Nie tylko parytet złota
Pod koniec XIX wieku i jeszcze na początku XX prężnie rozwijające się gospodarki miały pieniądz oparty na parytecie złota. Wtedy też zadaniem banków centralnych było zapewnienie zasobów złota pozwalających w dowolnym momencie na wymianę pieniędzy papierowych na złoto. Dzisiaj wartość pieniądza zależy od jego siły nabywczej. Dlatego też zmieniła się funkcja banku centralnego. Polega ona na zapewnieniu równowagi między ilością pieniędzy na rynku a wartością towarów, które można za nie nabyć.
Monety kolekcjonerskie
Kraje strefy euro mogą emitować monety kolekcjonerskie, które najczęściej wykonane są ze szlachetnych metali i przy użyciu specjalnych technik mincerskich. Mają inne wzory i wartość nominalną niż monety, które służą jako oficjalny środek płatniczy. Różnią się też od nich kolorem, średnicą i masą. Monety kolekcjonerskie nie są przeznaczone do obiegu. Sprzedaje się je po cenie równej lub wyższej od wartości nominalnej. Wielkość emisji monet kolekcjonerskich określa Europejski Bank Centralny.
Monety okolicznościowe
Dla upamiętnienia rocznic historycznych lub bieżących wydarzeń o wielkim znaczeniu każdy kraj strefy euro może emitować monety okolicznościowe. Monety te mają takie same cechy i właściwości oraz identyczną wspólną stronę jak monety 2 euro powszechnego obiegu. Elementem wyróżniającym jest motyw okolicznościowy na stronie narodowej. Wybór wizerunku tej strony monety należy do kraju członkowskiego, jednak o zamiarze wprowadzenia nowego wzoru trzeba informować Komisję Europejską.
Po przystąpieniu do strefy euro można też będzie wydawać monety okolicznościowe o nominale 2 euro i na takich samych zasadach jak pozostałe kraje tej strefy. Oznacza to, że polskie monety okolicznościowe będą się ukazywały znacznie rzadziej niż obecnie, bowiem każdy kraj strefy euro może tylko raz w roku wyemitować taką monetę.
(J. M.)
Pomóż w rozwoju naszego portalu