Reklama

Niedziela Sandomierska

Biskup Krzysztof Nitkiewicz: komuś zależy na tym, żeby zupełnie zdeptać autorytet papieża

– To zorganizowana akcja sił wrogich katolicyzmowi – tak ataki na św. Jana Pawła II komentuje biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

2023-03-10 08:13

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Podkreśla, że są to oszczerstwa i komuś wyraźnie zależy, by zniszczyć autorytet papieża. Jego zdaniem, sprawę tych ataków warto rozważyć w perspektywie zbliżających się wyborów.

– Chociaż jeszcze nie słyszymy zbyt donośnie polityków, ale niektóre media jednak wyraźnie lansują pewną określoną tezę, żeby zniszczyć to, co katolickie, co polskie, i narzucić coś kompletnie dla nas obcego – dodaje i uzupełnia, że stacje i strony rozsiewające te oszczerstwa mają zupełnie inne wartości niż te, które prezentował papież. Chodzi o inne postrzeganie świata, człowieka, macierzyństwa i ojcostwa.

Biskup zwraca uwagę, że osoby wypowiadające się w materiałach szkalujących papieża i przedstawiane jako autorytety lub osoby mające z nim bliską relację, to postaci, które nie są szerzej znane. Wskazuje także że autorzy posługują się materiałami Służby Bezpieczeństwa PRL.

– Cała ta dokumentacja jest sfabrykowana przez służby komunistyczne, które nadal są żywe. Ci ludzie, którzy tworzyli dokumentację mającą uderzyć w papieża, żyją i ciągle działają. Myślę, że to jest jakaś zorganizowana akcja sił wrogich katolicyzmowi, które chcą definitywnie przejąć władzę – dodał.

Biskup dodaje, że to, co dzieje się w Polsce w stosunku do Jana Pawła II zadziwia ludzi z całego świata.

– Na pogrzebie Benedykta XVI rozmawiałem z biskupami, a także z księżmi, którzy niegdyś pracowali ze św. Janem Pawłem II oraz z dziennikarzami, którzy na co dzień zajmują się Watykanem. Ci ludzie pracują tam od 30 lat i więcej. Oni są zbulwersowani tym, co się dzieje w Polsce, bo nigdy o takich rzeczach nie słyszeli. Przecież podczas procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego całe życie św. Jana Pawła II było bardzo dokładnie prześwietlone. Była też dyskusja o kwestii podejścia do przypadku nadużyć seksualnych. Nigdy nie było tego rodzaju brutalnych pomówień. Więc dziwne, że w ojczyźnie papieża komuś zależy na tym, żeby zupełnie zdeptać jego autorytet – komentował biskup Nitkiewicz.

Reklama

Zdaniem biskupa Nitkiewicza, większość społeczeństwa odcina się jednak od prezentowanych oszczerstw, czego przykładem jest jedna ze szkół z terenu diecezji sandomierskiej.

– Kilka dni temu jedna ze szkół przyszła do mnie do kurii z postanowieniem rady gminy. Mają zamiar nadać szkole imię świętego Jana Pawła II. Zapytałem ich, w związku z ostatnimi atakami, czy się nie boją, że np. któryś z rodziców zacznie protestować. Odpowiedzieli, że nie, ponieważ nie mamy większego autorytetu niż Jan Paweł II i dlatego chcemy, żeby szkoła otrzymała jego imię – opowiadał.

Biskup Nitkiewicz uważa, że podważenie autorytetu papieża Jana Pawła II będzie ogromną stratą dla Polski.

– Przede wszystkim, tracimy część naszej tożsamości, bo święty Jan Paweł II dla ludzi na całym świecie oznacza Polskę. Wszyscy się do niego odwołują. Dla nich pierwszym Polakiem, często jedynym, jest św. Jan Paweł II, więc jeśli go stracimy, to jak będziemy postrzegani i czym będziemy? Nie mamy drugiego człowieka tak wybitnego – podkreślił.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz zwraca uwagę, że to nie pierwsza próba dyskredytacji osoby powszechnie znanej i poważanej, związanej z Kościołem Katolickim. Podobne próby podejmowano w ostatnich latach wobec Matki Teresy z Kalkuty, a w dawnych latach – wobec bł. Wincentego Kadłubka, biskupa krakowskiego i znanego kronikarza.

Ocena: +2 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież Franciszek w klinice Gemelli

2023-03-29 17:07

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni poinformwoał: „Ojciec Święty od dzisiejszego popołudnia przebywa w klinice Gemelli w celu przeprowadzenia kilku wcześniej zaplanowanych badań kontrolnych”.

Jak zauważa portal il sismografo nie ma na razie mowy o przyjęciu papieża Franciszka do szpitala. Ewentualne dalsze komunikaty wyjaśnią, czy jest to przyjęcie, czy też wizyta w celu przeprowadzenia badań diagnostycznych, których nie można było przeprowadzić w Domu Świętej Marty.

CZYTAJ DALEJ

Łódź/ Czworaczki urodzone w Centrum Zdrowia Matki Polki mają się dobrze

2023-03-29 18:31

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Czworaczki urodzone 8 tygodni temu w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi mają się na tyle dobrze, że dwoje z nich opuściło w środę szpital. Te, które urodziły się z masą poniżej 1 tys. gramów, pozostaną jeszcze na oddziale neonatologii, ale lekarze bardzo dobrze oceniają ich stan.

Michalina, Aleksander, Tymoteusz i Dominika to czworaczki, które 8 tygodni temu urodziły się w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki. To dziewiąte czworaczki w blisko 35-letniej historii łódzkiej placówki; poprzednie urodziły się dziewięć lat temu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję