Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Uczniowski projekt "Ślub Obojga Narodów"

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Szkoły OO. Bernardynów

W ramach działań uczniowie 2 szkół: Bernardyńskiej Szkoły Podstawowej z Łodzi oraz VILNIAUS LAZDYN MOKYKLA z Wilna spotkali się, aby na terenie województwa małopolskiego realizować wspólne działania. Przebywać będą przede wszystkim w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz w Krakowie. Jest to dla obu szkół pierwszy tego typu projekt. 

Uczestnicy w czasie projektu jako temat wiodący z dziedzictwa kulturowego położą nacisk na obrzędy i zwyczaje związane z tradycyjnym ślubem i weselem. Młodzieży spodobał się fakt ślubu Jadwigi i Władysława Jagiełły na Wawelu w Krakowie. Zrealizowali warsztaty z tańców ludowych - poloneza i klumpakojis, które zakończyły się flash mob w pobliżu Wawelu.

Przedstawiciele Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa przyjęli uczestników na spotkaniu w Centrum Wystawienniczo - Konferencyjnym na Wawelu, gdzie była okazja pogratulować uczestnikom wspólnej inicjatywy. Dodatkowo zostali oni zaproszeni na lekcję muzealną połączoną z odwiedzinami Reprezentacyjnych Komnat Królewskich.

Reklama

Przed nimi jeszcze gra miejska, warsztaty kulinarne i projektowanie strojów, aby w czwartek wieczorem zainscenizować ślub Władysława Jagiełły z Jadwigą i przedstawić zwyczaje ślubne i zabawy weselne znane Polakom i Litwinom.

Więcej zdjęć dostępnych jest na szkolnym Facebooku: https://www.facebook.com/pankiewicz.szkola

2023-05-30 17:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piotrków Trybunalski: Piotrkowski Męski Różaniec w pierwszą sobotę maja

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

W dniu 7 maja 2022 ulicami Piotrkowa przeszedł Męski Różaniec. We wspólnej modlitwie wzięło udział 55 mężczyzn z naszego miasta.

CZYTAJ DALEJ

Pożar drzwi do bazyliki NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

2023-09-22 14:30

[ TEMATY ]

pożar

stock.adobe

W nocy z 21 na 22 września zapaleniu uległy drzwi bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. – Drzwi uległy poważnym uszkodzeniom, a straty są szacowane na 60 tys. zł. Policja nie wyklucza podpalenia, czego oczywiście trudno nie łączyć z doniesieniami medialnymi dotyczącymi zdarzenia na terenie tej parafii – powiedział dla KAI ks. Przemysław Lech, dyrektor Biura Prasowego Diecezji Sosnowieckiej.

Bp Kaszak napisał list do księży diecezji sosnowieckiej

CZYTAJ DALEJ

Papież na dzień migranta: niech decyzja o migracji będzie dobrowolna

2023-09-23 08:33

[ TEMATY ]

papież

Grzegorz Gałązka

„Migracja powinna być zawsze dobrowolną decyzją” – stwierdza papież Franciszek w orędziu na 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony 24 września pod hasłem: „Wolni, aby wybrać: migrować, czy pozostać”.

Franciszek przypomina na wstępie, że czynnikami zmuszającymi do migracji są dziś konflikty, klęski żywiołowe, czy też po prostu niemożność godnego i dostatniego życia we własnej ojczyźnie. Przytacza słowa św. Jana Pawła II, który domagał się zabezpieczenia przede wszystkim „prawa do nieemigrowania, to znaczy do godnego życia w pokoju we własnej ojczyźnie”. Wskazuje, że by wyeliminować przyczyny zmuszające do opuszczenia swego kraju trzeba wspólnego zaangażowania wszystkich i „powstrzymania wyścigu zbrojeń, kolonializmu gospodarczego, rabowania cudzych zasobów, dewastowania naszego wspólnego domu”.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję