Reklama

Kościół

Ks. Zollner: niejasne procedury Papieskiej Komisji powodem rezygnacji

Ks. Hans Zollner SJ ogłosił publicznie, że powodem jego rezygnacji z członkostwa w Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich są niejasne procedury jej funkcjonowania.

[ TEMATY ]

oświadczenie

en.wikipedia.org

Oto pełny tekst deklaracji ks. Zollnera:

"Po pełnieniu funkcji członka Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich przez ostatnie dziewięć lat, złożyłem swoją rezygnację, która została przyjęta 14 marca 2023 r.

Pragnę podziękować przewodniczącemu, członkom i pracownikom komisji, zarówno byłym, jak i obecnym, którzy dzielą się nadzieją na budowanie bezpieczniejszego Kościoła.

Ochrona dzieci i bezbronnych dorosłych musi być w centrum misji Kościoła katolickiego. Taką nadzieję ja i wiele innych osób dzieliło od czasu, gdy Komisja została po raz pierwszy powołana w 2014 roku. Jednak w mojej pracy w Komisji zauważyłem kwestie, które wymagają pilnego rozwiązania i które uniemożliwiły mi dalszą kontynuację.

Przez ostatnie lata coraz bardziej interesowałem się tym, jak Komisja, w moim odczuciu, podchodziła do realizacji tego celu, zwłaszcza w obszarze odpowiedzialności, konformizmu, rozliczalności i przejrzystości. Jestem przekonany, że są to zasady, których każda instytucja kościelna, a tym bardziej Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich winna przestrzegać.

Jeśli chodzi o kształtowanie Komisji, brakowało jasności co do procesu wyboru członków i pracowników oraz ich ról i obowiązków.

Kolejnym obszarem budzącym niepokój jest kwestia odpowiedzialności finansowej, która moim zdaniem jest niewystarczająca. Najważniejsze jest, aby Komisja wyraźnie pokazała, w jaki sposób fundusze są wykorzystywane w jej pracy.

Ponadto powinna istnieć przejrzystość co do sposobu podejmowania decyzji w Komisji. Zbyt często nie było wystarczających informacji i niejasnej komunikacji z członkami na temat sposobu podejmowania poszczególnych decyzji.

Wreszcie, nie znam żadnych przepisów regulujących relacje między Komisją a Dykasterią ds. Nauki Wiary, odkąd w czerwcu ubiegłego roku Komisja została włączona do Dykasterii.

To właśnie z powodu tych strukturalnych i praktycznych kwestii postanowiłem zrezygnować z członkostwa w Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich

Reklama

Zamierzam skupić się na mojej nowej roli jako konsultanta dla Diecezji Rzymskiej, jak również dyrektora Instytutu Antropologii (IADC) w dążeniu do uczynienia świata bezpieczniejszym miejscem dla dzieci i osób narażonych na niebezpieczeństwo poprzez nasze przedsięwzięcia akademickie i naukowe.

Pozostaję otwarty na dyskusję z Komisją na temat zapewnienia bezpieczeństwa i mam nadzieję, że wyżej wymienione kwestie mogą zostać rozwiązane w sposób trwały".

***

Dzisiaj Diecezja Rzymska ogłosiła kilka nowych nominacji, w tym moją rolę jako konsultanta nowo utworzonego biura diecezji poświęconego ochronie małoletnich i osób bezbronnych.

Utworzenie biura w diecezji rzymskiej, które jest jedną z kilku kluczowych zmian wprowadzonych przez papieża Franciszka w jego ostatniej konstytucji apostolskiej In Ecclesiarum Communione, jest świadectwem tego, że ochrona musi być priorytetem dla wszystkich diecezji katolickich na całym świecie.

Jestem zaangażowany w słuchanie ofiar oraz w promowanie edukacji i formacji w dziedzinie ochrony i oczekuję, że będę to kontynuował w tej nowej roli.

Wcześniej kardynał Sean O'Malley OFM Cap, przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich stwierdził, że rezygnacja ks. Zollnera, uzasadniona niedawną nominacją na konsultanta diecezji rzymskiej i innymi obowiązkami, została przyjęta przez Ojca Świętego „z głębokim podziękowaniem za jego wieloletnią służbę" – stwierdził kardynał O'Malley.

„Jako członek grupy założycielskiej, ks. Hans był stale obecny przez te wszystkie lata, kiedy nasza Komisja rozwijała się i znajdowała swoją drogę jako centrum ochrony w całym Kościele. Pomógł ukształtować i wdrożyć wiele projektów i programów, które wywodzą się z rozważań Komisji, zwłaszcza z Ogólnokościelnego Szczytu w lutym 2019 roku. Poprzez liczne szkolenia, które prowadził dla biskupów i przełożonych zakonnych, przez lata, podróżując po całym świecie, stał się ambasadorem troski o bezpieczeństwo i będzie nadal stale obecny w tej ważnej pracy poprzez swoje role jako dyrektor Instytutu Antropologii Uniwersytetu Gregoriańskiego i jako konsultant diecezji rzymskiej w zakresie troski o bezpieczeństwo. Cieszymy się na dalszą współpracę z księdzem Hansem w naszym wspólnym dążeniu do uczynienia Kościoła bezpiecznym domem dla wszystkich" – dodał amerykański purpurat.

Reklama

Ks. Hans Zollner SJ urodził się 19 listopada 1966 w Ratyzbonie. W 1990 roku wstąpił do jezuitów. Jest uważany za jednego z czołowych ekspertów kościelnych w dziedzinie zapobiegania nadużyciom seksualnym w Kościele rzymskokatolickim i od 2014 roku był członkiem Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.

Studiował filozofię i teologię w Ratyzbonie i Innsbrucku. Uzyskał doktorat z teologii na Uniwersytecie w Innsbrucku oraz licencjat kanoniczny z psychologii w Instytucie Psychologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Jest też licencjonowanym psychoterapeutą Święcenia kapłańskie przyjął w 1995 r.

Od 2003 roku wykłada na Wydziale Psychologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. W latach 2010-2019 był prorektorem tej uczelni i dziekanem Instytutu Psychologii W 2012 roku ks. Zollner współtworzył, a od 2015 roku kierował Centrum Ochrony Dzieci (CCP) w Monachium, którego siedziba w 2015 roku została przeniesiona na Papieski Uniwersytet Gregoriański w Rzymie. Od 2021 roku jest dyrektorem Instytutu Antropologii - interdyscyplinarnych studiów nad godnością człowieka i opieką nad osobami wymagającymi ochrony (IADC) Jest również profesorem honoris causa na Wydziale Teologii i Religii Uniwersytetu w Durham w Anglii.1 kwietnia 2017 roku papież Franciszek mianował go Konsultorem Kongregacji ds. Duchowieństwa.

2023-03-29 20:41

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik archidiecezji lubelskiej: wyrażamy ubolewanie z powodu bólu tych, którzy zaufali ks. Kachnowiczowi

[ TEMATY ]

oświadczenie

facebook.com

ks. dr Adam Jaszcz

ks. dr Adam Jaszcz

Abp Stanisław Budzik podjął wobec ks. Kachnowicza kroki prawne, przede wszystkim upomnienie kanoniczne, wzywające do pokuty i wyznaczające czas na powrót do diecezji. Następnym krokiem będzie nałożenie kary suspensy – poinformował na swoim twitterze ks. dr Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji lubelskiej. Znany lubelski duszpasterz kilka tygodni temu poinformował o swoim odejściu z kapłaństwa.

Jednocześnie ks. Jaszcz wyraził ubolewanie z powodu bólu tych wszystkich, którzy zaufali ks. Kachnowiczowi jako kapłanowi, reprezentującemu Kościół oraz nauczanie Jezusa o miłosierdziu, ale też o konieczności wyznania grzechu i pokuty w drodze ku zbawieniu.

CZYTAJ DALEJ

Rzym/Wiedeń: deszcz płatków róż w uroczystość Zesłania Ducha Świętego

2023-05-29 10:45

Włodzimierz Rędzioch

Deszcz róż w Panteonie

Deszcz róż w Panteonie

W rzymskim Panteonie każdego roku w uroczystość Zesłania Ducha Świętego ma miejsce szczególna ceremonia: kiedy podczas Mszy św. chór śpiewa hymn „Veni Creator Spiritus” (O Stworzycielu Duchu, przyjdź), z góry spływa na obecnych deszcz płatków czerwonych róż. Symbolizują one języki ognia jakie – według Dziejów Apostolskich – spłynęły na Maryję i Apostołów w momencie Zesłania Ducha Świętego.

Zapomniany przez wiele lat zwyczaj „ożywił” przed ponad 25 laty włoski ksiądz Antonio Tedesco, który w tamtym czasie kierował ośrodkiem dla pielgrzymów niemieckich w Rzymie. Ale – jak mówią księża z rzymskiego Panteonu – tradycja ta pochodzi z pierwszych wieków Kościoła. Na powitanie Ducha Świętego rzucano kwiaty, w nabożeństwie uczestniczył papież i ogłaszał datę Zesłania Ducha Świętego w następnym roku. Fakt, dlaczego to szczególne święto odbywało się w Panteonie, kapłan uzasadnia prosto: „w tamtym czasie był to najbardziej znany kościół Rzymu i jedyny, który miał otwór w dachu”.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Uczniowski projekt "Ślub Obojga Narodów"

2023-05-30 17:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ZSBERNARDYNI

W ramach działań uczniowie 2 szkół: Bernardyńskiej Szkoły Podstawowej z Łodzi oraz VILNIAUS LAZDYN MOKYKLA z Wilna spotkali się, aby na terenie województwa małopolskiego realizować wspólne działania. Przebywać będą przede wszystkim w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz w Krakowie. Jest to dla obu szkół pierwszy tego typu projekt. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję