W początkach sierpnia, z okazji uroczystości Matki Bożej Anielskiej, do sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie przybywają liczni pielgrzymi, w tym tercjarze Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Zdążają z najdalszych zakątków rejonu opolsko-gliwickiego, aby wraz ze swymi przełożonymi i przewodnikami duchowymi uczestniczyć w tradycyjnym odpuście Porcjunkuli.
Uroczystości rozpoczął wspólny Różaniec, odmówiony w drodze do górującego nad miastem „Zielonego Krzyża”, okolicznościowe kazanie wygłoszone przez o. Justyna oraz Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Centralnym punktem była uroczysta Eucharystia odprawiona przed „Lurdzką Grotą” pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji opolskiej Jana Kopca. W homilii Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na skierowane do ludzi przesłanie od Boga o konieczności uleczenia swego wnętrza i umysłu. Odpusty Porcjunkuli w nastrojowej scenerii prudnickiego sanktuarium są okazją do wzbogacenia swego życia o mądrości, jakie już przed 800 laty zauważył św. Franciszek: by być lepszymi, dostrzegać potrzeby innych, by znajdować w sobie siłę przezwyciężającą nienawiść i pogardę dla drugiego człowieka, by uświadomić sobie niedoskonałość w organizowaniu życia społecznego, politycznego, a nawet rodzinnego.
Miłym akcentem uroczystości było misterium - „Cud Franciszka”, zaprezentowane przez Rycerzy św. Franciszka, skupionych przy katedrze opolskiej pod duchową opieką o. Mirona. Najmłodsi świeccy franciszkanie w sugestywny sposób pokazali, jak mimo trudów, kłopotów i niebezpieczeństw współczesnego świata przezwyciężać zło, naśladując - za św. Franciszkiem - samego Chrystusa. Pielgrzymi z zainteresowaniem wysłuchali rozważań o. Mirona na temat roli formacji franciszkańskiej w rozwoju życia duchowego i realizacji reguł św. Franciszka.
Podczas tegorocznej Porcjunkuli krąg tercjarzy poszerzył się o nowych kandydatów do nowicjatu i profesji wieczystej. Radosny dzień zakończyły Nieszpory z uroczystości Matki Bożej Anielskiej, Koronka do Miłosierdzia Bożego i sakramentalne, połączone z odpustem zupełnym błogosławieństwo. Jak powiedział gwardian prudnickich franciszkanów o. Cyryl, liczny udział wiernych i ich rozmodlenie stało się pięknym świadectwem wiary, stanowiąc czytelny znak dla tych, którzy stojąc z boku, jeszcze nie dostrzegli obecności Boga pośród codziennych spraw i wydarzeń.
Pomóż w rozwoju naszego portalu