Reklama

Niedziela Sandomierska

Z bł. Wincentym Kadłubkiem do źródeł wiary

We Włostowie, parafii na terenie której leży Karwów, miejsce urodzenia błogosławionego Wincentego Kadłubka, patrona diecezji, zainaugurowane zostały diecezjalne obchody 800 - lecia śmierci Mistrza Wincentego.

2023-03-08 22:19

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Uroczystości odbyły się w starożytnej świątyni parafialnej. Rozpoczęły się od montażu słowno-muzycznego o błogosławionym patronie, przygotowanym przez dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej we Włostowie oraz Gminny Ośrodek Kultury.

Następnie rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowała ją większość Księży Dziekanów Diecezji Sandomierskiej, kapłani pracujący w instytucjach diecezjalnych oraz duchowni z Dekanatu Opatowskiego. We wspólnej modlitwie uczestniczyli wierni z całej diecezji oraz parafianie.

Biskup Nitkiewicz mówił w homilii, że każdy błogosławiony i święty pozostaje aktualny niezależnie od epoki, gdyż odbija w sobie Bożą Mądrość wraz z odwiecznym pięknem Wszechmogącego Pana.

- Moce ciemności próbują za wszelką cenę zeszpecić obraz naszych sióstr i braci wyniesionych na ołtarze, zohydzić ich, jak dzieje się obecnie w przypadku św. Jana Pawła II. Upadli księża, dziennikarze, czy politycy uderzający w papieża i Kościół, budują swoje twierdzenia na materiałach sfabrykowanych przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa. Komuniści zabijali i wsadzali do więzienia, ich następcy, choć mienią się Europejczykami, niszczą fundamenty polskiego narodu przez słabo udokumentowane oskarżenia. W sumie jednak nic dziwnego. Odwieczni wrogowie Boga, chcą być jedynym autorytetem, przeciwstawiając człowieka jego Stwórcy i odbierając ludziom godność poprzez narzucanie ateistycznych ideologii.

Ten toksyczny przekaz niczego jednak obiektywnie nie zmienia. Wskazówki zegara nie cofną się do tyłu. O ludziach i wydarzeniach z przeszłości można różnie mówić, ale nie sposób usunąć cegiełek, które ułożyli, budując otaczającą nas cywilizację. Bez nich nigdy by ona nie powstała, a świat pozostałby barbarzyński. Nie można zasłonić gwiazd błyszczących na firmamencie, chociaż jeśli ktoś kieruje wyłącznie wzrok ku ziemi, nigdy ich nie dostrzeże. My z kolei nie pozwólmy, żeby nas wydziedziczono z tego duchowego materialnego bogactwa, które stworzyły umysły i ręce ożywione wiarą w Chrystusa – powiedział biskup.

Reklama

Zatrzymując się następnie nad postacią bł. Wincentego Kadłubka, Ordynariusz Sandomierski mówił o pozostawionym przez niego dziedzictwie.

- Zapisał się złotymi zgłoskami w historii Polski, jako kronikarz. Ukazał dzieje naszego narodu w bardzo szerokim kontekście: religijnym, politycznym, kulturowym. Kadłubkowa Kronika jest jednocześnie podręcznikiem życia, kształtującym sumienie i postawę. Słusznie więc nazywamy bł. Wincentego mistrzem, niezależnie od uniwersyteckiego tytułu, na który zasłużył, jak mało kto.

Był mistrzem żyjącym, tak, jak nauczał. Podziwiamy jego pobożność, wszechstronność, wierność w wypełnianiu obowiązków związanych z pełnionymi urzędami, a przy tym erudycję idącą w parze z pokorą. Miał wielkie serce, gdyż jak sam powiedział: „Bez szczodrobliwości nie ma wolności człowieka, szczodremu zaś nic nie może brakować, chyba tylko sposobności do obdarowywania”.

Wielcy i maluczcy tego świata patrzyli na niego i widzieli chwałę Bożą. Jakby rozsunęła się kotara skrywająca przed śmiertelnymi oczami niebieskie pałace, w których Chrystus przygotował miejsce dla każdego z nas – mówił biskup.

Podkreślił jednocześnie, że Bóg oferuje współczesnym duchownym i świeckim te same skrzydła wiary i rozumu, które przypiął Wincentemu.

- Daje nam skrzydła, abyśmy mogli więcej widzieć, rozumieć, odczuwać i oddychać pełnią życia. To chrześcijańskie powołanie wynika z sakramentu chrztu, który bł. Wincenty przyjął właśnie na terenie parafii Włostowskiej, umacniając z każdym dniem swoją przynależność do Chrystusa, zapuszczając coraz głębiej korzenie wiary. Starajmy się iść drogą naszego patrona, gdyż w przeciwnym wypadku korzenie nie sięgną wody albo przemarzną i w rezultacie uschną.

Reklama

W czasie Wielkiego Postu powinniśmy odbyć pielgrzymkę do źródeł naszej wiary. Przypomnieć sobie jej przykazania, dogmaty, wartości moralne i zrobić rachunek sumienia. W ten sposób, jak mówi Ojciec św. Franciszek, będziemy mogli zrozumieć ile otrzymaliśmy od Boga i Kościoła. A jeżeli będę świadomy tego, co posiadam, to wówczas łatwiej zrozumiem, że warto z tego korzystać, że należy tego bronić przed zniszczeniem i roztrwonieniem, a jednocześnie dzielić się tym wielkim skarbem z innymi.

„Bóg towarzyszy nam przez nasze posłuszeństwo” – naucza św. Jan Chryzostom. Towarzyszy nam jednocześnie błogosławiony Wincenty Kadłubek. Przez swoje orędownictwo w Niebie, świadectwo życia i pozostawione dziedzictwo jest bezcennym klejnotem naszego Kościoła. Jest skałą, na którą możemy się wspiąć, aby być bezpieczni. Polecajmy mu w modlitwie całą diecezję, duchownych i świeckich, rodziny i osoby samotne – zachęcił biskup Nitkiewicz.

Na zakończenie Eucharystii odmówiona została Litania do bł. Wincentego Kadłubka, a Biskup Ordynariusz udzielił błogosławieństwa jego relikwiami.

W związku z jubileuszem 800 – lecia śmierci bł. Wincentego Kadłubka w naszej diecezji odbywać się będzie wiele wydarzeń, mających na celu przybliżenie postaci błogosławionego patrona. Jednym z punktów będzie wykład dr. hab. Marcina Starzyńskiego, prof. UJ pt. „Mistrz Wincenty w Sandomierzu”, który odbędzie się 29 kwietnia w Muzeum Diecezjalnym. Głęboko w naszą tradycję wpisał się czerwcowy rowerowy Rajd Papieski w różne miejsca diecezji. W tym roku jego trasa ze względu jubileuszu przebiegać będzie z Sandomierza do Karwowa. Odbędzie się on 10 czerwca. Zachęcamy wszystkich miłośników jednośladów do zapisania tej daty w kalendarzu. Dla rozpropagowania większego kultu bł. Wincentego Kadłubka w miesiącach jesiennych, wrzesień – listopad Muzeum Diecezjalne przygotowuje wystawę plenerową w Sandomierzu pt. „Błogosławiony Wincenty Kadłubek. Tradycja od pokoleń”. Zakończeniem jubileuszu 800 – lecia śmierci patrona diecezji będzie uroczysta procesja z jego relikwiami ulicami Starego Miasta w Sandomierzu z kościoła seminaryjnego pw. św. Michała Archanioła do bazyliki katedralnej na Eucharystię. Po której w różnych miejscach miasta będzie można zobaczyć Żywe Witryny Historii przygotowane przez młodzież, a przedstawiające rożne postaci związane nie tylko z Sandomierzem ale również z historią Polski. W trakcie trwania jubileuszu zachęca się wiernych diecezji wraz z duszpasterzami do organizacji pielgrzymek do miejsc związanych z bł. Wincentym Kadłubkiem – Włostowa, Karwowa, Sandomierza. Przygotowany został również specjalny folder opisujący historię życia Mistrza Wincentego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz parafii na Grabówce

2023-03-28 23:05

[ TEMATY ]

Częstochowa

jubileusz

abp Wacław Depo

Parafia św. Franciszka z Asyżu

Karol Porwich

Parafia św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie

Parafia św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie

Jesteśmy tutaj, żeby być zgodni, harmonijni, żeby obudzić i potwierdzić w sobie potrzebę wewnętrznego człowieka – zaznaczył abp Wacław Depo.

Parafia św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie obchodzi w 2023 r. jubileusz 50-lecia istnienia. Z tej okazji pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, 28 marca została odprawiona Msza św. koncelebrowana.

CZYTAJ DALEJ

IPN/ Zofia Kossak–Szczucka i Gustaw Herling Grudziński byli inwigilowani przez Służbę Bezpieczeństwa

2023-03-29 18:28

[ TEMATY ]

IPN

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich

Wizyta Zofii Kossak w Niepokalanowie, lata 60. XX wieku

Wizyta Zofii Kossak w Niepokalanowie, lata 60. XX wieku

W uzupełnionym katalogu osób inwigilowanych przez organy represji PRL znalazły się wpisy dotyczące Zofii Kossak-Szczuckiej i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – poinformował IPN. Od lat 40. bezpieka prowadziła ich inwigilację i kontrolowała kontakty w kraju i w środowiskach emigracyjnych.

W uzupełnionym katalogu osób inwigilowanych przez organy represji PRL znalazły się wpisy dotyczące wybitnych polskich pisarzy i literatów Zofii Kossak-Szczuckiej i Gustawa Herling-Grudzińskiego - podał w środę Instytut Pamięci Narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Łódź/ Czworaczki urodzone w Centrum Zdrowia Matki Polki mają się dobrze

2023-03-29 18:31

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Czworaczki urodzone 8 tygodni temu w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi mają się na tyle dobrze, że dwoje z nich opuściło w środę szpital. Te, które urodziły się z masą poniżej 1 tys. gramów, pozostaną jeszcze na oddziale neonatologii, ale lekarze bardzo dobrze oceniają ich stan.

Michalina, Aleksander, Tymoteusz i Dominika to czworaczki, które 8 tygodni temu urodziły się w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki. To dziewiąte czworaczki w blisko 35-letniej historii łódzkiej placówki; poprzednie urodziły się dziewięć lat temu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję