Reklama

W Kościele i dla Kościoła

Ks. prof. dr hab. Jan Kowalski
Urodził się 4 czerwca 1930 r. w Krępie. Wyświęcony na kapłana 27 czerwca 1954. Absolwent Wydziału Teologicznego UJ w Krakowie (1954). Studia specjalistyczne z teologii moralnej na KUL-u (licencjat 1959, doktorat 1967, habilitacja - PAT, 1984). Praca duszpasterska w parafiach: Mierzyce (1954-56) i Konopiska (1956-57). Wykładowca teologii moralnej i ascetycznej w Krakowie: w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym, Śląskim Seminarium Duchownym, Instytucie Teologicznym Ojców Dominikanów, Seminarium Zakonu Paulinów oraz Księży Sercanów w Stadnikach. Pobyt naukowy na Uniwersytecie we Fryburgu Szwajcarskim (1968-71). Funkcje: zastępca profesora na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie i we Wrocławiu (od 1971); w latach 1962-63 - ojciec duchowny w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym, wicerektor, prefekt studiów (1974-78) i rektor (1978); dyrektor Archidiecezjalnego Wydawnictwa „Regina Poloniae” w Częstochowie; krajowy duszpasterz nauczycieli i wychowawców; sekretarz Polskiego Towarzystwa Teologicznego (1965-77); zastępca redaktora naczelnego Ruchu Biblijnego i Liturgicznego (od 1967); cenzor pism i programów katolickich w Archidiecezji Częstochowskiej. Jest członkiem Archidiecezjalnej Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów. Został kapelanem honorowym Ojca Świętego (1976); kanonikiem gremialnym (teolog) Kapituły Bazyliki Archikatedralnej w Częstochowie (1995), kanonikiem honorowym Metropolitalnej Kapituły Wrocławskiej (1996).
W swym pracowitym życiu ks. prof. Kowalski związał się z czterema diecezjami: kielecką, w której się urodził, z archidiecezją częstochowską, do której przynależy jako kapłan, z archidiecezją krakowską, w której się wykształcił i gdzie mieszka, oraz z archidiecezją wrocławską, w której pracuje od przeszło trzydziestu lat.

Niedziela Ogólnopolska 46/2009, str. 26

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mija pięćdziesiąt lat, odkąd ks. prof. Jan Kowalski podjął wykłady z teologii moralnej w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. Choć na początku zajmował się opisywaniem historii tej subdyscypliny teologicznej, najbardziej interesowały go współczesne zagadnienia etyczne.
Poświęcił się więc problematyce wojny i zbrojeń, inżynierii genetycznej, karze śmierci, eutanazji, moralnym aspektom kultury i mediów, chorobie AIDS oraz zagrożeniom ze strony sekt. Wśród zainteresowań badawczych ks. Kowalskiego - następcy kard. Karola Wojtyły na Katedrze Teologii Moralnej PWT w Krakowie - wysuwa się także problematyka wyzwań, wobec jakich stoi teologia moralna dzisiaj. Byłoby trudno pominąć tu wrażliwość Księdza Profesora na problemy etyki społecznej, w ramach której interesował się demokracją i polityką, sprawiedliwym podziałem dóbr, kryzysem tożsamości kapłanów, wezwaniem do wspólnotowego życia kleru. W jego dorobku nie brak też artykułów o moralnych aspektach zjednoczenia Europy, relatywizacji zasad moralnych w świecie współczesnym, zagrożeniach dla wiary, braku zrozumienia dla świętowania niedzieli czy sekularyzacji życia.

Siał dzielnie

Ksiądz Profesor nigdy nie szukał kariery. Pragnie zawsze naśladować Chrystusa w praegzystencji: On przecież nie przyszedł na świat, aby mu służono, lecz aby innym służyć. Służy ludziom bardzo ofiarnie, w sposób trudny do opisania bez motywów nadprzyrodzonych. W tej służbie widzi sens swego życia. Jednym z wyrazów owej służby są prace dyplomowe, napisane pod jego kierunkiem. W środowisku krakowskim na jego seminarium naukowym 25 studentów napisało prace doktorskie, 50 - licencjackie, a ponad 350 absolwentów obroniło prace magisterskie. W środowisku wrocławskim wypromował 7 doktorów i ponad 130 magistrów, a 20 studentów przygotowało na jego seminarium rozprawy licencjackie. Jest znakomitym wychowawcą licznych pokoleń kapłańskich w Częstochowie, Krakowie i Wrocławiu. Wykształcił w tych środowiskach grono wybornych profesorów i wychowawców. Należą do nich m.in.: sufragan archidiecezji wrocławskiej bp dr Edward Janiak i jego brat ks. dr Krzysztof Janiak, ks. dr Andrzej Szafulski, ks. prof. dr hab. Tadeusz Reroń, ks. prof. dr hab. Jan Orzeszyna, ks. dr Marian Duda. Jego uczniem jest znakomity i utalentowany duszpasterz - ks. prał. dr Wojciech Tokarz.
W ciągu 50 lat wychował zastępy gorliwych duszpasterzy i świeckich teologów. Tę wielką pracę dostrzegła Rada Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, która w uznaniu jego oddania na polu badań naukowych 25 lutego 2002 r. podjęła jednomyślną uchwałę, aby nadać Profesorowi doktorat honoris causa, a więc swoje najwyższe odznaczenie.
W ten sposób ks. prof. Kowalski dołączył do grona wyjątkowych doktorów honoris causa Wydziału. Są nimi: kard. dr Henryk Gulbinowicz, kard. dr Joachim Meisner, kard. dr Joachim Degenhardt, były kanclerz Republiki Federalnej Niemiec dr Helmut Kohl oraz kard. prof. dr hab. Joseph Ratzinger - dziś Benedykt XVI.

Wielki umysł i serce

Jubilat traktuje naukę jako wytrwałe, a nieraz uporczywe dążenie do prawdy. Słowa Pisma Świętego na temat prawdy są najdroższe jego sercu. Dzięki m.in. jego pracom polska teologia moralna nabrała wymiarów europejskich. Z tego też powodu ks. prof. Kowalski należy obecnie do klasyków teologii moralnej. Z drugiej strony - poszukiwanie rozumienia wiary Ksiądz Profesor pogłębia na drodze czynnej miłości - chętnie, a zarazem dyskretnie, ale i bardzo często, pomaga materialnie ludziom potrzebującym, studiującej młodzieży, ubogim parafiom, jak również kapłanom, szczególnie schorowanym.
Ks. prof. Jan Kowalski jest człowiekiem wielkiego uroku osobistego. Wszędzie z radością się go oczekuje. Jest dla wszystkich przyjazny. W imię prawdy jasno określa swoje poglądy; nie narzuca jednak innym własnych sposobów zapatrywania. Jest profesorem chrześcijańskiej tolerancji w najlepszym znaczeniu tego słowa. Dzięki zaś posiadaniu cnoty dyskrecji, i to w wysokim stopniu, otwierają się przed nim kapłani i klerycy, osoby życia konsekrowanego, studenci i osoby świeckie. Chce i potrafi pomóc innym. Jego konfesjonał - a nawet i mieszkanie prywatne - to wielkie „refugium peccatorum” (ucieczka grzeszników). Jako wieloletni ojciec duchowny ma wielką intuicję w sprawach życia duchownego, w różnego rodzaju kwestiach poplątanych i zawikłanych. Tylko opierając się na archiwach niebieskich, dałoby się odtworzyć, ilu ludziom skutecznie pomógł, ilu wyratował od rozpaczy, i to w sytuacji po ludzku bez wyjścia. Wiele osób duchownych uchronił od depresji, różnego rodzaju załamań duchowych czy udręk.
Teologia jako bezinteresowna służba wspólnocie wiernych ze swej istoty - zdaniem Jana Pawła II - wymaga także obiektywnej dyskusji, braterskiego dialogu oraz otwartości i gotowości do modyfikacji własnych opinii (por. Jan Paweł II, Przemówienie do teologów w Altötting, 18 listopada 1980 r., „L’Osservatore Romano, wyd. pol. 3/1981/nr 2, s. 17). Taką postawę ujawniał i tego nauczał ks. prof. dr hab. Kowalski swoich studentów przez 50 lat pracy naukowo-dydaktycznej. Chwała mu za to i wdzięczność, że był zawsze teologiem w Kościele i dla Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić dobro, które dzieje się wokół nas

2025-01-23 08:53

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Widzimy, że Ewangelia dzisiejsza mówi wiele o wielu częściach głowy: uszach, oczach, ustach. Nic nie jest bez znaczenia – dla wiary i dla życia. Trzeba nam zabiegać o wszystko, bowiem wszystko stać się może narzędziem pomnażania dobra lub jego odbudowania, kiedy zaczyna go ubywać.

Wielu już starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas, tak jak nam je przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa. Postanowiłem więc i ja zbadać dokładnie wszystko od pierwszych chwil i opisać ci po kolei, dostojny Teofilu, abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono. W owym czasie: Powrócił Jezus mocą Ducha do Galilei, a wieść o Nim rozeszła się po całej okolicy. On zaś nauczał w ich synagogach, wysławiany przez wszystkich. Przyszedł również do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, znalazł miejsce, gdzie było napisane: «Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski Pana». Zwinąwszy księgę, oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Niego utkwione. Począł więc mówić do nich: «Dziś spełniły się te słowa Pisma, które słyszeliście».
CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego robi wszystko, by zniszczyć Muzeum „Pamięć i Tożsamość”

2025-01-27 07:05

[ TEMATY ]

Muzeum „Pamięć i Tożsamość”

Radio Maryja

Próba zniszczenia Muzeum „Pamięć i Tożsamość” imienia świętego Jana Pawła II to także atak na Papieża Polaka. Dziś środowiska liberalno-lewicowo próbują wymazać jego ogromne dziedzictwo.

To człowiek, który wpłynął na światową kulturę – to nie tylko wielki teolog, filozof, pedagog, wychowawca, ale człowiek, który ukształtował dzieje Europy i świata nowożytnego – podkreślił prof. Paweł Skrzydlewski. W tym kontekście rektor Akademii Zamojskiej wskazał, że ogromne zdziwienie budzą ataki na Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce doprowadzić do unieważnienia umowy o powstaniu placówki.
CZYTAJ DALEJ

Sąd zgodził się na przymusowe doprowadzenie Ziobry na posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa

2025-01-27 13:31

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

Karol Porwich/Niedziela

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Sąd Okręgowy w Warszawie zgodził się w poniedziałek na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie b. ministra sprawiedliwości, obecnie posła PiS Zbigniewa Ziobry na posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa. Posiedzenie komisji zaplanowano na piątek.

Postanowienie sądu w tej sprawie ukazało się na jego stronach internetowych.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję