Reklama

Niedziela Sandomierska

Stawać się bardziej Chrystusowi

O dar jedności między chrześcijanami modlono się podczas diecezjalnego nabożeństwa ekumenicznego w kościele seminaryjnym pw. św. Michała Archanioła w Sandomierzu.

2023-01-20 21:56

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W trwającym Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan we wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele różnych wspólnot chrześcijańskich z naszej diecezji i regionu. Wspólną modlitwę rozpoczął koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu grupy artystycznej działającej przy I LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza z Janowa Lubelskiego.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Nabożeństwu ekumenicznemu przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz wespół z biskupem pomocniczym seniorem Edwardem Frankowskim, ks. mitratem Andrzejem Łosiem, proboszczem prawosławnej katedry Przemienienia Pańskiego z Lublina i ks. Marcinem Chylem, proboszczem prawosławnej parafii Świętych Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego w Sandomierzu. W nabożeństwie wzięli udział ks. dr hab. Tomasz Moskal, dyrektor Instytutu Nauk Teologicznych KUL, kapłani z Kurii Diecezjalnej, wspólnota seminaryjna z rektorem na czele, ks. Paweł Surowiec, diecezjalny referent ds. ekumenizmu, dziekan sandomierski, siostry zakonne i wierni świeccy.

Po procesji wejścia i przywitaniu uczestników przez rektora seminarium ks. Rafała Kułagę, biskup Nitkiewicz mówił o drodze do pojednania między Kościołami.

- Nasze dzisiejsze spotkanie zrodziło się z pragnienia jedności chrześcijan. Wyrażamy je w modlitwach zanoszonych do Boga, prosząc jednocześnie o natchnienie Ducha Świętego. Chcemy, aby nam powiedział, co możemy jeszcze zrobić, zważywszy, że ubiegły wiek, szczególnie druga jego połowa, obfitował w wielorakie inicjatywy ekumeniczne. Postęp jest oczywisty, lecz obecnie wydaje się, że nie za bardzo wiemy, co dalej, jak młodzieniec z Ewangelii, który prosił Chrystusa o radę. Jednocześnie, w trosce o integralność własnej tożsamości, nie wyobrażamy sobie życia bez szeregu różnych gwarancji, przywilejów i układów. Tymczasem trzeba opiłować wszystkie ostre kanty, wygładzić szorstkości, które uniemożliwiają przylgnięcie do Boga i do innych, aby być naprawdę jedno w Chrystusie. Jeśli tego nie uczynimy, to pozostajemy smutni z naszymi podziałami, prawiąc sobie wzajemnie grzeczności, starając się być politycznie poprawni, lecz tak naprawdę niewiele się zmieni. Módlmy się więc o to, abyśmy podążając drogą ku jedności chrześcijan stawali się bardziej Chrystusowi. Nie kapitulujmy w obliczu trudności, nie zatrzymujmy się, by przeczekać przeciwny wiatr – mówił bp Nitkiewicz.

Reklama

Homilię do zebranych wygłosił ks. mitrat Andrzej Łoś, proboszcz prawosławnej katedry Przemienienia Pańskiego z Lublina, który zachęcał, abyśmy jako chrześcijanie wspólnie okazywali sobie miłość i jedność.

- Dzisiejsze nasze zgromadzenie liturgiczne, zdaje się przypominać czasy sprzed podziału chrześcijaństwa. W ciągu dwóch tysięcy lat uczniowie Chrystusa podzielili się na rzymskich katolików, prawosławnych, protestantów i innych, zapominając, że będąc uczniami winniśmy być braćmi i stanowić jedno, o co modlił się Pan nasz Jezus Chrystus podczas ostatniej wieczerzy. Zapomnieliśmy, że podstawowym wyróżnikiem uczniów Jezusa Chrystusa jest wzajemna miłość. I to grzech przeciwko miłości spowodował podział pierwotnego Kościoła. My dzisiaj, uważający się za chrześcijan, okopaliśmy się w swoich twierdzach, jakby przygotowując się do odparcia spodziewanego ataku lub też z chęcią przeprowadzenia ofensywy. Zewnętrznie jesteśmy podzieleni, choć ontologicznie u podstaw nadal jesteśmy jednym Kościołem chrześcijańskim. Nie możemy jednak pocieszać się tą myślą, że podział dotknął nas tylko zewnętrznie. Gdyż zlaicyzowany świat, który nas otacza, potrzebuje naszej jedności, miłości, dobra, sprawiedliwości i szacunku. Ewangelia nigdzie nie mówi o miłości ograniczonej tylko do swoich – mówił kaznodzieja.

