Reklama

Wiadomości

W poniedziałkowym trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii zginęły co najmniej 19 863 osoby

Co najmniej 19 863 osoby zginęły w poniedziałkowym katastrofalnym trzęsieniu ziemi w Turcji Syrii - informuje w czwartek agencja AFP. W Turcji śmierć poniosło 16 546 osób, a w Syrii - 3 317 osób.

[ TEMATY ]

Syria

Turcja

trzęsienie ziemi

PAP/ABIR SULTAN

Ratownicy przeszukują gruzy zawalonego budynku w mieście Kahramanmaras, południowo-wschodnia Turcja

Ratownicy przeszukują gruzy zawalonego budynku w mieście Kahramanmaras, południowo-wschodnia Turcja

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W obu krajach rannych zostało około 70 tys. osób.

Światowa Organizacji Zdrowia (WHO) szacuje, że skutki kataklizmu mogą dotknąć nawet 23 mln osób. AFAD, turecka organizacja odpowiadająca za zarządzanie klęskami żywiołowymi i sytuacjami kryzysowymi, poinformowała, że z najbardziej zniszczonych terenów ewakuowano już ponad 28 tys. osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

AFAD potwierdziła, że akcje ratownicze trwają w miastach Hatay, Maras, Antep, Malatya, Adiyaman, Osmaniye, Diyarbakr i Adana. Wiceprezydent Turcji Fuat Oktay poinformował, że w akcji ratowniczej uczestniczy około 114 tys. ratowników.

Poniedziałkowe trzęsienie ziemi doprowadziło do zawalenia się 6,4 tys. domów - przekazał prezydent Recep Tayip Erdogan w czwartek w Gaziantep, jednym z najbardziej zniszczonych miast. Zapowiedział pomoc dla poszkodowanych w wysokości 10 tys. lir (około 2,4 tys. złotych) i stwierdził, że państwo zamierza doprowadzić do odbudowy domów w ciągu jednego roku.

Trzęsienie ziemi w Turcji objęło obszar około 110 tys. km kwadratowych. Epicentrum wstrząsów o magnitudzie 7,8 znajdowało się w prowincji Kahramanmaras, na północy zachód od Gaziantep. Od tego czasu naliczono już ponad 200 wstrząsów wtórnych. (PAP)

os/ mal/

2023-02-09 17:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzinne strony Abrahama

Niedziela Ogólnopolska 6/2024, str. 22-23

[ TEMATY ]

Turcja

Abraham

Adobe Stock

Şanlıurfa, miasto w południowo--wschodniej Turcji, na równinie Charan

Şanlıurfa, miasto w południowo--wschodniej Turcji, na równinie Charan

Abraham – przez chrześcijan nazywany ojcem wiary, dla muzułmanów i żydów wielki prorok – cieszy się opinią świętości wśród wszystkich wyznawców religii monoteistycznych.

Na obszarze Turcji, podobnie jak w innych krajach, gdzie wśród chrześcijan dominuje obrządek wschodni, Abraham jest wręcz włączony w poczet świętych Kościoła i tylko z takim przydomkiem można wymawiać jego imię – św. Abraham.
CZYTAJ DALEJ

Przerażający rekord Planned Parenthood. W placówce wykonuje się średnio 1102 aborcje dziennie

2025-05-14 15:48

[ TEMATY ]

aborcja

Planned Parenthood

Adobe Stock

Planned Parenthood opublikowało swój roczny raport za rok podatkowy 2023–2024. Odnotowało w tym roku łączny przychód przekraczający 2 miliardy dolarów, z czego 792,2 miliona dolarów pochodziło ze środków federalnych. Oznacza to, że zyski organizacji pochodzą w około 40% z pieniędzy wszystkich Amerykanów. Ponieważ jednak wiele stanów ma własne plany finansowania, rzeczywisty procent będzie prawdopodobnie znacznie wyższy.

Ze sprawozdania wynika, że ​​w tym okresie Planned Parenthood przeprowadziło 402 230 aborcji, co stanowi wzrost o 2,42% w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy liczba ta wyniosła 392 715. Oznacza to, że w placówkach aborcyjnego giganta wykonuje się średnio 1102 aborcje dziennie, czyli 46 na godzinę. Liczby te odzwierciedlają tendencję wzrostową w porównaniu z poprzednimi raportami: w latach 2021–2022 odnotowano 374 155 aborcji, w porównaniu z 354 871 w 2019 r. Raport został skrytykowany za fakt, że nie przedstawiono w nim szczegółów dotyczących dystrybucji pigułek poronnych, praktyki, która według niektórych szacunków stanowi nawet 80% wszystkich aborcji w niektórych stanach. Badaczka Katherine Van Dyke zauważyła, że ​​to pominięcie może oznaczać, że rzeczywista liczba aborcji jest jeszcze wyższa, niż się podaje.
CZYTAJ DALEJ

Policja uruchomiła Child Alert, poszukiwana jest 11-letnia Patrycja Głowania

2025-05-14 18:47

[ TEMATY ]

Child Alert

KPP Strzelce Opolskie

Strzeleccy policjanci poszukują zaginionej 11-letniej Patrycji Głowania. Nastolatka zaginęła we wtorek, kiedy po wizycie u dziadków nie wróciła do domu. Ostatni raz widziana była około godz. 12.30, w miejscowości Dziewkowice. Policja uruchomiła w środę procedurę Child Alert.

Zaginiona dziewczynka jest wysoka - ma 158 wzrostu i raczej tęższej budowy ciała. Ma długie, lekko kręcone brązowe włosy. Może mieć ciemne okulary z dużymi oprawkami.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję