Koncert
Muzyka Mozarta na Jasnej Górze
Reklama
Muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiała 28 sierpnia na Jasnej Górze. Koncert odbył się w ramach Projektu Mozart 2009, który jest próbą liturgicznego wykonania wszystkich mszy Mozarta w ciągu osiemnastu lat. Inicjatorami przedsięwzięcia są muzycy ze Stowarzyszenia Mozart 2003 (założonego w 2003 r.). Projekt realizuje liczący około sześćdziesięciu osób profesjonalny zespół muzyków - absolwentów i studentów najlepszych Akademii Muzycznych w Polsce - pod batutą Szymona Wyrzykowskiego. Podczas tegorocznej, siódmej edycji Projektu w Bazylice Jasnogórskiej zabrzmiała muzyka Mozarta, wykonana w ramach łacińskiej liturgii mszalnej. Eucharystii przewodniczył o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry, który - witając wykonawców Projektu - podkreślił, że pragną oni uświetniać Liturgię świętą, pragną tej najpiękniejszej modlitwie Kościoła, jaką jest Najświętsza Eucharystia, nadawać najpiękniejszy ton poprzez śpiew, muzykę jednego z największych geniuszy muzycznych, artystów, twórców, kompozytorów - Wolfganga A. Mozarta. - Ideą przyświecającą działaniom Stowarzyszenia Mozart 2003 jest przywrócenie muzyce właściwego miejsca w Liturgii - przypomniał Adam Kuliś, solista Stowarzyszenia. W ramach Projektu Mozart 2009 na Jasnej Górze zabrzmiały utwory Mozarta: „Trinitatis messe C-dur” KV 167, „Venite, populi” - Offertorium KV 260 (248a), „Sonate all’epistola” KV 278 (271e), „Kyrie d-moll” KV 90.
Weterani
„Nigdy więcej wojny”
Weterani i kombatanci, uczestnicy światowego zjazdu i ogólnopolskiej pielgrzymki, zorganizowanych z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, przybyli na Jasną Górę 3 września. Mszy św. przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski. W homilii, wspominając miliony ofiar wojny, zaapelował o troskę, o pokój i kształtowanie człowieka wolnego od nienawiści. Podziękował żołnierzom za ich serce oddane Polsce. - Kolejny raz uświadamiamy sobie w czasie, jak głęboko przeżycia wojny światowej wryły się w pamięć i serca ludzi i narodów. Niektóre rany nie zagoiły się do dzisiaj - mówił. Z Nowego Sącza przybyli żołnierze Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, zwani podhalańczykami, którzy podczas Światowego Zjazdu Kombatantów Polskich na Jasnej Górze zagrali, zaśpiewali, a nawet zaprezentowali „zbójnickiego”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wystawa w Bastionie św. Rocha
Ślady Marszałka kampanii wrześniowej 1939 r.
Pamiątki związane z życiem i działalnością Edwarda Rydza-Śmigłego, marszałka Polski i naczelnego wodza w wojnie obronnej 1939 r., oglądać można na wystawie w bastionie św. Rocha na Jasnej Górze. Ekspozycja została przygotowana z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pamiątki po Marszałku zostały przekazane na Jasną Górę przez Teresę Kutnik, córkę Henryka Kutnika - osobistego kierowcy Marszałka. Uzupełniają one patriotyczną wystawę „Polskie drogi do wolności”, czynną w bastionie św. Rocha od września 2007 r. Ekspozycja stała się okazją do szczególnej prezentacji kopii buławy marszałka Rydza-Śmigłego. Klasztor Jasnogórski był w posiadaniu oryginalnej buławy Marszałka. Została ona wypożyczona z Jasnej Góry przed 15 laty przez Muzeum Czynu Niepodległościowego na Oleandrach w Krakowie. Niestety, do dnia dzisiejszego nie została zwrócona klasztorowi. Na wystawie zaprezentowano kopię buławy Marszałka, wykonaną w 2009 r. przez Mariana Klabisza, oraz pisma, które dokumentują los buławy. Ekspozycja zawiera również osobiste pamiątki Marszałka oraz prace artystyczne z jego pracowni.
Krótko
27 sierpnia modliła się na Jasnej Górze 85-letnia Emma Morosini, która przybyła pieszo z Włoch.
28 sierpnia odbywała się Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich. Uczestniczyli w niej dyrektorzy zrzeszeni w Radzie Szkół Katolickich na czele z przewodniczącym Zarządu RSK ks. Sylwestrem Jeżem. Bp Henryk Tomasik poinformował zgromadzonych, że Konferencja Episkopatu Polski nadała szkolnictwu katolickiemu patronkę - Matkę Bożą Jasnogórską, Królową Polski.
31 sierpnia przedstawiciele Zarządu Regionu NSZZ Solidarność i Związku Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym upamiętnili 29. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Obecni byli przedstawiciele władz miasta z prezydentem Częstochowy Tadeuszem Wroną na czele.
29 sierpnia dotarła 398. Piesza Pielgrzymka Żywiecka, jedna z najstarszych grup pątniczych, jakie przybywają na Jasną Górę - kroniki jasnogórskie odnotowały ją w 1611 r. Dotarło wtedy na Jasną Górę 750 osób. Tegoroczna pielgrzymka odbywała się pod hasłem: „Krucjata w obronie sacrum Twojego serca”. Nad pielgrzymką czuwał ks. inf. Władysław Fidelus, proboszcz parafii katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu.
Zapowiedzi
18 września - Forum Młodzieży Szkół Katolickich
18/19 września - Pielgrzymka Archidiecezji Wrocławskiej
19 września - Pielgrzymka Czytelników i Redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”
Pielgrzymka Leśników
Pielgrzymka Ludzi Morza
Pielgrzymka Sodalicji Mariańskiej
19-20 września - 27. Pielgrzymka Ludzi Pracy
Zaproszenie
Pielgrzymka Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej
W dniach 1-4 października br. odbędą się doroczne rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Nauki będzie głosił o. Rafał Zawada OSPPE
Oczekujemy licznego udziału wszystkich Czcicieli Matki Bożej Różańcowej.
Wszystkim błogosławię i zapraszam -
o. Bogumił Schab OSPPE - dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej
Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00
Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz