Reklama

Kościół

Wypatrzeni przez Maryję - Dzień Życia Konsekrowanego na Jasnej Górze

Jasna Góra to dla wielu osób konsekrowanych miejsce ich powołania, dziękczynienia i zawierzenia swej służby Bogu na wzór Maryi. W obchodzony dziś Światowy Dzień Życia Konsekrowanego także tutaj trwa modlitwa pielgrzymów za siostry, ojców, braci i świeckich żyjących według rad ewangelicznych.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Mamy w sercu Kościoła, na jego zapleczu takie osoby, które poświęcają swoje życie. Nie zakładają domów, nie robią kariery, żyją w czystości, ubóstwie i pokorze, ale podejmują wiele dzieł miłosierdzia i są takimi prostymi osobami, ale z wielkim duchowym zapleczem - tak o osobach konsekrowanych mówił w rozmowie z @JasnaGóraNews bp Andrzej Przybylski delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań.

Bp Przybylski zwrócił uwagę, że na Jasnej Górze stale zanoszone są modlitwy o powołania zakonne. - Modlitwa za wszystkie osoby życia konsekrowanego jest bardzo ważna, ale potrzebna jest też ludzka troska o wszystkie wspólnoty sióstr zakonnych, bo czasami trzeba wyciągnąć do nich po prostu pomocną dłoń i wesprzeć materialnie - podkreślił częstochowski biskup pomocniczy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Życzył, żeby osoby życia konsekrowanego nie miały wątpliwości, że są potrzebne, czuły się szczęśliwe i budowały dobre i trwałe wspólnoty oparte na doświadczeniu Boga i ludzi.

W Sanktuarium szczególnie dziś trwa także dziękczynienie za posługę ojców i braci Paulinów należących do wielkiej zakonnej rodziny.

W obchodzone dziś święto osób konsekrowanych wpisuje się także jubileusz 25-lecia złożenia ślubów zakonnych br. Bernarda Kluczkowskiego, definitora Zakonu Paulinów. Przez 17 lat posługiwał w USA w tzw. Amerykańskiej Częstochowie, a ostatnie lata na Jasnej Górze.

Reklama

- Jestem wdzięczny Bogu za każdy dzień życia zakonnego, bo doświadczam jego przeogromnej miłości, łaski i opieki Bożej i wiem, że warto było te 25 lat oddać Bogu - podkreślił br. Bernard. Jak wspomina już w szkole podstawowej był na Jasnej Górze z pieszą pielgrzymką i jak mówi „jakoś Matka Boża swoim wzrokiem mnie złowiła i po prostu pozostaje za to dziękować”.

- Wiem, że to jest to miejsce na którym Pan Bóg chce, żebym był. Wszystkie te moje drogi w zakonie prowadziły mnie do tego, gdzie jestem teraz - podkreślił paulin.

- Dla mnie bycie bratem to bycie dobrym jak chleb na wzór św. Brata Alberta. Tutaj na Jasnej Górze, przy Matce Bożej uczę się pokory i służby pielgrzymom, poprzez drobne gesty - podejście do ludzi z uśmiechem i codzienną modlitwą przed Jej Obrazem - powiedział z kolei br. Mariusz Rowicki, paulin.

Jasna Góra to szczególne miejsce powołań. Niemal każdego dnia przybywają tutaj siostry zakonne, które dziękują Matce Bożej Jasnogórskiej za ten dar.

S. Karolina, bernardynka z Wielunia, która na co dzień żyje w zaciszu zakonnej klauzury realizując swój charyzmat pokuty i modlitwy, podkreśliła, że to właśnie na pątniczym szlaku zrodziło się jej powołanie. - Pielgrzymowałam z Poznania do Częstochowy i pytałam się Boga jaka jest moja droga i to właśnie pielgrzymki pomogły mi odkryć powołanie. To jest wielka radość, że mogę przyjechać do Matki Bożej i już jako siostra stanąć przed Nią i wyrazić wdzięczność - powiedziała s. Karolina.