Nabożeństwo Ekumeniczne zwieńczyła modlitwa „Ojcze nasz”, błogosławieństwo oraz śpiew „Te Deum”.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka ofiarowująca

2023-01-23 17:34

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

Matka Boża Gromniczna

Archiwum prywatne

Czy można Bogu ofiarować Boga? Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To pytania, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Jaką tajemnicę celebrujemy: Ofiarowanie Jezusa w świątyni czy Matki Bożej Gromnicznej? Wcale nie trzeba przeciwstawiać sobie obu tych rzeczywistości. Spójrzmy na to, co nam przynosi biblijny opis. Kluczem do tej lektury jest fakt, że poszczególne wydarzenia biblijne trzeba rozważać w całości tajemnicy miłości Boga do człowieka. Scena ofiarowania w świątyni opisana przez św. Łukasza stawia w centrum Mesjasza, Boga mocnego, Wybawcę. Ludzkimi oczami widzimy małe Dziecię, które zostaje przyniesione do świątyni, z kolei oczom wiary ukazuje się wszechmocny Zbawiciel człowieka. W centrum tej sceny jest więc Jezus, a nie Maryja i Józef. Rozgrywa się ona w ramach tradycji żydowskiego prawa, które nakazywało wykupić pierworodnego ze służby Jahwe w świątyni (por. Wj 13, 12-13). Nigdzie jednak w Ewangelii nie znajdziemy wzmianki, że Józef uiścił taką zapłatę. Może autor zaznaczył w ten sposób, że Syn Boży całkowicie należy do Boga, dlatego nie może w żaden sposób zostać „wykupiony”...

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: zniszczono rzeźbę Chrystusa

2023-02-02 14:16

[ TEMATY ]

Jerozolima

Adobe Stock

W Jerozolimie doszło do kolejnego aktu wandalizmu w chrześcijańskich miejscach świętych. Dziś w godzinach porannych na jerozolimskim Starym Mieście do kaplicy Skazania na Śmierć wszedł żydowski mężczyzna, zrzucił stojącą na filarze figurę Jezusa i rozbił Jego twarz, poinformowała franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej.

Sprawcę zatrzymali strażnicy, został przejęty przez wezwaną na miejsce policję izraelską. Opublikowano nagranie wideo, na którym podczas zatrzymania mężczyzna mówi, że w Jerozolimie nie może być żadnych obrazów bożków: „Nie możemy czcić kamieni fałszywych bogów w Jerozolimie”. Według policji sprawcą jest 40-letni turysta z USA. Obecnie jest przygotowywana ekspertyza, która pozwoli zbadać stan psychiczny podejrzanego.

CZYTAJ DALEJ

Papież do duchowieństwa: bądźcie świadkami Bożej miłości

2023-02-02 17:42

[ TEMATY ]

duchowieństwo

papież Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do służenia ludowi Bożemu jako świadkowie Bożej miłości zachęcił papież kapłanów, diakonów i seminarzystów a także osoby konsekrowane Demokratycznej Republiki Konga. Ojciec Święty spotkał się z nimi w katedrze w Kinszasie. Osobom konsekrowanym złożył życzenia z okazji ich dzisiejszego święta.

Już na wstępie Franciszek zaznaczył, że osoby duchowne są powołane do służenia ludowi jako świadkowie Bożej miłości. Bóg jest bowiem Bogiem współczucia i zapewnia, że nigdy nie pozostawia nas samymi, że zawsze jest u naszego boku, jako ostoja i siła w trudnościach. „Jesteście powołani, by wspierać pielgrzymowanie wspólnoty i towarzyszyć jej w wierze na spotkanie Tego, który już idzie obok nas” – podkreślił papież. Dodał, że są też oni powołani do dzielenia się z innymi radością wyzwalającego spotkania z Jezusem. „Jest to misja bycia znakiem obecności Chrystusa, Jego bezwarunkowej miłości, przebaczenia, poprzez które chce nas pojednać między sobą, współczucia, w którym pragnie zatroszczyć się o ubogich. Zostaliśmy powołani, aby ofiarować nasze życie dla naszych braci i sióstr, niosąc im Jezusa, jedynego, który leczy rany serca” – stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję