Św. Hannibal maria Di Francia
Pamiątka założyciela rogacjonistów
Benedykt XVI poświęcił 7 lipca figurę założyciela rogacjonistów - św. Hannibala Marii Di Francia, umieszczoną na zewnątrz Bazyliki Watykańskiej, na placu Pierwszych Męczenników Rzymskich. Przy tej okazji Papież spotkał się z przełożonym generalnym zgromadzenia - ks. Giorgio Nalinem oraz z jego współpracownikami.
Żyjący w latach 1851-1927 św. Hannibal Maria Di Francia został beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1990 r., a kanonizowany w 2004 r. Zgromadzenie rogacjonistów jest obecne także w Polsce, posiada dwa domy - w Warszawie i Krakowie. Jego głównym celem jest budzenie powołań kapłańskich i modlitwa w ich intencji.
Siewca wyszedł siać
Benedykt XVI naucza
Nie lękajmy się czynienia ciszy na zewnątrz nas i w nas samych, jeśli chcemy być zdolni nie tylko do usłyszenia głosu Boga, ale także tych, którzy stoją obok nas, naszych bliźnich.
Z homilii podczas Mszy św. w Sulmonie, 4 lipca 2010 r.
Również my, którzy żyjemy w epoce większych wygód i możliwości, wezwani jesteśmy, ażeby doceniać życie w powściągliwości, by zachować bardziej wolny umysł i serce oraz móc dzielić się dobrami z braćmi.
Podczas modlitwy „Anioł Pański”, 4 lipca 2010 r.
Tajemnica powołania polega na relacji z Bogiem w modlitwie. Dotyczy to zarówno okresu przed wyborem, w chwili podejmowania decyzji i wyruszenia w drogę, jak i później, jeśli chcemy być wierni i wytrwać w tej drodze.
Z przemówienia podczas spotkania z młodzieżą w Sulmonie, 4 lipca 2010 r.
Setna fontanna
Odwołanie do prostoty i pokory
Reklama
Na aktualność przykładu życia swego patrona chrzcielnego - św. Józefa wskazał 5 lipca br. Papież, dokonując poświęcenia setnej fontanny na terenie Państwa Watykańskiego. Wkomponowano w nią sześć płyt z brązu, ukazujących najważniejsze sceny z życia Opiekuna Pana Jezusa. Znajduje się ona między budynkiem Gubernatoratu a absydą Bazyliki Watykańskiej.
W wygłoszonym przemówieniu Ojciec Święty zatrzymał się nad ukazanymi na niej poszczególnymi scenami. Mówiąc o zaślubinach między Józefem a Maryją, Benedykt XVI podkreślił, że dzięki nim Pan Jezus uzyskał tytuł prawny „Syna Dawida”, aby wypełniły się słowa proroka.
W odniesieniu do drugiej sceny, w której Józef przeżywa chwilę próby, Ojciec Święty wyjaśnił, na czym polega zawierzenie siebie Bogu. W scenie Bożego Narodzenia Papież podkreślił pokorę i ciszę, charakteryzujące życie św. Józefa i jego codzienną troskę o Syna Bożego. Natomiast w scenie ucieczki do Egiptu wskazał na kolejny dowód jego pełnej wierności Bożym planom. Mówiąc o odnalezieniu Jezusa w świątyni, wskazał na prymat woli Boga w życiu każdego chrześcijanina. Szósta scena nowej watykańskiej fontanny ukazuje pracę Józefa w warsztacie w Nazarecie i pracującego u jego boku Jezusa. Syn Boży jest ukryty dla ludzi, a jego tajemnicy strzegą i żyją nią jedynie Józef i Maryja. Na koniec Benedykt XVI wskazał, że nowa fontanna stanowi symboliczne odwołanie do prostoty i pokory w codziennym wypełnianiu woli Bożej, charakteryzujących ciche, lecz cenne życie Opiekuna Zbawiciela.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Audiencja abp. Kowalczyka
Prymas Polski u Papieża
Ojciec Święty przyjął 3 lipca na audiencji prywatnej arcybiskupa gnieźnieńskiego i Prymasa Polski abp Józefa Kowalczyka. Biuro Prasowe Watykanu nie podało dalszych szczegółów tego spotkania. Jednocześnie poinformowano, że Benedykt XVI przyjął także prefekta Kongregacji Nauki Wiary kard. Williama Levadę, prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów kard. Ivana Diasa oraz sekretarza generalnego Synodu Biskupów abp. Nikolę Eterovicia.
Watykan - Wielka Brytania
Potwierdzenie papieskiej wizyty
Stolica Apostolska potwierdziła papieską wizytę w Wielkiej Brytanii. Komunikat w tej sprawie wydało watykańskie Biuro Prasowe. W dokumencie stwierdzono, że Benedykt XVI, przyjmując zaproszenie rządu Jej Królewskiej Mości Elżbiety II, a także Episkopatów katolickich Anglii i Walii oraz Szkocji, uda się w dniach 16-19 września br. do Wielkiej Brytanii. Złoży m.in. wizytę Elżbiecie II w jej pałacu Holyroodhouse w Edynburgu. Podczas pielgrzymki papieskiej odbędzie się beatyfikacja Czcigodnego Sługi Bożego kard. Johna Henry’ego Newmana w Cofton Park w Birmingham.
Na blogach piszą
Podatnicy mają płacić za metodę in vitro, gdyż każdy człowiek ma prawo do szczęścia i posiadania dziecka, a nie wszystkich na to stać. Tymczasem okazuje się, że spłodzenie potomka tradycyjnymi metodami jest także bardzo drogie. (…) Jak nic, wychodzi ok. 4 tys. zł. To tylko szacunkowe koszty, nieuwzględniające wielu istotnych elementów nieuwłaczającego ludzkiej godności procesu płodzenia potomstwa.
Stefan Sękowski
Jestem młodą osobą i naprawdę darzę wielkim szacunkiem „moherowe berety” oraz utożsamiam się z nimi. Gdyby ktoś podarował mi berecik, byłabym z tego dumna, ponieważ takie bereciki to symbol ludzi, którzy kochają Polskę, służą Panu Bogu i ludziom i nie wstydzą się tego.
Mieszkam na wsi i kocham moją wieś, choć jest w niej tylko jeden sklep (nie sprzedaje się w nim alkoholu - aby nie pogłębiać biedy ludzi), są pozostałości po PGR-ze, dzieci nie mają gdzie się podziać, nie ma placu zabaw - tzn. był, ale niezabezpieczony, co skończyło się śmiercią kilkuletniego chłopca. Zabiła go huśtawka. Nie ma pobocza, chodników itp. Po prostu jest biednie. Jednak czy dlatego mieszkańcy tej wsi są gorsi od pozostałych?
Haneczkap