Reklama

Niedziela Częstochowska

Pierwsze plony. Prymicje w redakcji „Niedzieli”

Neoprezbiterzy archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej odprawili 30 maja Mszę św. prymicyjną w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Niedziela

prymicje

Karol Porwich/Niedziela

Eucharystii przewodniczył ks. Konrad Jastrzębski, a homilię wygłosił ks. Tomasz Nowak.

– Słowo „prymicje” oznacza pierwociny, pierwsze plony. Cieszymy się, że w pierwszych dniach waszego kapłaństwa i my możemy skorzystać z tych plonów oraz otrzymać dar prymicyjnego błogosławieństwa – zwrócił się na początku liturgii do nowo wyświęconych ks. Mariusz Bakalarz, prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA. Życzył również neoprezbiterom niegasnącej radości i entuzjazmu.

Karol Porwich/Niedziela

W homilii ks. Tomasz Nowak zwrócił uwagę na słowa Jezusa: „Wielu pierwszych będzie ostatnimi, a ostatnich pierwszymi”. Dziękował pracownikom „Niedzieli” za ich ważną posługę mimo tego, że nie wszyscy ją doceniają.

– Nie wystarczy nie odpowiadać na zło, nie wystarczy nie robić nic złego. Trzeba zawsze walczyć o dobro, tak jak wy walczycie każdego dnia. Trzeba walczyć mimo tego, że będzie trudno. Nie możemy zapomnieć o tym, że mamy przygotowaną nagrodę w niebie za wszystkie wyrzeczenia, bycie ostatnim i ciężką pracę – podkreślił.

Maciej Orman/Niedziela

Przywołując słowa refrenu psalmu: „Temu, kto prawy, ukażę zbawienie”, neoprezbiter zachęcał, aby nie bać się być prawym i dawać tę prawość innym. – Trzeba zawsze dawać świadectwo. Trzeba powiedzieć: Panie Jezu, poszliśmy za Tobą i nie możemy się doczekać, aż w końcu dojdziemy do Ciebie i spotkamy się z Tobą twarzą w twarz – wzywał ks. Nowak.

Przed błogosławieństwem ks. Jarosław Grabowski prosił nowo wyświęconych, aby pamiętali o „Niedzieli” jako wspólnocie, która ich wspiera. – Popatrzcie na twarze tych osób. Oni pracują dla Kościoła, więc również dla was, dla nas jako Kościoła hierarchicznego. Chcemy o was pisać, ponieważ dzisiaj trzeba informować o normalnym Kościele, pracującym na poziomie parafii – zaznaczył redaktor naczelny „Niedzieli”.

Maciej Orman/Niedziela

Na zakończenie neoprezbiterzy udzielili błogosławieństwa prymicyjnego.

Reklama

27 maja w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie abp Wacław Depo udzielił święceń prezbiteratu sześciu diakonom Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. W tym samym czasie w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu trzech diakonów seminarium z diecezji sosnowieckiej przyjęło święcenia z rąk bp. Grzegorza Kaszaka.

Nowo wyświęceni księża to: ks. Konrad Jastrzębski, ks. Karol Latos i ks. Tomasz Lipień (diecezja sosnowiecka) oraz: ks. Adrian Figurski, ks. Karol Iwańczak, ks. Mariusz Mroczkowski, ks. Tomasz Nowak, ks. Paweł Wilk i ks. Sebastian Woźniak (archidiecezja częstochowska). Patronem rocznika jest św. Jan od Krzyża.

2023-05-30 12:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymicje w redakcji „Niedzieli”

[ TEMATY ]

Częstochowa

prymicje

neoprezbiterzy

redakcja Niedzieli

Grażyna Kołek/Niedziela

– Państwa posługę i całego dziedzictwa „Niedzieli”, można porównać do misji proroka Eliasza – powiedział w homilii ks. Kacper Goncerz, neoprezbiter z diecezji sosnowieckiej. 7 czerwca neoprezbiterzy z archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej odprawili Mszę św. prymicyjną w siedzibie redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

Mszę św. z neoprezbiterami koncelebrowali: ks. Mariusz Bakalarz, prezes Instytutu Niedziela i ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli”. Na Mszy św. zgromadzili się pracownicy redakcji.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: Uroczystości z okazji 45. rocznicy wyboru Papieża Polaka oraz jego liturgicznego wspomnienia.

2023-09-21 17:18

[ TEMATY ]

Watykan

Karol Wojtyła

45 rocznica

Adam Bujak/Biały Kruk

W Rzymie przygotowywanych jest wiele wydarzeń z okazji 45. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Papieża oraz liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II z inicjatywy duszpasterstwa polonijnego zgromadzonego przy kościele św. Stanisława BM w Rzymie oraz Fundacji Jana Pawła II w Watykanie.

Na czwartek, 12 października w Auli przy „Kościele Polskim” przewidziana jest projekcja filmów „Apartament” oraz „Metr od świętości”, których producentem jest Przemysław Hauser. Po projekcji zostanie zorganizowany panel dyskusyjny, w którym weźmie udział m. in. Arturo Mari.

CZYTAJ DALEJ

Chłopiec spłaca dług mieszkaniowy matki; Z. Ziobro chce uchylenia nakazu zapłaty

2023-09-23 09:11

[ TEMATY ]

sąd

Karol Porwich/Niedziela

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Ponad 14 tys. zł za zadłużone przez matkę mieszkanie musiał zapłacić małoletni chłopiec, który nigdy nie mieszkał w tym lokalu. Do Sądu Najwyższego trafiła właśnie skarga nadzwyczajna prokuratora generalnego, w tej sprawie, który chce uchylenia nakazu zapłaty.

Jak dowiedziała się PAP w Prokuraturze Krajowej, mieszkanie, za które należy uregulować dług chłopiec dostał w drodze darowizny od babci kilka lat temu. W jego imieniu przyjęli je wówczas rodzice. W 2018 r. ojciec chłopca zmarł, natomiast trzy lata później matce odebrano prawa rodzicielskie. Chłopiec trafił do rodziny zastępczej, a jego matka pozostała w mieszkaniu. Kobieta nie regulowała jednak żadnych opłat. W konsekwencji we wrześniu 2021 r. zadłużenie lokalu wynosiło już 14 tys. zł. Do sądu rejonowego trafił pozew o zapłatę. Odpis pozwu i wezwania do spłaty zadłużenia nie dotarły jednak do chłopca. Korespondencja była bowiem wysyłana na adres zamieszkania matki, a opiekunowie prawni dziecka nie zostali powiadomieniu o sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję