Reklama

Wiadomości

Polonijne szukanie ogromnych pisanek

Zaczynamy akcję wielkiego szukania pisanek! Potrzebujemy od Państwa nagrań, na których pokażą Państwo ogromną pisankę w Państwa kraju zamieszkania.

[ TEMATY ]

pisanki

Adobe.Stock

Szanowni Państwo,
W związku ze zbliżającymi się świętami Zmartwychwstania Pańskiego uprzejmie zapraszamy Państwa do udziału we wspólnym projekcie świątecznym.

Projekt polega na stworzeniu wspólnego wideo z przedstawicielami Polonii z różnych części świata. Motywem przewodnim w tym roku będzie polonijne szukanie pisanek, i to nie byle jakich – ogromnych pomników pisanek lub elementów architektury miejskiej, która takie olbrzymie jaja przypomina.

Przesłaniem filmu będzie pokazanie elementów, które łączą Polonie i Polaków na całym świecie, mimo dzielących ich granic.

Reklama

Po naszej stronie, punktem wyjścia do wspólnej opowieści, będzie historia pomnika pisanki, znajdującego się w Argentynie. Pomnik ten, stał się symbolem jedności społeczności Polskiej oraz Ukraińskiej w Argentynie. Emigracja polska i ukraińska wspólnie stworzyła wielką pisankę, kiedy wyemigrowały 120 lat temu. Nadal tam żyją w doskonałej harmonii na południowoamerykańskiej ziemi. Każda ze społeczności ozdobiła po połowie pisanki. Pomnik znajduje się na skrzyżowaniu ulic "Ukraina" i "Polska".

Zaczynamy akcję wielkiego szukania pisanek! Potrzebujemy od Państwa nagrań, na których pokażą Państwo ogromną pisankę w Państwa kraju zamieszkania.

Podziel się cytatem

Nam udało się znaleźć pisanki w 10 krajach. Jesteśmy ciekawi czy jest ich więcej!

Czas trwania akcji:

od 15 marca do 3 kwietnia: zbieranie materiałów wideo (przesyłanie nagrań),
od 29 marca do 4 kwietnia: montaż materiałów.

Będziemy wdzięczni jeżeli nadesłane nagrania będą zawierać na końcu życzenia świąteczne z informacją z jakiej części świata pochodzą.

Drodzy Państwo, z uwagi na konieczność montażu materiału świątecznego z udziałem Państwa oraz Pana Ministra, w jedną całość, prosimy o przesłanie filmików lub zdjęć najpóźniej do 3 kwietnia br.

Czekamy na materiały od Państwa pod adresem e-mailowym: karolina.mularczyk@kprm.gov.pl lub arkadiusz.rynkowski@kprm.gov.pl

Podziel się cytatem

Duże pliki filmowe proszę przesyłać za pomocą www.wetransfer.com

2023-03-31 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historia jajka, symbolika, dzieje przedchrześcijańskie i chrześcijańskie tradycje [rozmowa]

[ TEMATY ]

Wielkanoc

pisanki

fotolia.com

"Silne skojarzenia między jajem – źródłem życia wyłaniającego się niejako samoistnie z niewoli skorupy - a zerwaniem więzów śmierci przez Zmartwychwstającego Chrystusa, narzucają się w sposób oczywisty" - mówi w rozmowie z KAI o jajku, jego wielkanocnym znaczeniu, przedchrześcijańskiej historii i tradycjach Marta Domachowska, etnolog i edukatorka muzealna z Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.

Dawid Gospodarek (KAI): Święcenie jajek i dzielenie się w nimi w domach, według najnowszych badań CBOS, wciąż cieszy się ogromną popularnością – aż 93 % badanych ma to w planach. Jajko stało się symbolem Świąt Wielkanocnych. Co takiego ma ono w sobie?

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich zgromadziła 80 tys. pątników

2023-05-29 17:44

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Piekary Śląskie

PAP/Zbigniew Meissner

Wedle szacunkowych danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach w tegorocznej pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców do Piekar wzięło udział ok. 80 tys. wiernych. To o 15 tys. więcej niż rok wcześniej.

Policja poinformowała, że pielgrzymka przebiegła spokojnie i nie odnotowano żadnego incydentu. Informacje te potwierdził ks. dr Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Uczniowski projekt "Ślub Obojga Narodów"

2023-05-30 17:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ZSBERNARDYNI

W ramach działań uczniowie 2 szkół: Bernardyńskiej Szkoły Podstawowej z Łodzi oraz VILNIAUS LAZDYN MOKYKLA z Wilna spotkali się, aby na terenie województwa małopolskiego realizować wspólne działania. Przebywać będą przede wszystkim w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz w Krakowie. Jest to dla obu szkół pierwszy tego typu projekt. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję