Reklama

Niedziela Sandomierska

Muzyka łagodzi obyczaje

Przez cztery niedziele czerwca w janowskim sanktuarium odbywa się pierwsza edycja festiwalu muzyki organowej tematem tegorocznych koncertów jest twórczość baroku i romantyzmu.

Ks. Tomasz Lis

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Inspiracją do zorganizowania Janowskich Wieczorów Organowych była chęć przybliżenia parafianom oraz mieszkańcom miasta piękna religijnej muzyki organowej. Często wymawiamy się, że nie słuchamy tego typu muzyki, bo jej nie rozumiemy czy nie znamy jej twórców. Poprzez koncerty organowe tworzymy okazję, aby chętni posłuchali tej muzyki, poznali jej twórców oraz to, co inspirowało mistrzów do jej komponowania. Poza tym janowska barokowa świątynia jest idealnym miejscem, aby propagować chrześcijańskie dziedzictwo kulturalne jakim jest muzyka organowa – podkreślał ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii.

Pierwsza edycja Janowskich Wieczorów Organowych była zatytułowana „Z muzyką baroku i romantyzmu”, co jest odwołaniem i swego rodzaju powrotem do czasów fundacji i powstania tej świątyni. W pierwszym koncercie organowym wystąpiła artystka Ewa Polski. Drugi koncert odbył się w duecie, za organami zasiadł Stanisław Maryjewski, towarzyszył mu tenor Jacek Szymański, który wykonał piękne arie i utwory religijne. Podczas trzeciego koncertu muzyce organowej, którą wykonywał Zbigniew Gach towarzyszyła skrzypaczka Magdalena Maciąg. W ostatnią niedzielę czerwca w janowskiej świątyni wystąpi Bogdan Narloch w koncercie organowym. – Jesteśmy zachwyceni tą muzyką. Można jej słuchać godzinami. Bardzo ciekawe są komentarze artystów, którzy wyjaśniają i tłumaczą genezę powstania danego działa lub opowiadają o jego twórcy, to wprowadza klimat tamtych czasów pięknego baroku. Mamy nadzieję, że ta edycja będzie początkiem kolejnych koncertów w następnych latach – podkreślał Zbigniew, mieszkaniec Janowa Lubelskiego.

Współorganizatorami Janowskich Wieczorów Organowych byli: Burmistrz Miasta Janów Lubelski, Starosta Janowski i Nadleśnictwo Janów Lubelski.

Ks. Tomasz Lis

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-06-20 09:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Oracz

Niedziela rzeszowska 20/2017, str. 7

[ TEMATY ]

św. Izydor

Arkadiusz Bednarczyk

W maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i rozkwitającą przyrodę. Gromadzimy się przy przydrożnych kapliczkach, nierzadko ustawianych w polu, aby śpiewać majówki. W tym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką jest św. Izydor zwany Oraczem, który jest patronem rolników

Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo, jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg.
CZYTAJ DALEJ

Józef Piłsudski i św. Andrzej Bobola. Mało znana historia z 1919 r.

2026-05-15 09:14

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Józef Piłsudski

Karol Porwich/Niedziela

Św. Andrzej Bobola

Św. Andrzej Bobola

12 maja minęła 91. rocznica śmierci rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego, a 16 maja przypada liturgiczne wspomnienie świętego Andrzeja Boboli i 369. rocznica jego śmierci. Bliskość tych dwóch dat to nie jedyny związek między marszałkiem (skądinąd człowiekiem raczej obojętnym religijnie) a jezuickim męczennikiem. Józef Piłsudski w 1919 r. bardzo starał się odzyskać relikwie Boboli z rąk sowieckich w Połocku, a później prosił papieża o jego kanonizację.

16 kwietnia 1938 r., w przeddzień kanonizacji Andrzeja Boboli w Rzymie, papież Pius XI (Achille Ratti), który w latach 1919-1921 był nuncjuszem apostolskim w Polsce, podzielił się z odwiedzającymi go polskimi biskupami ciekawym wspomnieniem z 1919 roku:
CZYTAJ DALEJ

Liban: każdego dnia ginie lub zostaje rannych 14 dzieci!

2026-05-15 21:19

[ TEMATY ]

Liban

Vatican Media

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) informuje, że pomimo porozumienia o zawieszeniu broni, uzgodnionego 17 kwietnia, co najmniej 59 dzieci zginęło lub zostało rannych w Libanie w ciągu ostatniego tygodnia. Według libańskiego Ministerstwa Zdrowia Publicznego, od 2 marca zginęło lub zostało rannych łącznie 200 dzieci. Oznacza to, że każdego dnia ginie lub zostaje rannych 14 dzieci.

Oenzetowska agencja wezwała wszystkie strony do ochrony dzieci, przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego i podjęcia wszelkich niezbędnych środków w celu zapewnienia utrzymania zawieszenia broni.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję