Reklama

Niedziela Sandomierska

Muzeum pamiątek narodowych

Pod takim tytułem w Muzeum Diecezjalnym odbył się wykład dr Urszuli Stępień dotyczący ks. Jana Wiśniewskiego.

2023-03-17 08:39

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Dr Stępień, kustosz muzeum, w swoim wystąpieniu skupiła się przede wszystkim na zbiorze litterariów i grafik pochodzących z kolekcji ks. Jana Wiśniewskiego, które kiedyś znajdowały się w jego muzeum pamiątek narodowych. Na wystawę „Ars epistolandi kiedy pisanie listów było Sztuką”, wybranych zostało ponad sto listów związanych z dziejami ojczystymi i wybitnymi postaciami. Kolekcja ta jako całość nie była dotychczas przedmiotem zainteresowania badaczy, jest to również pierwsza jej publiczna prezentacja, a zarazem druga z wystaw zorganizowanych przez Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu przybliżających zawartość kolekcji ks. Wiśniewskiego. W 2015 roku w Muzeum Diecezjalnym urządzona została wystawa, która przybliżyła postać ks. Wiśniewskiego jako zbieracza grafiki. - Ks. Wiśniewski miał zrozumienie dla wartości artystycznej przedmiotów, ale przede wszystkim ich wartości historycznej. Ks. Wiśniewski pozostawał wierny romantycznemu wezwaniu: „Przeszłość przyszłości” i poczuciu misji służenia narodowi polskiemu. Sam o sobie na kartach pamiętnika napisał: Żyłkę do zbierania starożytności ojczystych miałem nie po Izabelli z Flemingów Czartoryskiej, lecz jeszcze piłem z cierpień ojczyzny i z miłości ku niej. Zainteresowanie te zaczęły się jeszcze w czasie nauki w Seminarium Duchownym. Ks. Wiśniewski wspomina Bibliotekę Diecezjalną, gdzie był szczęśliwy, gdy się tam między tymi odwiecznymi szpargałami znalazł. Zbiór grafiki, który znajduje się w zbiorach naszego muzeum, ks. Wiśniewski kompletował pod względem wartości historycznej oraz ikonograficznej. Przestrzenny zakres tej kolekcji - map, widoków miast i zabytków, obejmował terytorium Polski w jej historycznych granicach, ponadto ryciny ukazujące różne wydarzenia z dziejów ojczystych, przedstawienia wybitnych postaci. Podobny klucz stosował przy gromadzeniu litterariów. Kolekcja obejmowała książki i rękopisy, listy, autografy, dokumenty królewskie, a także niezliczone materiały biograficzne i genealogiczne, które duchowny ofiarował do Archiwum Kapitulnego i Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu. Nie ma więc przesady w słowach ks. Wiśniewskiego, który charakteryzując swoją kolekcję pisał, że znajdowały się w niej autografy wszystkich najważniejszych wielkości w naszym narodzie – mówiła dr Urszula Stępień. Następnie zebrani mieli możliwość uczestniczyć w kuratorskim oprowadzaniu po wystawie pt. „Ars epistolandi. Kiedy pisanie listów było sztuką”, która została przygotowana przez dr Urszulę Stępień.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Papież ma infekcję dróg oddechowych, pozostanie kilka dni w szpitalu

2023-03-29 20:45

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek ma infekcję dróg oddechowych, która wymaga kilku dni leczenia w szpitalu - ogłosił w środę Watykan. Po południu papież został przewieziony karetką do rzymskiej kliniki Gemelli.

"Dziś po południu udał się do Polikliniki A. Gemelli na kontrolę medyczną. Ich wynik wykazał infekcję oddechową (wykluczono infekcję Covid-19), która będzie wymagać kilku dni odpowiedniej terapii medycznej w szpitalu" - głosi oświadczenie.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikWielkopostny. Twoja pomoc na drogach Wielkiego Postu

[ TEMATY ]

#NiezbędnikWielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Życie to droga. Często pełna wyrw, nierówności, zakrętów. Iść nią nie jest łatwo. Wielki Post to także droga. Czterdziestodniowa droga wyzbywania się złych przyzwyczajeń, odrzucania grzechu i walki ze swoim charakterem. Ponadczterdziestodniowa droga ku Życiu, ku Zbawieniu. Aby prawdziwie zmartwychwstać, najpierw trzeba prawdziwie umrzeć. Uśmiercając grzech, rodzimy miłość. Zapominając o sobie, przypominamy sobie o Bogu i bliźnich.

#NiezbędnikWielkopostny to Twoja pomoc w niełatwej drodze Wielkiego Postu. To powrót do podstaw, poznanie szczegółów. To jak, zostajesz w miejscu czy idziesz z nami?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: ksiądz Zollner nie jest już członkiem Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich

2023-03-29 16:56

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich - organ Stolicy Apostolskiej odpowiedzialny za walkę z wykorzystywaniem dzieci w środowisku kościelnym ogłosiła rezygnację u członkostwa księdza Hansa Zollnera – stwierdził w oświadczeniu jej przewodniczący, amerykański kardynał Sean O'Malley OFM Cap.

Rezygnacja, uzasadniona niedawną nominacją na konsultanta diecezji rzymskiej i innymi obowiązkami, została przyjęta przez Ojca Świętego „z głębokim podziękowaniem za jego wieloletnią służbę" – stwierdził kardynał O'Malley.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję