Kim są eremici, co to jest konsekracja, a co prefacja, kto nosił tonsurę, kiedy odmawia się Jutrznię, czym są sakramentalia, jak należy rozumieć gest łamania chleba - wyjaśnienia tych i wielu innych pojęć teologicznych i kościelnych znajdziemy w najnowszej publikacji krakowskiego Wydawnictwa WAM.
Leksykon pojęć teologicznych i kościelnych został napisany przez profesorów Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego oraz Papieskiego Instytutu Studiów Wschodnich. Zawiera 1134 największe pojęcia z nauki i życia Kościoła Wschodu i Zachodu, tematy teologiczne, a także praktyczne, odnoszące się do terminologii i rytuałów używanych w Kościele. Leksykon uzupełniają wykazy haseł: polsko-angielski i angielsko-polski, stanowiące nieodzowną pomoc dla tłumaczy i dla wszystkich korzystających z teologicznej literatury anglojęzycznej.
Jak wyjaśniają w przedmowie autorzy publikacji, jezuici O´Collins i Farrugia, ich celem nie było przemycenie jakiegoś systemu teologicznego, lecz po prostu wyjaśnienie wyrazów i zwrotów kluczowych, używanych w teologii współczesnej - czasami na różne sposoby. "Włączyliśmy też niektóre terminy biblijne, katechetyczne, etyczne, historyczne, liturgiczne i filozoficzne (...). Chociaż adresujemy ten słownik przede wszystkim do ludzi Zachodu (szczególnie do katolików rzymskich), wzrastające kontakty z chrześcijaństwem wschodnim zachęciły nas do dodania niektórych terminów ze Wschodu" - piszą autorzy.
Leksykon może być ogromną pomocą dla studentów teologii, dziennikarzy piszących o Kościele, a także dla wszystkich wierzących. Przecież codziennie, praktykując i pogłębiając swoją wiarę, spotykamy się z rzeczywistością pod wieloma względami tajemniczą i wielowarstwową. Lektura publikacji pomoże nam zrozumieć wiele trudnych i skomplikowanych terminów. Może stać się również krótkim kursem teologii oraz historii Kościoła. Niewątpliwie leksykon warto mieć na swojej półce i często do niego sięgać, pogłębiając wiedzę religijną.
Gerald O´Collins SJ, Edward G. Farrugia SJ, "Leksykon pojęć teologicznych i kościelnych z indeksem angielsko-polskim", Wydawnictwo WAM, Kraków 2002.
Pomóż w rozwoju naszego portalu