Powołanie s. Joanna, pijarka, również wymodliła pielgrzymując na Jasną Górę. Szła z Żywca. Jak twierdzi piękniejszego scenariusza nie mogła sobie wymarzyć i wie, że wszystko zawdzięcza Maryi.

Reklama

Z kolei s. Monika, która jest również pijarką opowiadała, że w jasnogórskiej Kaplicy zawierzyła się Maryi mówiąc: „Matko Boża jeżeli Ty chcesz, to pójdę do zakonu” i tak wstąpiła do Instytutu Córek Maryi Sióstr Szkół Pobożnych. - Nasza założycielka naznaczyła zgromadzenie maryjnością, każdą modlitwę kończymy zawierzając się Jej i też to przekazujemy naszym uczniom, żeby trzymali się Matki Bożej – podkreśliła.

- Pamiętam jak przyjeżdżałam tutaj z pielgrzymką maturzystów, później były czuwania w Kaplicy Matki Bożej i piesze pielgrzymki. Zawsze prosiłam Maryję Jasnogórską, aby moje życie było wypełnieniem woli Bożej. Podczas jednej z wizyt, to właśnie z placu jasnogórskiego, wykonałam pierwszy telefon do sióstr bernardynek z pytaniem o możliwość przyjazdu i już tam zostałam - wspominała s. Maria, bernardynka.

W Polsce żyje około 30 tys. osób konsekrowanych i istnieje ponad 100 zgromadzeń zakonnych o różnych charyzmatach.

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił św. Jan Paweł II w 1997 r. Jego celem jest wyrażenie wdzięczności za tych, którzy całkowicie oddali się modlitwie i za ich codzienną posługę.

2023-02-02 10:05

Oceń: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Sam na sam z Bogiem - rekolekcje powołaniowe

[ TEMATY ]

Jasna Góra

powołanie

powołania

BPJG /jasnagora.com

Na Jasnej Górze w niedzielę, 28 czerwca zakończyły się trzydniowe rekolekcje powołaniowe u paulinów. Przebiegały pod hasłem „Sam na sam z Bogiem”. Uczestniczyło w nich czternastu młodych mężczyzn z różnych stron Polski, którzy wyrazili pragnienie poznania bliżej duchowości i charyzmatu Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Rekolekcje głosił o. Andrzej Grad, referent powołaniowy w Zakonie Paulinów, a pomagał mu kleryk Patryk Mazgaj.
CZYTAJ DALEJ

Miesiąc Najdroższej Krwi

[ TEMATY ]

Krew Chrystusa

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Karol Porwich/Niedziela

Lipiec poświęcony jest czci Najdroższej Krwi Pana Jezusa. W rozważaniach, chcemy pokazać dar, jakim było i jest przelanie przez naszego Odkupiciela drogocennej Krwi.

Boży Syn nie tylko w czasie Męki, ale dużo wcześniej przelewał Krew, by odkupić rodzaj ludzki. Przypominają nam o tym nabożeństwa, które mają na celu uczczenie Meki Pańskiej, ale też te szczególnie poświęcone Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa.
CZYTAJ DALEJ

Pierwszy belgijski „biskup trapista” przechodzi na emeryturę. Jego nominacja była małą sensacją

2025-07-02 12:47

[ TEMATY ]

nominacja

Belgia

emerytura

biskup trapista

Adobe Stock

Zakon Trapistów

Zakon Trapistów

Biskup Gandawy Lode Van Hecke przechodzi na emeryturę. Papież Leon XIV przyjął jego rezygnację 30 czerwca. 75-letni Van Hecke był pierwszym w historii Kościoła Belgii mnichem trapistą, który został mianowany biskupem. Jego nominacja była małą sensacją. Kierował diecezją Gandawy od początku 2020 roku.

Van Hecke urodził się w Roeselare w zachodniej Belgii. Studiował filozofię i teologię na Katolickim Uniwersytecie w Lovanium. Do trapistów wstąpił w 1976 roku, święcenia kapłańskie otrzymał w 1995 roku. W latach 2002-2004 pełnił funkcję sekretarza opata generalnego cystersów w Rzymie. W 2007 roku trapiści z Orval wybrali go na swojego przełożonego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję