Czas przygotowania firmy do wprowadzenia wspólnej waluty zależeć będzie od wielkości firmy. Firma musi przygotować systemy informatyczne, logistyczne, dostosować rachunkowość i przeszkolić personel. Ostatnim momentem na rozpoczęcie przygotowań będzie wejście Polski do ERM 2. Szacuje się, że wielkie firmy będą musiały na ten proces przeznaczyć nawet dwa lata. W planowaniu tej logistycznej operacji należy:
1. Dokonać oceny wpływu wymiany waluty na działalność firmy - na systemy księgowe i ich środowisko informatyczne, uświadomić sobie wyzwania związane z obrotem w dwu walutach, skutki dla stosunków z pracownikami, klientami, dostawcami oraz konkurencją.
2. Określić strategię - podjąć decyzję co do skutków wymiany waluty np. na poprawę wydajności firmy, modernizację systemów informatycznych, określenie stopnia konieczności skorzystania z wiedzy specjalistów z zewnątrz.
3. Wyznaczyć osobę (zespół projektu euro) do koordynowania procesu przygotowań do wymiany waluty.
4. Wyznaczyć plan działania z terminami zakończenia poszczególnych zadań.
5. Zapewnić zasoby ludzkie i finansowe do wdrożenia projektu. W przypadku korzystania z pomocy zewnętrznych specjalistów w dziedzinie technologii informatycznych zadbać, by w miarę zbliżania się daty wymiany waluty byli dostępni „na zawołanie”.
6. Szczegółowo monitorować postępy w przygotowaniach do wymiany waluty, co pozwoli na zdiagnozowanie problemów i ryzyka na wczesnym etapie.
7. Korzystać ze wszystkich źródeł informacji: broszur, konferencji, seminariów, organizacji biznesowych, stowarzyszeń handlowych, izb handlowych, banków.
(A.C.)
Pomóż w rozwoju naszego portalu