Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mówi bp Edward Janiak

Prawo, które szkodzi pielgrzymom

Reklama

O zdanie na temat bulwersującego opinię publiczną słynnego rozporządzenia szefa MSWiA Grzegorza Schetyny, które nakłada na organizatorów pielgrzymek obowiązek kosztownego szkolenia porządkowych, poprosiliśmy bp. Edwarda Janiaka - przewodniczącego Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski.
„W rozporządzeniu MSWiA z 18 lipca 2008 r. w sprawie kierowania ruchem drogowym pojawiły się zapisy, które znacząco ograniczają lub nawet mogą sparaliżować ruch pątniczy w Polsce. Dokument podpisany przez wicepremiera Grzegorza Schetynę zakłada obowiązkowe, płatne szkolenia dla osób odpowiedzialnych za utrzymanie porządku podczas pielgrzymek, a także procesji i konduktów pogrzebowych. Całość kosztów mają ponosić porządkowi, którzy dotychczas jako wolontariusze amatorzy opiekowali się pielgrzymami. Obecnie jednorazowa odpłatność za kurs to ok. 500 zł, zaś szkolenie musi być powtarzane co dwa lata.
Wobec powyższych danych rodzi się pytanie: Czy nie jest to pierwszy krok do zlikwidowania ruchu pielgrzymkowego w Polsce? Bo czemu służy wyciąganie pieniędzy od osób, które każdego roku całkowicie za darmo pracują na rzecz bliźnich? Sprawa ta bulwersuje tym bardziej, że wielu z nich ma wieloletnie doświadczenie, wielu też było już szkolonych przez policję. Ale to niejedyne mankamenty rozporządzenia. Istnieje także realne zagrożenie załamania się ruchu pielgrzymkowego w bieżącym roku. Niewykonalne czasowo jest bowiem zorganizowanie i przeprowadzenie setek szkoleń i egzaminów dla tysięcy osób w tak krótkim czasie. W kontekście jawnie szkodzącego pielgrzymkom prawa można postawić także pytania ogólniejszej natury. Dlaczego rządzący nie zauważają, że fenomen pielgrzymkowy w naszym kraju jest wyraźnym, prospołecznym przejawem życia narodu, któremu trzeba bardziej pomagać niż przeszkadzać? Dlaczego władze nie liczą się z wielowiekową tradycją pątniczą, która przez lata służyła nie tylko rozwojowi życia religijnego, ale także stanowiła wyraz jedności narodu, o czym doskonale wiedzieli np. zaborcy?
Pozostaje nadzieja, że w rozporządzeniu MSWiA, które w opinii wielu jest groźniejsze od restrykcji komunistycznych, nie kryje się próba zlikwidowania pieszego ruchu pątniczego w naszym kraju”.

Proces beatyfikacyjny

Kard. Levada i abp Amato przy grobie ks. Popiełuszki

Kard. William Joseph Levada - prefekt Kongregacji Nauki Wiary i abp Angelo Amato - prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych modlili się 19 maja przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu. Watykańscy hierarchowie zwiedzili również muzeum poświęcone legendarnemu kapelanowi „Solidarności”. W rozmowie z dziennikarzami abp Amato zapewnił, że proces beatyfikacyjny ks. Popiełuszki jest w dobrym punkcie, ale zastrzegł: - Musimy postępować według określonych procedur. Kiedy wszystko będzie gotowe, będziemy mogli cieszyć się z wyniesienia na ołtarze waszego wielkiego bohatera narodowego i bohatera Kościoła. Również kard. Levada wyraził nadzieję na szybką beatyfikację kapelana „Solidarności”: - Mogę tylko ufać, że beatyfikacja ks. Popiełuszki będzie bardzo rychła.

Laureaci

Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka

Kapituła LXII Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, obradująca 14 maja we Włocławku pod przewodnictwem bp. Wiesława Meringa, przyznała nagrodę specjalną Edycji św. Pawła - za nowy przekład Pisma Świętego z bogatym komentarzem oraz miesięcznikowi „List do Pani” - za propagowanie chrześcijańskiej wizji małżeństwa i rodziny. Przyznano również nagrodę naukową. W tym roku jej laureatem został ks. prof. Piotr Nitecki. Nagrodę artystyczną Kapituła przyznała prof. Stanisławowi Moryto - „za muzykę inspirowaną treściami religijnymi i nadanie jej doskonałego artystycznego kształtu”. Laureatem nagrody zagranicznej został ks. prał. Władysław Wyszowadzki - za postawę patriotyczną oraz posługę religijno-kulturową w środowiskach polonijnych Wielkiej Brytanii. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 24 czerwca.

Krótko

Prezydent Lech Kaczyński wygłosił 22 maja orędzie sejmowe dotyczące obecnego kryzysu. Powiedział m.in.: - Cały świat przeżywa kryzys finansowy i gospodarczy w rozmiarach niespotykanych od dziesięcioleci. Oczywiste jest, że czeka nas poważne spowolnienie. W imieniu narodu czuję się zobowiązany zadać pytanie: jaka jest naprawdę sytuacja gospodarcza w Polsce? Pytam: co rząd zamierza uczynić w obliczu kryzysu?

Nową ustawę medialną Sejm przegłosował 21 maja. „Za” były PO, PSL i SLD. Najważniejsze zmiany to likwidacja abonamentu i wprowadzenie dotacji budżetowej na programy, które realizują misję, oraz powiększenie KRRiTV z 5 do 7 członków wybieranych przez Sejm, Senat i Prezydenta.

W sobotę 6 czerwca na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się wielkie czuwanie modlitewne z udziałem katolickich ruchów i wspólnot. 7 czerwca będzie obchodzony II Dzień Dziękczynienia.

Nic nie wyszło z debaty premier - związkowcy. Powodem była chęć instrumentalizacji dyskusji ze strony centrum rządowego, które zaprosiło do debaty członków nieliczących się związków działających w gdańskiej stoczni. Solidarność i OPZZ odmówiły udziału w dyskusji na narzuconych im warunkach. Premier spotkał się więc tylko z przedstawicielami małych związków, a większość ludzi, zamiast słuchać nudnych wywodów premiera, wolała oglądać w telewizji seriale.

Sopocianie poparli w referendum Jacka Karnowskiego, byłego polityka PO, podejrzanego o korupcję. Za pozostawieniem na urzędzie opowiedziało się ponad 62 proc. uczestników referendum. Wzięło w nim udział więcej niż trzy piąte uprawnionych do głosowania, więc jest ważne.

Po raz pierwszy od dłuższego czasu Samoobrona przekroczyła w sondażach 5-procentowy próg wyborczy. Andrzej Lepper się cieszy, ale nie do końca. Zmieniona niedawno konstytucja zakazuje startować w wyborach osobom skazanym.

Trybunał Konstytucyjny zajął się sporem kompetencyjnym między prezydentem a premierem. TK uznał, że prezydent może jeździć na szczyty UE, ale stanowisko Polski wypracowuje rząd, a prezentuje premier.

PiS zwrócił się do Grzegorza Dolniaka z PO o udostępnienie spotu tej partii z kampanii wyborczej w 2007 r. Partia Jarosława Kaczyńskiego chciała przypomnieć, co obiecywała Platforma. Dolniak nie zgodził się.

Dzień Modlitw za Kościół w Chinach obchodzono 24 maja w całym Kościele, również w Polsce.

Mija 100 lat od organizacji w Częstochowie w 1909 r. Wystawy Przemysłu i Rolnictwa, która stała się jednym z największych wydarzeń społeczno-gospodarczych w Polsce przed I wojną światową. W głównych obchodach jubileuszowych, które miały miejsce 22 maja, wziął udział prezydent Lech Kaczyński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVII niedziela zwykła

2025-07-25 12:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedzielę w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Bóg rzekł do Abrahama: «Głośno się rozlega skarga na Sodomę i Gomorę, bo występki ich mieszkańców są bardzo ciężkie. Chcę więc zstąpić i zobaczyć, czy postępują tak, jak głosi oskarżenie, które do Mnie doszło, czy nie; dowiem się». Wtedy to dwaj mężowie odeszli w stronę Sodomy, a Abraham stał dalej przed Panem. Podszedłszy do Niego, Abraham rzekł: «Czy zamierzasz wygubić sprawiedliwych wespół z bezbożnymi? Może w tym mieście jest pięćdziesięciu sprawiedliwych; czy także zniszczysz to miasto i nie przebaczysz mu przez wzgląd na owych pięćdziesięciu sprawiedliwych, którzy w nim mieszkają? O, nie dopuść do tego, aby zginęli sprawiedliwi z bezbożnymi, aby stało się sprawiedliwemu to samo, co bezbożnemu! O, nie dopuść do tego! Czyż Ten, który jest sędzią nad całą ziemią, mógłby postąpić niesprawiedliwie?» Pan odpowiedział: «Jeżeli znajdę w Sodomie pięćdziesięciu sprawiedliwych, przebaczę całemu miastu przez wzgląd na nich». Rzekł znowu Abraham: «Pozwól, o Panie, że jeszcze ośmielę się mówić do Ciebie, choć jestem pyłem i prochem. Gdyby wśród tych pięćdziesięciu sprawiedliwych zabrakło pięciu, czy z braku tych pięciu zniszczysz całe miasto?» Pan rzekł: «Nie zniszczę, jeśli znajdę tam czterdziestu pięciu». Abraham znów odezwał się tymi słowami: «A może znalazłoby się tam czterdziestu?» Pan rzekł: «Nie dokonam zniszczenia przez wzgląd na tych czterdziestu». Wtedy Abraham powiedział: «Niech się nie gniewa Pan, jeśli rzeknę: może znalazłoby się tam trzydziestu?» A na to Pan: «Nie dokonam zniszczenia, jeśli znajdę tam trzydziestu». Rzekł Abraham: «Pozwól, o Panie, że ośmielę się zapytać: gdyby znalazło się tam dwudziestu?» Pan odpowiedział: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dwudziestu». Na to Abraham: «Niech mój Pan się nie gniewa, jeśli raz jeszcze zapytam: gdyby znalazło się tam dziesięciu?» Odpowiedział Pan: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dziesięciu».
CZYTAJ DALEJ

Bezimienne mogiły

Niedziela warszawska 44/2012, str. 2-3

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

Artur Stelmasiak

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Ciała bezdomnych często chowane są w anonimowych grobach. Zmienić to postanowiła Warszawska Fundacja Kapucyńska. To pierwszy taki pomysł w kraju

Choć każdy z nas po śmierci może liczyć na takie same mieszkanie w Domu Ojca, to na ziemi panują inne zasady. Widać to doskonale na cmentarzu południowym w Antoninie, gdzie są całe kwatery, w których nie ma kamiennych pomników. Dominują skromne ziemne groby z próchniejącymi drewnianymi krzyżami. Wiele z nich zamiast imienia i nazwiska ma na tabliczce napisaną jedynie datę śmierci, numer identyfikacyjny oraz dwie litery N.N. - O tym, że przybywa takich bezimiennych mogił dowiedziałem się od przyjaciół. Wówczas postanowiliśmy rozpocząć akcję rozdawania bezdomnym nieśmiertelników, czyli blaszek podobnych do tych, które noszą wojskowi. Na każdej z nich wygrawerowane jest imię i nazwisko właściciela - mówi kapucyn br. Piotr Wardawy, inicjator akcji nieśmiertelników wśród bezdomnych. O skuteczność tej akcji przekonamy się w przyszłości. Jednak pierwsze skutki już poznaliśmy, gdy jeden z kapucyńskich „nieśmiertelnych” zmarł na Dworcu Centralnym. - Dzięki metalowym blachom na szyi policja wiedziała, jak on się nazywa oraz skontaktowali się klasztorem kapucynów przy Miodowej. Tu bowiem był jego jedyny dom - mówi Anna Niepiekło z Fundacji Kapucyńskiej. Kapucyni zorganizowali zmarłemu pogrzeb z udziałem braci, wolontariuszy oraz innych bezdomnych. Msza św. z trumną została odprawiona na Miodowej, a później pochowano go z imieniem i nazwiskiem na cmentarzu południowym w Antoninie. - Dla całej naszej społeczności była to bardzo wzruszająca uroczystość - podkreśla Niepiekło.
CZYTAJ DALEJ

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

2025-07-27 07:25

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Komentarz do Ewangelii wegrzyniak.com

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję