Reklama

Niedziela Sandomierska

Ostrowieckie Kaziuki

W Ostrowcu Świętokrzyskim już piąty raz odbyły się obchody ku czci św. Kazimierza

2023-03-06 12:21

[ TEMATY ]

kaziuki

św. Kazimierz

Ostrowiec Świętokrzyski

ks. Jarosław Raczak

V Kaziuki Ostrowieckie

V Kaziuki Ostrowieckie

Wspólnota parafii św. Kazimierza w Ostrowcu Świętokrzyskim świętowała odpust ku czci swojego patrona. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył i homilie wygłosił ks. Krzysztof Rusiecki. Kaznodzieja zauważył, że postać świętego, pomimo mijającego czasu, ciągle nas inspiruje. Możemy się uczyć od niego umiłowania modlitwy i Eucharystii. Powinien być dla każdego wzorem zauważenia drugiego człowieka, zwłaszcza potrzebującego.

Na zakończenie Eucharystii zostały poświęcone ikony wykonane na deskach ze zniszczonych w czasie wojny na Ukrainie domów. Dochód z ich sprzedaży będzie wsparciem dla poszkodowanych mieszkańców. Następnie licznie zgromadzeni wierni mogli oddać cześć relikwią świętego.

Po Mszy świętej plac przy kościele zamienił się w kolorowy jarmark. Parafianie i przybyli goście mogli zobaczyć grupę rekonstrukcyjną z Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów, która zaprezentowała Dwór Królewicza Kazimierza, a także pokaz walk rycerskich. Można było spróbować lokalnych smakołyków przygotowanych przez koła gospodyń z okolicznych miejscowości. Każdy mógł wziąć udział w loterii zorganizowanej przez Liceum Katolickie, a także spróbować specjałów darów lasu zaprezentowanych przez koła łowieckie. Na scenie prezentowały się chóry i lokalne zespoły.

Ostrowieckie Kaziuki na stałe wpisały się już w kalendarz wydarzeń parafii, Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kaziuki w zielonogórskiej Ochli

2023-03-27 17:03

[ TEMATY ]

kaziuki

skansen

Zielona Góra‑Ochla

Krystyna Dolczewska

Na scenie zaprezentował się m.in. Zespół Folklorystyczny "Sasanka" z gm. Rudna

Na scenie zaprezentował się m.in. Zespół Folklorystyczny

W skansenie w zielonogórskiej Ochli 26 marca odbyły się Kaziuki. Skąd wzięła się tradycja jarmarku?

Święty Kazimierz (1458-1484) to jeden z najbardziej znanych polskich świętych. Pochowany został w katedrze wileńskiej. Bardzo zdolny, pełnił wiele funkcji w państwie. Wszędzie jednał sobie ludzi , którzy go spotykali. Dlatego jego przedwczesna śmierć na gruźlicę wzbudziła powszechny smutek, a katedra w Wilnie stała się ośrodkiem jego kultu.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

IPN/ Zofia Kossak–Szczucka i Gustaw Herling Grudziński byli inwigilowani przez Służbę Bezpieczeństwa

2023-03-29 18:28

[ TEMATY ]

IPN

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich

Wizyta Zofii Kossak w Niepokalanowie, lata 60. XX wieku

Wizyta Zofii Kossak w Niepokalanowie, lata 60. XX wieku

W uzupełnionym katalogu osób inwigilowanych przez organy represji PRL znalazły się wpisy dotyczące Zofii Kossak-Szczuckiej i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – poinformował IPN. Od lat 40. bezpieka prowadziła ich inwigilację i kontrolowała kontakty w kraju i w środowiskach emigracyjnych.

W uzupełnionym katalogu osób inwigilowanych przez organy represji PRL znalazły się wpisy dotyczące wybitnych polskich pisarzy i literatów Zofii Kossak-Szczuckiej i Gustawa Herling-Grudzińskiego - podał w środę Instytut Pamięci Narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję