To była wyjątkowo pracowita, ale i radosna wizytacja kanonicza. 20 października, w czasie porannej Eucharystii biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB poświęcił dwa tryptyki ołtarzowe w bocznych nawach kościoła Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Sosnowcu-Juliuszu oraz nową chrzcielnicę. Zaś po wieczornej Mszy św. z udziałem wspólnoty "Wiara i Światło" i koła charytatywnego Ordynariusz poświęcił kaplicę św. Barbary oraz nową salę charytatywną.
"Kaplicę św. Barbary zaprojektował J. Karkoszka - dyrektor Liceum Plastycznego w Sosnowcu. Usytuowana jest przed głównym wejściem do górnego kościoła. Wymurowana została z cegły przez parafianina J. Wieczorka, a prace przy pokryciu dachu papą imitującą dachówkę wykonał Stanisław Surmiński z Pajęczna. Na froncie daszku kapliczki widnieje stalowy krzyż. Półkoliste wnętrze zdobi figura św. Barbary wykonana w Zakładzie Sztuki Kościelnej w Piekarach Śląskich. Do kapliczki prowadzą dwa obszerne półokrągłe stopnie. Wokół zamontowano żeliwne, ozdobne płotki" - wyjaśnia ks. kan. Włodzimierz Surmiński, proboszcz parafii. Kapliczka jest ufundowana przez członków Akcji Katolickiej i parafian w Juliuszu. Na przedniej ścianie kapliczki pod figurą św. Barbary zamontowano pamiątkową tablicę z brązu odlewaną w Pracowni Dzwonów Felczyńskich w Taciszowie k. Gliwic. Na lewej stronie tablicy widnieje głowa Chrystusa w cierniowej koronie na tle krzyża, a z prawej strony napis: "Na pamiątkę Wielkiego Jubileuszu 2000, Akcja Katolicka i Parafianie".
Kościół Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Sosnowcu-Juliuszu został wybudowany w latach 80. ubiegłego wieku i jak każda nowa świątynia jest z roku na rok coraz bardziej upiększana. W tym roku przybyły dwa tryptyki ołtarzowe w bocznych nawach. Z prawej strony głównego ołtarza znajduje się obraz św. Barbary, patronki górników, namalowany na płótnie przez artystę malarza Edwarda Mesjasza z Częstochowy. Pod obrazem znajduje się tradycyjny wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej z nielicznymi wotami. Pod nim dębowy ołtarz. Między obrazami na wysuniętej półce umieszczono figurę Matki Bożej Fatimskiej. Jest to dar Heleny Koźbiał. Wiąże się z nim ciekawa historia. Otóż w czasie pielgrzymki do Fatimy figura wraz z bagażami została skradziona. Po zawiadomieniu policji i szybkiej akcji poszukiwawczej odnaleziono samochód, a w nim i figurę. "To pierwsza łaska Matki Bożej" - mówią parafianie. Zaś z lewej strony znajduje się obraz Przemienienia Pańskiego, namalowany także przez Edwarda Mesjasza. Pod obrazem umieszczono nieco mniejszych rozmiarów wizerunek Chrystusa w Ogrójcu i stół ołtarzowy. Nawa z obrazem Przemienienia Pańskiego będzie nawą chrzcielną.
W dolnej części kościoła bp Adam Śmigielski SDB poświęcił również salę charytatywną. "Jest to miejsce wydawania i przyjmowania produktów żywnościowych i odzieży dla najbardziej potrzebujących. Sala jest czynna we wtorki i czwartki od 16.00 do 17.30. W ciągu tygodnia korzysta z niej blisko 20-30 osób. Wyposażona jest w meble do przechowywania odzieży i obuwia oraz w lodówkę i zamrażarkę. Produkty żywnościowe są darem wiernych lub jeśli zachodzi potrzeba, kupowane są z kasy parafialnej" - opowiada o działaniach koła ks. proboszcz Włodzimierz Surmiński.
Pomóż w rozwoju naszego portalu