9 września każdego roku od zakończenia II wojny światowej na cmentarzu w Jeżowie spotykają się uczestnicy bitwy, która rozegrała się na pobliskich polach dokładnie w tym dniu w 1939 r. W szeregu bitew nazwanych później walkami nad Bzurą żołnierze 30. Dywizji Piechoty stoczyli zaciekłą bitwę z przeważającymi siłami wojsk hitlerowskich. Mimo miażdżąco nierównych szans strona polska poniosła stosunkowo niewielkie straty w ludziach, poległo nieco ponad 200 żołnierzy, których mieszkańcy Jeżowa ze czcią pochowali w zbiorowej mogile pod lasem "Górki". Po wojnie staraniem mieszkańców na czele z Tadeuszem Kenclerem, żołnierzem Szarych Szeregów, dokonano ekshumacji i z wielką pieczołowitością urządzono cmentarz wojenny. Jest to miejsce dorocznych spotkań w ramach patriotycznego święta jakim dla mieszkańców Jeżowa jest dzień 9 września. W końcu lat 70. miejscowa szkoła otrzymała imię Bohaterów Września 1939r. W ten sposób pamięć o tamtych dniach przekazuje się młodemu pokoleniu.
W obecnych czasach III Rzeczypospolitej Msza św. za poległych celebrowana jest znowu - jak to było w latach powojennych - przy ołtarzu polowym na cmentarzu. Do celebry zapraszani są dostojni kapłani; w roku 1999 Mszy św. przewodniczył bp Adam Lepa, który poświęcił także kamień węgielny pod budowę gimnazjum w Jeżowie. (W roku bieżącym szkoła ta otrzymała imię Jana Pawła II.)
9 września 2002 r. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. kan. Waldemar Kulbat, redaktor odpowiedzialny Niedzieli Łódzkiej, wykładowca WSD w Łodzi. Obok niego przy ołtarzu polowym stanęli: ks. dr Zbigniew Tracz, notariusz Kurii Arcybiskupiej oraz ks. kan. Tadeusz Głąb nowy proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Jeżowie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu