu złożyły się jeszcze m.in.: Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich, Różaniec, procesja eucharystyczna. Jak co roku, wieczornej Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim, w patronalne święto miasta Częstochowy, przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak.

Przyszli w pielgrzymkach

Na odpust Matki Bożej Częstochowskiej, w dniach od 16 do 25 sierpnia, na Jasną Górę dotarło 86 pielgrzymek pieszych. Podążało w nich 36278 osób. Przybyło także: 6 pielgrzymek rowerowych i pielgrzymka na rolkach. 25 sierpnia dotarła na Jasną Górę m.in. 28. Piesza Pielgrzymka Tarnowska, była to najliczniejsza grupa piesza, wędrująca w tym sezonie pielgrzymkowym do Częstochowy. Przyszło w niej 9650 osób (o 713 pątników więcej niż w roku ubiegłym). Kolejne według wielkości pielgrzymki, które w tym czasie przyszły na Jasną Górę, to 34. Pielgrzymka Diecezji Opolskiej - 2700 osób, 85. Pielgrzymka Łódzka - 2700 osób, 364. Pielgrzymka Gliwicka - 1739 osób.
Ogółem od 22 maja br., czyli od początku sezonu pieszego pielgrzymowania, w 243 pieszych pielgrzymkach dotarło na Jasną Górę 136294 pątników. Kolejna fala pielgrzymów dotrze na Jasną Górę na 8 września - święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Krótko

22 sierpnia miała miejsce 25. Pielgrzymka Energetyków, Elektryków, Elektroników, w której uczestniczyło ok. 10-12 tys osób.

23 sierpnia pielgrzymi z diecezji Pécs na Węgrzech dziękowali na Jasnej Górze za 1000 lat istnienia diecezji.

24 sierpnia odbyła się Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich. Spotkanie poświęcono przygotowaniu do nowego roku szkolnego.

Zapowiedź

10-11 września - Pielgrzymka Legionu Maryi

10-11 września - Pielgrzymka Harcerzy

10-12 września - 54. Dni Modlitwy Stowarzyszenia Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”

11 września - 12. Pielgrzymka Służb Celnych, Finansowych i Skarbowych

11 września - 28. Ogólnopolska Pielgrzymka Głuchych i Głuchoniemych

12 września - Pielgrzymka Kombatantów

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba. Zaniosą tam też Twoją intencję

2024-05-15 12:09

[ TEMATY ]

Santiago de Compostela

Camino

świadectwa

Archiwum rodzinne

Mają już za sobą dwa tygodnie pieszej wędrówki. Zostało im jeszcze 100 dni, by planowo dotrzeć do sanktuarium w Santiago de Compostela. Dorota i Rafał Janoszowie zamierzają pokonać 2890 km. Wyruszyli z Andrychowa Drogą św. Jakuba, by podziękować za 35 lat małżeństwa. Dziękują także za trójkę swych dzieci, za pozostałych członków rodziny, za przyjaciół i za to, co ich w życiu spotkało. Andrychowskie małżeństwo znane jest z wieloletniego zaangażowania w Ekstremalną Drogę Krzyżową.

Małżonkowie przyznają, że po raz pierwszy znaleźli się na tym jednym z najbardziej znanych szlaków pielgrzymkowych 10 lat temu. „Było to dla nas bardzo głębokie doświadczenie duchowe, powiązane wtedy z wdzięcznością za 25 lat wspólnego życia małżeńskiego. Okazało się, że Camino wpisało się głęboko w nasze serca, a my wpisaliśmy je w serca naszych dzieci i ich przyjaciół. Za nami 6 takich wędrówek trasą północną i portugalską” - opowiadają na swym facebookowym profilu, który nazwali „Camino Wdzięczności”.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Tydzień Laudato si’ w Polsce

2024-05-15 15:27

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Laudato si'

Tydzień Laudato Si'

Łukasz Frasunkiewicz

“Tydzień Laudato si’” to inicjatywa watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, upamiętniająca opublikowanie encykliki Laudato si' Papieża Franciszka, a przede wszystkim - zaproszenie do wcielania jej przesłania w życie. Obchodzony w tym roku w dniach 19-26 maja pod hasłem “Ziarna nadziei” przypomina nam, że choć czasy, w których żyjemy naznaczone są głębokimi kryzysami, to jako chrześcijanie - pozostajemy ludźmi nadziei, co więcej możemy naszymi postawami i gestami tę nadzieję kultywować i dawać ją innym.

Przesłanie “Laudato si’” - dzisiaj jeszcze bardziej aktualne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję